Nova získala licenci pro posunutou verzi svého hlavního kanálu Nova +1

Televizní skupina Nova po několika měsících zareagovala na kroky své konkurence a rovněž požádala o licenci na posunutou verzi svého hlavního programu Nova +1. V nejbližších týdnech tak můžeme očekávat její zařazení do satelitní služby Skylink.

Televizní noviny budete moci sledovat i ve 20:30 na stanici Nova +1. Ilustrační foto: archiv TV Nova

Televizní noviny budete moci sledovat i ve 20:30 na stanici Nova +1. Ilustrační foto: archiv TV Nova

Posunuté verze prozatím nabízí pouze satelitní Skylink

Posunutá verze nenabízí tak výrazný přínos v dnešní době zpětného shlédnutí a online videoték. Pro část zejména starších diváků ale může mít smysl, zvláště pokud si chtějí prodloužit zážitek z večerního sledování televize. Posunutá verze jim totiž umožní shlédnout víc tvorby na různých stanicích. Pro samotné televizní společnosti má tento způsob sledování rovněž smysl, jelikož se jim započítává do celkových výsledků sledovanosti konkrétního pořadu.

Z pohledu diváka je rovněž výhodou, že může posunuté vysílání „konzumovat“ i v odlehlejších oblastech, například na chatách nebo chalupách, bez nutnosti investice do nahrávacího zařízení a bez nutnosti mít vysokorychlostní připojení k internetu.

První posunuté verze českých stanic spustil satelitní operátor Skylink v prosinci 2016 – šlo o hlavní kanál televize Prima +1, slovenskou TV JOJ +1 a filmový kanál JOJ Cinema +1. Tehdy jsme napsali, že budoucnost těchto verzí nelze v dnešní době spolehlivě odhadnout. Po osmi měsících se zdá, že tyto posunuté verze přinášejí televizním společnostem benefity.

Vybrané posunuté verze britských stanic lze legálně sledovat i v ČR

Posunuté verze se začaly objevovat v západních zemích (především ve Velké Británii) krátce po příchodu digitálního satelitního a posléze i zemského vysílání. Ve většině případů však šlo o doménu placených platforem, které chtěly divákům nabídnout dojem rozmanitější programové nabídky. Z tohoto důvodu nejsou k dispozici posunuté verze televizí ZDF nebo ARD, ale pouze posunuté verze některých placených televizí. Konkrétně v Německu jde o kanály Sky Cinema +1 nebo Sky Cinema +24.

V Británii můžete narazit na posunuté verze i u některých volně dostupných stanic. Z pozice 28,2 východně lze na českém území sledovat například programy Challenge +1 nebo Travel Channel +1, které jsou dostupné v režimu FTA, tedy volně bez kódování.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .