Nova si vynucuje vypnutí svých stanic na Slovensku zatím jen u malých operátorů

Televize Nova se včera pochválila dalším úspěchem ve sporu o neoprávněné šíření svých stanic na Slovensku. Tentokrát dosáhla předběžného opatření vůči jednomu z menších operátorů, jenž nereagoval na výzvy k zastavení neoprávněného šíření.

Ilustrační foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto: Shutterstock.com

Na větší „úlovek“ se zatím čeká

Nova v tiskové zprávě ani tentokrát neuvedla jméno operátora ani přibližné pokrytí a území, kde působí. Podle webu Mediálne.sk by se mělo jednat o malého lokálního poskytovatele internetu a IPTV v bratislavské městské části Petržalka. Operátor na svém webu stanice Novy ani Primy v nabídce neuvádí, ani nevydal žádnou aktualitu ohledně vyřazení těchto stanic z důvodu předběžného opatření soudu.

Právní kroky podniká Nova vůči slovenským operátorům z důvodu dlouhodobé snahy o zastavení šíření svých stanic. Důvodem je zejména spuštění nové placené stanice Nova International určené pro slovenský trh. Nova nemůže legálně nabízet svůj hlavní kanál slovenským operátorům, proto jim jako náhradu nabízí verzi International s vlastní tvorbou a slovenskými reklamami. Díky tomuto kroku by mohla od tamních operátorů vybírat poplatky za šíření.

Nova International není pro slovenské operátory dostatečně atraktivní

Programová nabídka Novy International ale není pro operátory dostatečně atraktivní, jelikož v ní chybí zahraniční pořady. Navíc jde pouze o jeden kanál, přičemž operátoři na Slovensku v mnoha případech šíří i další stanice Novy – především Novu Cinema, TV Fanda a SMÍCHOV. Drtivá většina slovenských kabelových společností přitom i nadále šíří hlavní českou verzi Novy, která není z pohledu diváka „okleštěná“.

Nova se právě z tohoto důvodu snaží neoprávněné šíření svých stanic zastavit soudní cestou. Zatím přitom jde pouze po malých operátorech. Spory s většími kabelovými společnostmi nekomentuje. Faktem ale je, že žádná větší kabelová společnost zatím programy Novy vypnout nemusela.

Neplacený příjem českých stanic v DVB-T může být někde atraktivnější než kabelovka

Televizní skupina sice uzavřela dohodu s asociací SAKT, která zastupuje několik významných operátorů. V praxi ale „neoprávněné programy“ v nabídkách většiny operátorů prozatím zůstávají.

Jediné právoplatné rozhodnutí soudu se týká menšího operátora Ján Gregor TV Sat z Dubnice nad Váhem. Paradoxní přitom je, že Dubnica nad Váhom leží nedaleko českých hranic a diváci zde mohou přijímat české programy na běžnou anténu včetně některých stanic Novy a Primy díky přeshraničnímu terestrickému přesahu. Nastává tak zvláštní situace, kdy divák v příhraničí naladí zdarma na běžnou anténu víc žádaných stanic než v nabídce placené kabelové televize.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .