Markíza skončí ve slovenském DVB-T, dostupná bude jen přes kabel a satelit

Poměrně revoluční krok chystá od příštího roku nejsledovanější slovenská televizní skupina Markíza. S operátorem Towercom se nedohodla na dalším šíření v DVB-T a hodlá své diváky oslovovat přes jiné platformy.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Markíza stahuje i svůj hlavní kanál

Překvapivě vyznívá zejména fakt, že Markíza hodlá stáhnout z terestrického šíření i svůj hlavní kanál. V minulosti přitom stahovala zejména své tematické programy, ale hlavní program ponechala dostupný všem divákům.

Za těchto okolností tedy může jít spíš o vyjednávací hru než vážně míněný záměr. Smlouva Markízy s Towercomem totiž vyprší až ke konci roku 2016 a obě strany mají ještě minimálně čtyři měsíce na vyjednání nové smlouvy.

Pokud by však Markíza přece jen přistoupila ke stažení všech svých stanic z DVB-T, musela by zároveň investovat do informační kampaně, aby její diváci přešli ke kabelovým a IPTV operátorům, případně si pořídili satelit.

Terestrické vysílání na Slovensku přestává být důležité

Terestrické digitální vysílání nemá na Slovensku – na rozdíl od České republiky – dominantní pozici. U našich východních sousedů sleduje neplacené vysílání přes anténu pouhých 15-20 procent diváků, některé zdroje dokonce uvádí horní hranici na úrovni 15 procent. Jednotlivé televizní skupiny mohou díky tomu oslovit většinu domácností přes levnější satelitní platformu nebo placenou kabelovou televizi.

Sama Markíza se přitom netají tím, že terestrické vysílání je pro ni neefektivní a drahé. Její někdejší programový ředitel Gorazd Slak před několika lety orientaci na DVB-T obhajoval s tím, že díky terestrice můžete být více na očích.

Je totiž rozdíl – i z pohledu diváka – zda máte v DVB-T k dispozici 15-20 televizních programů, nebo zda si jich díky satelitu a kabelové televizi můžete navolit více než 100.

Pro korektnost dodejme, že informaci o konci Markízy v DVB-T přinesl mezi prvními web Mediálne.sk, sama televize ji potvrdila ve stručné tiskové zprávě.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .