Liga mistrů na UPC nebude, operátor musí nadále začerňovat zahraniční stanice

Kabelový operátor UPC a další poskytovatelé placené televize budou muset i nadále začerňovat přenosy fotbalové Ligy mistrů na zahraničních televizních kanálech. Ústavní soud zamítl stížnost UPC proti předběžnému opatření, byť rozsudek ve věci samé je prozatím v nedohlednu.

Ilustrační foto Shutterstock.com / photo_master2000

Ilustrační foto Shutterstock.com / photo_master2000

Operátoři musí respektovat územní exkluzivitu. Práva pro ČR vlastní O2 TV

V praxi to znamená, že většinu utkání fotbalové Ligy mistrů uvidí diváci pouze na placených kanálech O2 TV Sport a O2 TV Fotbal. Ty jsou ale pouze součástí televizní služby O2 TV a konkurenční operátoři k nim nemají přístup.

Z tohoto důvodu se ostatní operátoři snaží dosáhnout alespoň toho, aby mohli nadále pokračovat v dlouholeté praxi přebírání programů zahraničních stanic. Zatímco satelitní diváci mohou prostřednictvím slovenské televize RTVS nebo německé Das Erste, případně ZDF sledovat několik utkání týdně prakticky zadarmo (v případě Slovenska s využitím levné satelitní karty), kabeloví diváci tuto možnost nemají.

Kabelový operátor je povinen obraz začernit v době každého utkání Ligy mistrů. Nepomůže ani fakt, že v případě německých televizí se jedná o volně dostupný signál i na území České republiky. Kabeloví operátoři tímto riskují odliv části diváků k neplacené satelitní televizi, jelikož ta se může stát levnější alternativou.

Fotbalové zápasy můžete vidět na satelitu úplně zdarma

V rámci neplaceného vysílání totiž můžete vidět nejen Ligu mistrů (ARD/ZDF), ale například i světový pohár v hokeji (Sport 1 DE). Pokud byste tyto události chtěli sledovat na českých programech, musíte si objednat placenou kabelovou televizi.

Začerňování zahraničních televizí kabelovkám přikazuje pouze předběžné opatření soudu vydané na žádost společnosti O2 Czech republic. Tento stav trvá už přes jeden rok, ačkoliv samotné hlavní se dosud neuskutečnilo.

My tvrdíme, že v zásadě tím, že zprostředkováváme přenos jiné televize, která zaplatila za vysílací práva, tak neporušujeme práva O2,“ řekl agentuře ČTK právní zástupce UPC Jiří Matzner.

Autor článku:

Komentáře (7)

 1. lukr01

  Dobrý den, ano, Evropa se nám sdružuje, máme Unii ale to je tak všechno! Jak rád vzpomínám va příjem ORF na Jižní Moravě! Fotbal, koncerty, sice to nebylo v UHD-:)) No teď jsdem si do své Smart TV nainstaloval aplikaci Smart IPTV za 5,-EUR doživotně a zakoupil na čínském e-shopu přístup k IPTV programům za 30,- USD/rok, tzn. anglické i německé a italské Sky Sporty + BT Sporty + SkyBundesliga. Když to nejde po dobrém ……-:))

  1. Harry

   A jakou mate obrazovou kvalitu? :-) :-D

 2. lukr01

  Dobrý den, no možná byste se divil, ale programy SKY jsou většinou ve vysokém rozlišení s datovým tokem kolem 10 mbit/sec. Samozřejmě některé míň , některé víc (našel jsem italský sportovní kanál s tokem 20,23 mbit/sec.
  Ale v tomto případě je myslím lepší toto, než černá obrazovka, ne?

  1. Harry

   Ano, rozhodne je to lepsi nez cerna obrazovka. A pokud jsou ty datove toky skutecne kolem 10 mbit/sec, tak to jsem i prijemne prekvapen. Ja zkusil dve „neoficialni“ IPTV sluzby a obrazova kvalita nebyla nic moc, i proto jsem se vratil k satelitu misto IPTV. Je fakt, ze napriklad italskou SKY nebo BT sporty uz neuvidim, ale zatim je pro me satelit prece jen lepsi alternativou. Jen me stve ze nemecka SKY nema predplacene karty, nebot Nemce bych si klidne zaplatil.

 3. Adam Wolf

  Také to tak vidím… a nejen u sportovních přenosů….
  Holt když „tupost“ vládne světem, tak nějaká „etika“ a „morální zábrany“ jdou stranou. Československý lid je zvyklý improvozovat a pokud „něco“ nejde pořídit legální cestou, tak to holt pujde tou nelegální.

  To třeba takový „západní svět“ nepochopí, protože TAM neměli -zakázáno- poslouchat/sledovat zahraniční vysílání a tímto „improvizovat“ tak, aby se k tomuto „zakázanému“ ovoci zájemce dostal.

  1. Harry

   Adame, mluvite mi z duse!!!

 4. lukr01

  Já si zaplatil ZATTOO.tv, což je švýcarské IPTV, tam byl zase problém s geolokací (jednotná Evropa), ale musíte být Němec, Švýcar nebo Rakušan-:)) Nakonec se mi je nějak podařilo ukecat a dovolili mě z českého účtu zaplatit 65,- CHF (ca 1650,- CZK/rok), jsou tam něnecké, švýcarské, britské a francouzské kanály, i v HD, má to cloud na nahrávání, i aplikaci na Smart TV, ale musím jet přes VPN síť Unblock us. Na starý kolena je ze mě Švýcar-:))
  Jak píšete, ne vlastní vinnou. No Sky Deutschland bohužel fakt nejde koupit. Tam to přivedli k dokonalosti tím, že požadují německé nebo rakouské konto-:)) V Číně můžete platit z českého účtu-:)) No, jak píše pan Wolf, vlastně i pan Harry, když to nejde po dobrém, musíme improvizovat-:) Pánové, přeji Vám hodně úspěchů a hodně zdraví!

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .