Kauza O2 vs. kabelovky: příště nezapomeňte zablokovat i Streamhunter

GLOSA – Skupina O2 investovala stamiliony korun do nákupu vysílacích práv pro kanál O2 Sport. Ten je největším a exkluzivním tahákem kabelové televize O2TV. Je tedy logické, že společnost O2 hodlá chránit své investice všemi prostředky. Blokováním konkurentů si ale sympatie diváků nezíská…

televize-fotbal-grafika

Exkluzivitu narušily televize ze zahraničí

Diváci kabelové televize od UPC nebo platformy Skylink byli zřejmě překvapeni, když ve středu viděli místo pravidelných přenosů fotbalové Ligy mistrů pouze černou obrazovku. Manažeři služby O2TV se totiž pustili do právní bitvy s konkurenčními kabelovými televizemi. Exkluzivní práva k většině zápasů této prestižní fotbalové soutěže v rámci českého trhu totiž vlastní právě skupina O2. A ta nestrpí žádnou (nekalou) konkurenci.

Chcete sledovat Champions League? Zaplaťte si O2 Sport, zní jasný odkaz manažerů nejmladšího sportovního kanálu. Diváci, kteří sledují Ligu mistrů na zahraničních televizích, se musí smířit s tím, že přenosy neuvidí. Pokud si ovšem nenajdou jiný způsob…

O2 chrání své investice i za cenu toho, že část diváků odradí

Na první pohled je postup skupiny O2 pochopitelný. Tato společnost investovala v posledním roce stamiliony korun do nákupu atraktivních vysílacích práv k sportovním přenosům. Jako první a jediná televizní skupina v historii přináší divákům takřka všechny zápasy fotbalové Ligy mistrů v rámci tzv. „multidimenze“ (tedy na osmi kanálech současně).

Její reakce vůči konkurenčním operátorům je ale přinejmenším hysterická. Nuceným vypínáním sportovních přenosů u jiných kabelových televizí si totiž sympatie diváků hned tak nezíská.
Vedení skupiny O2 si od spuštění exkluzivního sportovního kanálu O2 Sport slibovalo výrazný nárůst počtu abonentů služby O2TV.

Zatím je na hodnocení ještě brzo, sama skupina podrobné statistiky nezveřejňuje. Rázný postup vůči konkurenci však naznačuje, že O2 hodlá nové platící diváky získat stůj co stůj, i kdyby měla část potenciálních klientů odradit či znechutit.

Skupina O2 si vymohla, že konkurenční kabelové televize nesmí šířit Ligu mistrů

Skupina O2 si vymohla, že konkurenční kabelové televize nesmí šířit Ligu mistrů Telekomunikační firma O2 si tento týden u soudu vymohla, že kabelové a satelitní firmy nesmějí vysílat programy, které neoprávněně šíří zápasy fotbalové Ligy mistrů. Největší tuzemští kabeloví operátoři už dokonce přistoupili k začerňování obrazovky během vysílání sporných fotbalových zápasů. Problém se týká především veřejnoprávních kanálů ze sousedních zemí, tedy Slovenska, Rakouska a Německa.

Zablokují poskytovatelé internetu i Streamhunter?

Začerňování přenosů Ligy mistrů na slovenské RTVS, rakouské ORF nebo německé ZDF je sporným řešením, které přinese pouze krátkodobý efekt. Lze předpokládat, že několik stovek diváků skutečně změní operátora a přejde k O2TV čistě kvůli Lize mistrů. Další tisíce diváků ale budou hledat alternativní možnosti příjmu.

Je jasné, že je najdou – například na satelitu. Pokusí se skupina O2 zablokovat divákům i volný satelitní příjem? To by bylo technicky nemožné. A co nelegální internetové streamy? Pokusí se O2 zablokovat i katalog Streamhunter nebo další podobné stránky?

Vlastně, i to by mohlo mít logiku. Když poslanci hodlají zákonem prosadit blokaci zahraničních sázkových kanceláří, tak proč by nemohli nechat zablokovat i online sportovní přenosy?

O2 se nemusí bát konkurence, její sportovní kanál nabízí to nejlepší na trhu

Blokování zahraničních televizí je z dlouhodobého hlediska velmi kontroverzní krok, který může negativně ovlivnit vnímání služby O2TV a kanálu O2 Sport u veřejnosti. Zvenku to působí tak, že O2 má strach z konkurence. Přitom sama může udělat mnohem víc pro to, aby diváky nalákala přirozenou cestou, tedy nadstandardní kvalitou.

Například by mohla nabízet všechny zápasy Ligy mistrů s českým komentářem – tak, aby divák měl motivaci zaplatit si nadstandardní servis kanálu O2 Sport, a neměl důvod ladit přenosy v němčině nebo v jiných jazycích.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .