Skylink vypnul ČT ve standardním rozlišení, vypnutí Novy a Primy se posouvá

V úterý 15. listopadu bylo ukončeno satelitní vysílání pěti veřejnoprávních programů České televize – ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT Sport, ČT:D / ČT art ve standardním rozlišení SD. Vypnutí pocítili zejména majitelé starších přijímačů. Ukončení SD vysílání se prozatím týká pouze majitelů přístupových karet Skylink a ČT karta. Změna však bude nevyhnutelná i u dalších operátorů.

Ilustrační foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto: Shutterstock.com

Poznámka: Ukončení SD vysílání České televize mělo podle původně medializovaných informací proběhnout v úterý v ranních hodinách, nakonec zůstalo v provozu o několik hodin déle. Na původních programových pozicích se nyní vysílá statický oznam informující o nových parametrech.

Nové parametry programů České televize v satelitní službě Skylink na pozici 23,5E

Programy České televize na pozici 23,5 st. východně se nyní vysílají s novými parametry a výhradně ve vysokém rozlišení. Kanály ČT 1 HD, ČT 2 HD, ČT 24 HD, ČT Sport HD a ČT :D/ ČT art HD můžete naladit na společné frekvenci 12,344 GHz, polarizace H, FEC 2/3, SR 29900, norma DVB-S2/8PSK.

Pro příjem těchto programů ale musíte mít satelitní přijímač, který podporuje modernější normu DVB-S2. Pokud vlastníte starší přijímač, budete muset investovat do novějšího zařízení. Přijímače umožňující sledovat televizní vysílání v novějších standardech lze zakoupit již od 1500 korun.

Operátor platformy Skylink se v nedávno uzavřeném výběrovém řízení stal i distributorem programů České televize na satelitu. Díky tomu zůstávají programy České televize v distribuční kvalitě i nadále na pozici 23,5 st. východně, kde jsou i další české a slovenské kanály.

Nova s Primou skončí v SD za několik dnů

Vypnutí standardního rozlišení se však týká i komerčních televizí. Od 15. listopadu mělo být ukončeno i vysílání skupin Nova a Prima, které rovněž přechází výhradně na HD rozlišení. Operátor se po dohodě s televizemi rozhodl termín posunout o 7 dní na úterý 22. listopadu.

Pro další informace kontaktujte svého prodejce satelitní techniky. V případě dalších dotazů můžete napsat i nám na redakční e-mail webu RadioTV.cz.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .