Poplatek za rozhlas a televizi nemusí být v budoucnu vázán na vlastnictví přijímače

Koncesionářské poplatky za rozhlasové a televizní vysílání nemusí být v budoucnu vázány na vlastnictví přijímače v domácnosti. Platit by je mohli všichni bez rozdílu, jelikož vysílání lze sledovat i přes jiné platformy.

ceska-televize-ct-chodba-plachta-651

Ten, kdo nemá televizi, už není občanem druhé kategorie

Taková je vize generálního ředitele České televize Petra Dvořáka i některých politiků. Rozšíření povinnosti platit koncese má souviset s tím, že přibývá lidí, kteří v domácnosti nemají rozhlasový nebo televizní přijímač, vysílání však sledují díky mobilům, tabletům případně notebooku.

Způsob, který dnes máme, opomíjí, že existuje čím dál větší skupina diváků, která sice sleduje televizi, ale ne prostřednictvím obrazovky, jak říká zákon, ale z tabletů, telefonů. To není spravedlivé, ostatní na ně přispívají,“ tvrdí generální ředitel České televize Petr Dvořák v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Podobnou interpretaci připouští i ministr kultury Daniel Herman. I proto ministerstvo hystá novelu audiovizuálních zákonů, s čímž může souviset i změna financování médií veřejné služby.

Jaké jsou jiné varianty financování?

Kromě koncesionářských poplatků se přitom nabízí i několik jiných variant financování. Koncese se mohou zavést plošně nezávisle na vlastnictví rozhlasového nebo televizního přijímače – podobný postup je uzákoněn v Německu nebo na Slovensku.

Opačný přístup předpokládá úplné zrušení poplatků a přímé financování České televize a Českého rozhlasu ze státního rozpočtu. Kritici druhé varianty nicméně upozorňují, že přímá závislost médií veřejné služby na státním rozpočtu může ohrozit jejich nezávislost.

Slovensko v posledních letech zkusilo tři modely

Poměrně dynamický vývoj v oblasti financování médií veřejné služby probíhal v posledních pěti letech na Slovensku. Před rokem 2008 platili koncesionářské poplatky jen ti, kdo vlastnili televizní nebo rozhlasový přijímač. Následně byl poplatek povinný pro všechny s výjimkou znevýhodněných skupin. V roce 2010 se tehdejší pravicová vláda rozhodla pro radikální krok a koncese úplně zrušila.

Tamní veřejnoprávní telerozhlas RTVS měl k dispozici předem určené finance, jejichž výše byla odvozena od určitého podílu na HDP. Tato změna se však nestihla projevit, jelikož levicová vláda krátce po nástupu k moci toto opatření zrušila a koncesionářské poplatky znovu zavedla. Nyní je platí všichni, kdo odebírají elektřinu.

Slovenská televize a Slovenský rozhlas coby součásti RTVS jsou nicméně i nyní financovány přímo ze státního rozpočtu na základě smlouvy se státem. Ta je třetím pilířem financování vedle většinových koncesionářských poplatků a reklamy. Smlouva se státem zaručuje dotace pro vybrané pořady a dotuje například i noční komerční talkshow Petera Marcina, vysloužilého komika a příznivce vládní strany SMER-SD.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .