Olympiáda na placených kanálech a 200 hodin volného vysílání k tomu? Vlastně, proč ne…

Mezinárodní olympijský výbor v tomto týdnu šokoval svět podpisem dlouhodobé dohody se skupinou Discovery Communications, vlastníkem sítě kanálů Eurosport, ohledně vysílacích práv na olympijské hry pro Evropu. Olympiáda se zřejmě definitivně přesune na placenou televizi.

olympic-symbol-651

Příští hry vysílá ještě exkluzivně Česká televize

Pryč jsou doby, kdy měli diváci jistotu sledování každé olympiády na televizi veřejné služby, někdy i na dvou kanálech a non stop. Nyní razantně vstoupil do hry majitel sportovních kanálů Eurosport a právě on bude v příštích letech určovat pravidla hry. Kontrakt se týká minimálně čtyř olympiád od roku 2018 a v rámci Evropy vznikne i speciální olympijský kanál. Příští hry v brazilském Rio de Janeiro budou tedy zřejmě poslední, které se objeví exkluzivně na obrazovce České televize a jiných evropských stanic veřejné služby.

V rámci dohody se Discovery/Eurosport zavázal, že poskytne až 200 hodin vysílání pro volně šířené televize. Zároveň si ale může vybrat, které stanice to budou. Znamená to tedy, že i mezi volnými televizemi v každé zemi ještě proběhne určitá soutěž o to, kdo odvysílá nejžádanější disciplíny.

Olympijský hokej před rokem měla vysílat Nova, v roce 2018 ho už skutečně může mít

U poslední olympiády v Soči vstoupila do hry Nova, když zakoupila exkluzivní práva pro vysílání hokejového turnaje. Z ekonomických důvodů se nakonec přece jen domluvila s Českou televizí a práva jí v poslední chvíli přenechala. V příštích letech se však může celá akce zopakovat a je možné, že v roce 2018 už skutečně uvidíme olympijský hokej na soukromé televizi.

A co další sporty? Je 100-200 hodin volného vysílání z olympiády moc nebo málo? To záleží na úhlu pohledu každého z nás. Aktuální dohoda Mezinárodního olympijského výboru nicméně ukazuje, že i na olympijské hry bychom měli nahlížet čistě komerčně s cílem maximalizovat možný zisk.

Pokud tedy bylo cílem právě maximalizovat zisk, v takovém případě je časová dotace pro neplacené kanály dostatečná. Sto hodin v případě zimní olympiády a 200 hodin u letních her by mělo dostatečně uspokojit každého sportovního fanouška. A kdo i přesto nebude mít dost, může si na satelitu nebo kabelu zaplatit Eurosport i s jeho online video portálem.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .