Přechod na DVB-T2: Dřívější vypnutí programů ČT by mohlo trhu prospět, říká Přemysl Svora

Vývoj ohledně přechodu na nový standard terestrického vysílání DVB-T2 pozorně sledují i představitelé regionálních televizí. Spolumajitel a ředitel Praha TV Přemysl Svora se domnívá, že dřívější vypnutí programů České televize ve standardu DVB-T by mohlo trhu pomoci.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Souběžné vysílání v obou technologiích potrvá zhruba dva roky

V rámci přechodu na DVB-T2 se počítá se souběžným vysíláním staré i nové technologie alespoň po dobu dvou let. Diváci tedy až do konce příštího roku nemusí nutně kupovat nové televizory nebo set top boxy.

Česká televize však upozorňuje, že vhledem ke změnám v daňových zákonech může přijít až o 400 milionů korun ročně, které chtěla investovat právě do postupného přechodu na DVB-T2. Pokud o tyto prostředky skutečně přijde, je připravena výrazné omezit dobu trvání souběžného vysílání a vypnout starší standard DVB-T1 dřív.

Zástupce regionální televize Praha Přemysl Svora byl aktivním účastníkem první vlny digitalizace, když se před 10 lety přecházelo z analogového na digitální vysílání. Svora tehdy z pozice programového ředitele vedl vznikající televizi Barrandov.

V minulém týdnu na setkání s novináři řekl, že dřívější vypnutí programů ČT by mohlo trhu prospět, jelikož diváci by byli motivovaní k rychlejšímu přechodu na DVB-T2.

Před 10 lety nechala většina diváků nákup nových přijímačů na poslední chvíli

Viděli jsme to u přechodu z analogového na digitální vysílání před 10 lety. Jednotlivé televize tehdy dlouhodobě ve vysílání informovaly o tom, že se digitalizace blíží, diváci to ale dlouho neřešili. Skutečným motivačním faktorem k nákupu nových přijímačů nebo set top boxů bylo až blížící se vypnutí analogu. Očekávám, že většina diváků se zachová podobně i u přechodu na DVB-T2,“ odpověděl Svora na dotaz webu RadioTV.cz.

Tuto predikci do jisté míry potvrzuje i kontinuální průzkum, který si nechala zpracovat Asociace televizních organizací – ATO. Zatím pouze 7 procent domácností deklaruje, že DVB-T2 vysílání už přijímá a zhruba 5 procent domácností deklaruje vybavenost přijímačem DVB-T2, přestože toto vysílání zatím nepřijímá.

České Radiokomunikace coby dominantní operátor terestrického vysílání udávají mnohem vyšší hodnotu vybavenosti domácností přijímači DVB-T2, přibližně 22 procent. Argumentují přirozenou obměnou přijímačů. V případě výpočtu Radiokomunikací je potřeba brát v úvahu i větší míru angažovanosti operátora propagujícího terestrickou platformu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .