Slovensko bude mít nový celostátní deník, Projekt N našel investora

Bývalí redaktoři deníku SME zakládají nový deník. Nepůjde přitom jen o webový portál, jak bylo původně v plánu, nýbrž o plnohodnotný deník, který se objeví na přelomu ledna a února příštího roku.

Nová redakce Projektu N, foto: projektn.sk

Nová redakce Projektu N, foto: projektn.sk

Projekt N už má prostory i redakci

Vedení nového projektu původně připouštělo vznik deníku nebo týdeníku, vše mělo vyplynout z počtu prodaných předplatných. V direkt mailu i na svém webu dnes oznámilo, že nakonec spustí deník. Do současné doby si předplatné online nebo tištěné verze koupilo přes 3000 lidí. Tento počet by ale nebyl dostatečný k vybudování papírových novin s denní periodicitou.

Nakonec deník Projektu N přece jen vznikne, díky investici majitelů světoznámé slovenské IT firmy Eset. Samotná firma se sice do projektu nijak nezapojí, nicméně její majitelé investují do nově založeného vydavatelství N Press přes jeden milion euro. Jejich investice má pomoci posílit nezávislou žurnalistiku na Slovensku.

Většina redaktorů přichází z deníku SME

V rámci nového projektu bude působit 40 lidí, většina z nich přechází do Projektu N z deníku SME. Ten má nové vedení a nahradí většinu odcházejících redaktorů. Deník SME přitom vychází z tohoto dění paradoxně posílen. Přišel sice o elitního karikaturistu Martina Šútovce a ztratil většinu členů redakce.

Redakční nezávislost nicméně bude zosobňovat nová šéfredaktorka Beata Balogová, která dlouhodobě působí ve strukturách původního vydavatelství Petit Press. Nejvýznamnějším jménem mezi zástupci je český novinář Petr Šabata, který v minulosti vedl Hospodářské noviny nebo Mladou frontu DNES. Do deníku SME bude přispívat i Tom Nicholson, jeho úkolem je vytvořit investigativní tým. Paradoxně, Nicholson je v soudním sporu s menšinovým majitelem Petit Pressu, finanční skupinou Penta, která financovala vlastnické změny ve vydavatelství deníku SME.

Právě kvůli Pentě z novin odešlo celé vedení včetně velké části redakce. Nicholson i další novináři, kteří budou i nadále působit pod hlavičkou SME věří, že redakční nezávislost zůstane zachována. Menšinový akcionář nebude mít žádné možnosti ovlivňovat chod redakce.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: