O2TV uvádí slovenské kanály jako „volně šířené“, i když je na českém trhu volně nenaladíte

Nabídka televizních služeb pod značkou O2 TV Air uvádí některé slovenské televizní stanice jako „volně šířené“. Přitom většina z těchto stanic nepůsobí na českém trhu, ani nevlastní pro tento trh vysílací práva.

mobil-farby-ilust-651

Slovíčkaření je v tomto případě namístě

Zařazení slovenských stanic mezi „volně šířené kanály“ dokumentuje přehledná srovnávací tabulka, kde společnost O2 poutá na novou nabídku mobilní televize O2 TV Air.

Na první pohled se může zdát, že jde o pouhé slovíčkaření. Dotyčné slovenské stanice Markíza, JOJ a JOJ Plus totiž naplňují definici volně šířených televizí, avšak pouze na Slovensku. Na českém trhu rozhodně nejsou k dispozici volně, pokud nepočítáme překryv (volného) terestrického příjmu na hranicích se Slovenskem. Navíc, zmíněné televize nakupují vysílací práva pouze pro slovenský trh, tudíž je jejich zpřístupňování plošně všem klientům v ČR přinejmenším sporné.

Nová nabídka mobilní televize O2TV Air od společnosti O2. Některé slovenské televize jsou zde uvedeny jako "volně šířené" (viz první řádek, pravý sloupec).

Nová nabídka mobilní televize O2TV Air od společnosti O2. Některé slovenské televize jsou zde uvedeny jako „volně šířené“ (viz první řádek, pravý sloupec).

Operátor O2 a televize Nova bojují za respektování exkluzivity vysílacích práv

Přitom právě operátor služby O2TV se jako první pustil do boje za respektování územní exkluzivity vysílacích práv. V důsledku toho požaduje po konkurenčních kabelových operátorech, aby blokovali signál zahraničních televizí, pokud je tím porušena exkluzivita vysílacích práv O2 na českém území.

Nutno dodat, že tento přístup neuplatňuje pouze společnost O2, ale i televizní skupina Nova, tedy společnost CET 21. A jde o přístup zcela pochopitelný a legitimní. Ve hře je totiž ochrana vysokých investic do exkluzivních vysílacích práv.

Ochrana exkluzivity je pochopitelná, ale může být kontraproduktivní

Na druhou stranu může být podobný represivní přístup i značně kontraproduktivní. Diváci dnes mají mnoho možností, jak se dostat k atraktivním filmům, seriálům nebo sportovním přenosům. Psali jsme o tom i v glose s názvem Příště nezapomeňte zablokovat i Streamhunter.

Fakt, že některý ze zdejších operátorů zakoupí exkluzivní vysílací práva k určitým pořadům neznamená, že je diváci budou sledovat právě u něj.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: , ,