Nova se přece jen zařadila do digitálních sítí nové generace DVB-T2

Skupina Nova po určitém váhání přijala nabídku společnosti Digital Broadcasting a umístila pět svých programů do Přechodové sítě 13, která vysílá v novém standardu DVB-T2. Její stanice si nyní můžete tímto způsobem naladit v Praze, Brně a Ostravě.

Ilustrační foto: archiv TV Nova

Ilustrační foto: archiv TV Nova

Místo pro Novu mají ve své síti i České Radiokomunikace

Původně se očekával vstup programů Novy do Přechodové sítě 12, kterou provozují České Radiokomunikace. Zde totiž vysílají stanice dalších komerčních skupin a Nova jako nejsilnější hráč na trhu až doposud v DVB-T2 chyběla.

Nyní však umístila všechny své neplacené stanice do stejné sítě. Programy Nova, Nova 2, Nova Cinema, Nova Action a Nova Gold. Díky tomu už může divák přijímat všech pět stanic Novy pohrodamě. Zatím si je však naladí pouze diváci ve třech největších městech ČR. Další rozšiřování Přechodové sítě 13 je v plánu až v průběhu letošního roku.

České Radikomunikace i nadále vyhrazují dvě programové pozice ve své DVB-T2 pro Novu. Pokud se nejsilnější komerční televize s operátorem domluví, může k Radiokomunikacím umístit alespoň stanice Nova a Nova Cinema. Právě tyto programy vysílá Nova v multiplexu Českých Radiokomunikací i v případě DVB-T1.

Přechodová síť 13 se letos výrazně rozšíří

Konkurenční přechodová síť 13, kterou buduje společnost Digital Broadcasting, nyní pokrývá 33 procent obyvatel. Do konce léta by se však mohla v pokrytí přiblížit sítí Radiokomunikací. V průběhu letošního roku začnou ve standardu DVB-T2 vysílat i programy České televize. Divák by tak měl ještě v průběhu roku 2018 mít k dispozici přibližně stejnou nabídku stanic v DVB-T2 jakou dnes přijímá v DVB-T1.

Přechod na druhou generaci pozemního vysílání souvisí s uvolněním pásma pro rozvoj rychlého mobilního internetu. Přechodové sítě DVB-T2 tak budou sloužit zejména pro jednodušší přechod domácností na nový vysílací formát, a prvotně nemají za cíl rozšíření programové nabídky.

Souběžné vysílání DVB-T1 a DVB-T2 potrvá ale minimálně do poloviny roku 2019 a diváci ve všech regionech budou mít dostatek času na pořízení nových televizních přijímačů nebo kompatibilních set top boxů.

Programová nabídka přechodových sítí DVB-T2

Ilustrační foto Shutterstock.com Přechodové sítě DVB-T2 v první fázi nemají za cíl rozšíření programové nabídky. Budou sloužit zejména pro jednodušší přechod domácností na nový vysílací formát. V nejbližších letech tak budete moci přijímat prakticky ty samé televizní programy jak v původní normě DVB-T tak i v novějším standardu DVB-T2.

Přinášíme seznam aktivních a plánovaných programů v jednotlivých přechodových sítích DVB-T2.

Stav k 26.3.2018:

Přechodová síť 12 – České Radiokomunikace
Aktivní programy: Nova, Nova Cinema, TV Prima, Prima COOL, Prima LOVE, Prima ZOOM, Prima MAX, TV Barrandov, Barrandov Plus, Kino Barrandov, Barrandov Family, Óčko, Óčko Star, Óčko Expres, TV Noe, Šlágr TV, Šlágr 2, ČT :D/ČT art
Plánované programy: Seznam.cz TV

Přechodová síť 13 – Digital Broadcasting
Aktivní programy: Nova, Nova 2, Nova Cinema, Nova Action, Nova Gold, TV Relax, TV REBEL, TV KinoSvět, JOJ Family HD

Přechodová síť České televize
Plánované programy (od 29.3.2018): ČT1 HD, ČT2 HD, ČT24 HD, ČT Sport HD, ČT :D/ČT art HD

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .