Skylink by měl v tomto týdnu definitivně vypnout Novu a Primu ve standardním rozlišení

Minulé úterý mělo dojít k vypnutí stanic Nova a Prima v satelitní službě Skylink ve standardním rozlišení. Operátor nakonec odložil vypnutí těchto stanic a dal divákům 7 dní navíc, aby se na změnu připravili.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Distribuce České televize přes satelit už pouze ve vysokém rozlišení

V úterý 15. listopadu bylo ukončeno satelitní vysílání pěti veřejnoprávních programů České televize – ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT Sport, ČT:D / ČT art ve standardním rozlišení SD. Vypnutí pocítili zejména majitelé starších přijímačů. Ukončení SD vysílání se prozatím týká pouze majitelů přístupových karet Skylink a ČT karta. Změna však bude nevyhnutelná i u dalších operátorů, kteří ještě šíří tyto programy ve standardním rozlišení.

Vypnutí se mělo dotknout i Novy s Primou. Jejich SD vysílání by ale mělo být aktivní minimálně do zítřejšího dne. Operátor se po dohodě s televizemi rozhodl termín posunout na úterý 22. listopadu, aby dal divákům víc času. Vysílání těchto stanic můžete sledovat jen s modernějším satelitním přijímačem, který podporuje HD rozlišení a modernější normu DVB-S2.

Pokud vlastníte starší přijímač, budete muset investovat do novějšího zařízení. Přijímače umožňující sledovat televizní vysílání v novějších standardech lze zakoupit již od 1500 korun.

Část diváků musí vyměnit starší satelitní přijímač

Starší typy přijímačů vám umožní sledovat pouze omezenou programovou nabídku stanic vysílajících ve standardním rozlišení a ve standardu MPEG-2. Stanic využívajících tento standard na satelitu ubývá. Můžete je najít zejména na pozicích 19,2 st. východně (zejména německé programy) nebo 13 st. východně (různé mezinárodní programy a zpravodajské stanice).

Pro další informace ohledně přechodu na normu DVB-S2 a HD rozlišení kontaktujte svého prodejce satelitní techniky. V případě dalších dotazů můžete napsat i nám na redakční e-mail webu RadioTV.cz.

Parametry HD verzí komerčních stanic Nova a Prima

Frekvence: 11,876 GHz
Polarizace: horizontální
FEC: 3/4, SR: 29900 (KS/s)
Norma: DVB-S2/8PSK

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .