Nabídku freeSAT a Digi TV může obohatit až osm HD kanálů

Mezi televizemi a satelitními operátory se rýsuje poměrně zajímavá spolupráce. Největší slovenské televizní skupiny jednají s provozovateli služeb freeSAT a Digi TV o zařazení HD verzí všech svých kanálů.

tv-ilustrace-651

Televize konečně hledají společnou řeč s operátory

S touto informací přišel původně IT web Živé.sk, který čas od času informuje o slovenské televizní scéně. Pokud jednání s operátory skončí úspěšně, mohou se diváci dočkat až osmi nových HD kanálů v nabídkách operátorů na pozici 0,8 st. západně. V takovém případě by dominantní platforma Skylink přišla o své výsadní postavení v nabídce HD kanálů na satelitu.

Jednání se prozatím týkají pouze slovenských televizí a to z jednoho prostého důvodu. Přenosovou kapacitu si totiž budou platit samy televize a ne operátoři. Znamená to, že právě televizní společnosti ponesou rozhodující část nákladů a nabídnou své HD verze operátorům pouze za určitý zlomkový poplatek.

Dohoda se týká slovenských programů. Přijdou časem i české?

Televize převezmou náklady na uplink a budou mít pod kontrolou vysílání svých programů v placených platformách. Na oplátku budou od operátorů požadovat uhrazení nákladů. Tyto náklady se ale rozdělí mezi všechny operátory. Nikdo tedy nebude mít exkluzivitu. Na pozici 0,8 st. západně momentálně působí několik skupin operátorů obsluhujících český a slovenský trh.

Kromě zmíněných platforem freeSAT od UPC a značky DIGI TV (která má rozdílné operátory pro český i slovenský trh) je zde ještě služba Magio SAT. Celkově zde působí tři na sobě nezávislé společnosti poskytující služby placené televize – konkrétně UPC DTH (freeSAT), Slovak Telekom (Magio SAT a DIGI SK) a LAMA Energy (Digi CZ) . Každá z nich by tak za přístup k HD programům největších slovenských televizí v ideálním případě zaplatila pouze třetinový podíl na celkových nákladech.

Odhadované náklady na zařazení jednoho HD kanálu do nabídky placené satelitní televize se pohybují na úrovni 200 tisíc euro ročně. Vzájemná spolupráce všech zúčastněných stran může přinést zajímavé benefity i pro českého diváka.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .