Ohledně soudního zákazu šíření Markízy panují nejasnosti, skupina mlčí

Zakázal soud skutečně šíření programů televize Markíza v nabídkách českých kabelových operátorů? Pokud ano, proč není možné toto předběžné opatření dohledat? A proč hraje Markíza v celé záležitosti „mrtvého brouka“?

Ilustrační foto, fotobanka Shutterstock.com

Ilustrační foto, fotobanka Shutterstock.com

Český soud vydal předběžné opatření. Významní operátoři zatím vyčkávají

Ve čtvrtek 16. června rozeslala televize Nova tiskovou zprávu, kde informovala o předběžném opatření soudu, který zakazuje neoprávněné šíření původní verze slovenské televize Markíza na území České republiky – tedy v nabídkách českých kabelových společností. V tiskové zprávě byla uvedena citace, kde se skupina odvolává na rozhodnutí českého soudu – ale bez bližších podrobností.

V dalších dnech však vyšlo najevo, že to s tím zákazem nebude až tak horké. Web Digitálnírádio.cz oslovil největší kabelové operátory, jejichž zástupci uvedli, že o žádném podobném nic neví. Konkrétní rozhodnutí nedohledal ani web Digizone.cz.

Jasné by mělo být pouze to, že předběžné opatření soudu se má týkat pouze jednoho tuzemského operátora. Žádný z významných hráčů – tedy Skylink, UPCnebo O2 – ale podobný dokument neobdržel. Předběžné opatření se tedy zřejmě týká některého z menších operátorů.

Markíza: Přečtěte si tiskovou zprávu. Víc vám neřekneme

Zarážející ovšem je, jak se k celé věci staví sama Markíza. Její zástupci odmítají cokoliv komentovat, odkazují pouze na čtvrteční tiskové prohlášení, které ale uvádí pouze to, že se jedná o rozhodnutí českého soudu. Proč ale hraje Markíza nyní v celé záležitosti „mrtvého brouka“ v mediální hře, kterou sama rozehrála?

Pokud se nějaká společnost domůže předběžného opatření, které může zásadně ovlivnit poměry na trhu, většinou s ním seznámí novináře. Je to její trumf, který může – i díky výraznému zájmu médií – pomoci naplnit cíle, které dotyčná společnost sleduje. Markíza ale v tomto případě postupuje úplně jinak. Působí, jakoby chtěla předběžné opatření soudu za každou cenu utajit. Podobný postup není obvyklý.

Jedním z možných vysvětlení je, že Markíza nechce poškodit operátora, kterého se rozhodnutí bezprostředně týká. Pokud by vyšlo najevo, o jakou společnost se jedná, mohlo by to způsobit odliv klientů nebo jiné problémy. Jenže, ze stejného důvodu nelze ani dohledat, který soud vydal předmětné opatření a co je v něm přesně uvedeno.

Na nekalou konkurenci si stěžují především slovenské televize

Pokud by skutečně soud zakázal neoprávněné šíření Markízy na českém území, šlo by o důležitý precedens v dalších podobných případech. Připomeňme, že se nejedná jen o Markízu. Čeští kabeloví operátoři aktivně šíří i programy televize Joj a zejména mužský kanál Joj Plus se u diváků čas od času těší značné oblibě. Televize PLUS například přinesla nové díly seriálu Akta X jen dva po americké premiéře, čímž předstihla Primu COOL.

I přesto platí, že sledovanost slovenských stanic na českém území nezpůsobuje tuzemským televizím žádné výraznější problémy. Podíl na publiku se obvykle pohybuje v desetinách procenta, případně v jednotkách procent. Podíl českých stanic na Slovensku ale dosahuje dvouciferných hodnot. A to už je problém.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .