Měla by mít televize ČT sport dva kanály v době významných akcí?

Hokejový šampionát v Praze a Ostravě je minulostí. Česká televize na svém kanálu ČT sport už tradičně přinesla rekordní počet přímých přenosů a záznamů. Ani tentokrát ale nemohla vtěsnat všechny zápasy přímo do vysílání.

ct-sport-studio-651

Co dělat, když běží dva zápasy současně?

Většina diváků se s podobným problémem u velkých akcí setkala opakovaně. V televizi běží velká sportovní událost a vy máte zájem shlédnout konkrétní zápas v televizi. Pokud se programový dramaturg netrefí do vašeho výběru, musíte použít internet. A na část zápasů se podívat pouze online, v nižším rozlišení, ale s profesionálním komentářem.

Určitě i vám napadla myšlenka, zda by(nejen) Česká televize mohla mít v době významných sportovních akcí více než jeden sportovní kanál. V poslední době se totiž několikrát projevil nedostatek vysílacího prostoru na jednom programu, zvláště pokud se uskutečnila významná sportovní událost srovnatelná s MS v hokeji.

Pokud by byl u podobných událostí alespoň krátkodobě v provozu i druhý kanál, mohla by televize nabídnout všechna utkání z dané sportovní akce živě – jelikož je i tak sama vyrábí pro internetové vysílání.

Zavedení nového kanálu není komplikované. Technicky ani právně.

Přitom zavedení druhého občasného kanálu ČT sport pro velké sportovní akce není ani zdaleka tak komplikované, jak by se mohlo zdát. ČT má už nyní k dispozici volný prostor v rámci Regionální sítě 8, kde využívá část kapacity pro svůj první DVB-T multiplex. Zde vysílají programy ČT :D/ČT art i samotný kanál ČT sport ve vysokém rozlišení. V rámci dohody s operátorem multiplexu by neměl být problém zde umístit i jeden další program pro krátkodobé účely.

Dostatek kapacity lze najít i na satelitu, kde ČT vysílá své programy na pozici 23,5 st. východně. A v neposlední řadě by občasný sportovní kanál určitě našel své uplatnění i v nabídkách kabelových operátorů, kteří by jej nabídli svým divákům ve vlastním zájmu.

Bonusový kanál by nebyl pro všechny

Můžete namítnout, že „bonusový“ sportovní kanál by nemohli přijímat všichni diváci. Ano, je pravda, že ne všichni by se k tomuto vysílání dostali standardní cestou, ale právě pro ně by mohl být určen internetový stream coby doplněk ke klasickému televiznímu vysílání.

A jak je to s legislativou? Ve skutečnosti by mohla Česká televize spustit podobný kanál i za současné situace. Zákon o ČT totiž neomezuje počet kanálů veřejné služby. Pokud se tedy vedení televize rozhodne spustit nový kanál, může to udělat i v rámci mantinelů současného zákona. Ostatně, ani dva nové programy ČT :D a ČT art nejsou zmíněny v zákoně o České televizi a úspěšně fungují.

Jeden sportovní kanál limituje i Novu

Jednokanálové sportovní vysílání nicméně nelimituje pouze Českou televizi. Na podobný problém naráží i skupina Nova se svým kanálem Nova sport. Vnímaví diváci jistě postřehli několik programových kolizí – například tenisových přenosů s anglickým fotbalovým pohárem nebo zápasů hokejové NHL s basketbalovou NBA.

V těchto případech Nova sport vysílá tu událost, kterou z programového hlediska považuje za atraktivnější. Kolidující událost následně posune a odvysílá jako „relive“ přenos, tudíž s určitým časovým posunem. Tento posun se v minulosti projevoval zejména u zmíněných basketbalových přenosů NBA. V případě Novy sport je problémem i fakt, že divák se k těmto přenosům jinak nedostane, jelikož Nova nenabízí neplacený internetový stream sportovních událostí.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .