Švýcaři šokovali svět, zlato přesto nezískali. Přinášíme souhrn MS v hokeji 2018

Hokejisté Švýcarska si po pěti letech znovu senzačně zahráli ve finále Mistrovství světa. K zisku zlata jim chyběl malý krůček, o vítězi rozhodli až nájezdy. Prozatím tedy mají pouze dvě stříbra ze dvou finálových účastí.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Švýcarská smůla v nájezdech. Druhé finále bez zlata

Zlato putuje do Švédska. Švýcarský hokej si zapíše další obrovský úspěch navzdory tomu, že hokejisté ze země helvétského kříže sotva prolezli do vyřazovací části. Ještě před posledním zápasem v základní A-skupině neměli Švýcaři jistotu postupu. Vše měli v rukou Slováci, kteří ale vůbec svůj klíčový zápas s Ruskem. Tím otevřeli cestu do čtvrtfinále právě Švýcarsku, které je předčilo o jediný bod. Na cestě do finále Švýcaři vyřadili vedoucí tým druhé základní skupiny Finsko a následně v ještě větší senzaci i Kanadu.

Švýcarský úspěch by se před turnajem za jistých okolností i dal čekat. Reprezentace této země měla na letošním MS k dispozici historicky nejsilnější výběr čítající až 8 hráčů z NHL. O faktu, že Švýcarsko téměř nepostoupilo do čtvrtfinále, psala tamní média jako o „hororovém scénáři“. S postupnými úspěchy však roste i chuť a tak je přirozené, že stříbrné medaile nyní nejsou pro švýcarský tým dostatečné.

Mimochodem, Švýcaři v posledních 26 letech (od roku 1992) pouze čtyřikrát hráli o medaile. Ani jednou ale nezvládli zápas, který by přímo znamenal zisk cenného kovu. Dvákrát jim připadly pouze stříbrné medaile. V letech 1992 a 1998 prohráli v zápasech o bronz a v letech 2013 a 2018 prohráli dvakrát v souboji o zlato.

Čeští hokejisté v případě finálové účasti brali zlato. Šestkrát ze sedmi případů

Pro srovnání, čeští hokejisté za stejné období od roku 1992 proměnili většinu svých semifinálových účastí v zisk medaile. Ze 17 semifinálových účastí získali naši hráči až 13 medailí. Pokud postoupili až do finále, takřka vždy brali zlato. Ve finále prohráli pouze jednou ze sedmi případů (v roce 2006). I bilance třetích míst je v případě českého týmu výrazně pozitivní. O třetí místo hráli celkem devětkrát a zvítězili v šesti případech.

Navzdory této úspěšné statistice ale český tým čeká na medaili od roku 2012. Je to způsobeno zejména tím, že naši hráči v posledních šesti letech až čtyřikrát vůbec nepostoupili do semifinále. A poslední dvě semifinálové účasti nám přinesly pouze dvě čtvrtá místa.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .