Seznam.cz proniká na televizní obrazovky, zvolil omezené pokrytí

Multimediální služby portálu Seznam.cz si mohou nově „naladit“ i majitelé chytrých televizních přijímačů díky vlastní programové pozici v terestrickém vysílání. Nová televize od Seznamu sice nevysílá lineárně, ale nabízí přístup k pořadům přes platformu HbbTV.

Ukázka HbbTV aplikace, zdroj: Seznam.cz

Ukázka HbbTV aplikace, zdroj: Seznam.cz

Potřebujete běžnou anténu a televizi nebo set top box s internetem

Možnost sledovat pořady internetové televize Stream.cz přes platformu HbbTV mají majitelé nejmodernějších chytrých televizí nebo vybraných set top boxů. K tomu, abyste mohli sledovat „vysílání“ Seznamu přímo na své televizi – a jinak než přes aplikaci – potřebujete mít povolenou funkci HbbTV a váš přijímač musí být fyzicky připojen k internetu. Navíc musíte být v dosahu digitálního multiplexu 4, kam Seznam.cz umístil svou programovou pozici.

Přímo v DVB-T ale žádný obsah neuvidíte. Programová pozice funguje pouze jako brána k HbbTV platformě. Obsah od Seznamu tedy může sledovat každý, kdo má televizor nebo set top box s podporou hybridní televize, má svůj přijímač připojen k internetu a je v dosahu pokrytí multiplexu 4.

Cílem je dostat programovou pozici do základní nabídky kabelových televizí

Není přitom jasné, proč Seznam.cz zvolil tak krkolomné řešení. Jeho vlastní programová pozice v MUX 4 využívá poměrně malý datový tok, tudíž by technicky neměl být problém umístit tento program i do multiplexů s lepším pokrytím, ale menší kapacitou.

Pokrytí multiplexu 4 je sice ve větších městech dostatečné, ale za multiplexy Českých Radiokomunikací přece jen zaostává. Pokud chce Seznam.cz zajistit svému programu univerzální dostupnost, měl by usilovat o podobné programové pozice i v dalších multiplexech a v dalších platformách.

Generální ředitel Seznam.cz Pavel Zima připustil, že cílem je dostat svou programovou pozici i do základní nabídky kabelových společností nebo provozovatelů IPTV služeb. Z pohledu dostupnosti by určitě dávalo smysl i satelitní vysílání, jelikož řada poskytovatelů hodlá v budoucnu poskytovat svým abonentům boxy s podporou HbbTV.

Na hybridní vysílání vsadila i německá televize TecTime

Řešení Seznamu, jak dostat svůj obsah k co nejvíce divákům prostřednictvím univerzální HbbTV aplikace je v českém prostředí poměrně unikátní. Satelitní diváci sledující převážně německé televize ale mají s podobným řešením zkušenosti – viz následující obrázek.

Statická obrazovka - informační lišta na programové pozici německé televize TecTime TV na satelitu Astra 19,2

Statická obrazovka – informační lišta na programové pozici německé televize TecTime TV na satelitu Astra 19,2

Před několika měsíci přešla na tento způsob distribuce i německá teleshoppingová televize TecTime TV, která propaguje satelitní techniku. Z finančních důvodů ukončila své neplacené vysílání na satelitu, ale zachovala si programovou pozici se statickým obrazem. Na této pozici najdou diváci základní informace o tom, jak mohou televizi sledovat přes HbbTV a další platformy v rámci chytrých televizí.

Většina přijímačů s podporou HbbTV spustí po navolení předmětné programové pozice a potvrzení volby HbbTV přímo živé vysílání TecTime TV. To se ale k divákovi nedostává přes satelit, nýbrž přes internetovou přípojku. Některé přijímače ale s tím mají problém a místo živého streamu nabízí divákovi pouze přehrání již odvysílaných pořadů.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .