Koncem roku ze Skylinku zmizí poslední programy ve standardním rozlišení

Operátor satelitní služby Skylink dokončuje přechod všech stanic ve své nabídce na vysoké rozlišení. Z tohoto důvodu bude ke konci letošního roku ukončeno vysílání všech zbylých českých a slovenských programů ve standardním rozlišení.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ještě zbývá vypnout SD vysílání TV Barrandov a slovenských stanic

Většina českých televizí už SD vysílání na satelitu na pozici 23,5E ukončila. Ke konci roku tak učiní i televize Barrandov. Diváci, kteří ještě nemají satelitní přijímač schopný zobrazit HD vysílání, tak nyní mohou sledovat právě už jen TV Barrandov. Své poslední týdny v SD rozlišení mají před sebou i slovenské komerční stanice Markíza, JOJ, Plus, WAU, TA3 a tv8.

Koncem roku budou tyto programové pozice vypnuty. Už nyní ale mohou diváci sledovat všechny programy v HD rozlišení. Pro další sledování programů Skylinku tedy bude nutný HD satelitní přijímač. Výměna klasické televize coby zobrazovače ale nebude nutná. Na trhu jsou satelitní přijímače, které vám umožní sledovat program HD stanic i s použitím dosavadního SD televizoru. Starou televizi tedy nemusíte vyhazovat, ale musíte brát na vědomí, že vaše stará televize vám neposkytne požitek z vyšší kvality obrazu.

Televize Noe, Šlágr nebo Lux pokračují v SD, ale pouze na moderních přijímačích

I přes tyto změny bude Skylink mít ve své nabídce pár stanic v SD rozlišení – například duchovní televize NOE a Lux nebo televizi Šlágr. K jejich sledování budete i přesto potřebovat přijímač s podporou HD, jelikož vysílají v novější normě. Na starších přijímačích je tedy už nenaladíte.

Pokud nechcete měnit satelitní přijímač ani televizi, tak se budete muset vzdát příjmu českých a slovenských stanic ze satelitu. Můžete je i nadále přijímat například na běžnou anténu, kde vysílání ve standardním rozlišení pokračuje.

Se starým přijímačem můžete sledovat už jen volné německé a mezinárodní stanice

Satelitní přijímač můžete využít ke sledování německých televizí a několika mezinárodních stanic, které vysílají volně na sousední pozici 19,2E. Tyto stanice budou pokračovat i ve standardním rozlišení ještě několik let.

Důvod, proč české a slovenské stanice přistupují k vypínání svých SD verzí výrazně dřív je především ekonomický. Paralelní satelitní vysílání v SD a HD si vyžaduje nemalé finanční prostředky a HD rozlišení se v dnešní době považuje za standard.

Vysílání na satelitu pro několik tisíc domácností, které nepreferují HD příjem, by nemělo ekonomický smysl. Každý divák si však může ve své domácnosti zachovat v provozu i svou starší televizi, pokud k ní zakoupí vhodný satelitní přijímač.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .