Slovenská obdoba deníku Echo 24 bude mít název Projekt N, odstartuje v listopadu

Odcházející šéfredaktor deníku SME a jeho čtyři zástupci odstartují v listopadu nový internetový deník. Protestní odchod související s kapitálovým vstupem finanční skupiny Penta do vydavatelství Petit Press přinese na trh nové médium.

tisk-noviny-kafe-651

Fanpage nového projektu získala v průběhu 24 hodin přes 7000 fanoušků

Skupina zakládajících novinářů prozatím neuvedla, jak hodlá projekt financovat. Na doméně Projekt-N.sk je zatím jen informace o blížícím se spuštění nového internetového deníku, který by měl odstartovat do jednoho měsíce. Zajímavé je, že fanpage nového na Facebooku si v průběhu 24 hodin získala přes 7000 fanoušků.

Novináři hodlají se svým publikem komunikovat právě přes sociální sítě, alternativně přes e-mail. Minulý týden realizovala skupina bleskový e-mailový průzkum týkající se očekávání publika a ochoty platit za obsah nového webu. Mezi zakládajícími členy nové redakce je i spolumajitel společnosti Piano Media Tomáš Bella. Je tedy pravděpodobné, že se nový projekt zařadí i do paywallu Piano.

Největším beneficientem systému Piano byl až doposud internetový portál SME.sk. Většina přerozdělených příjmů ze systému Piano končila právě na účtech vydavatelství Petit Press, jelikož platící uživatelé trávili logicky nejvíce času právě na stránce SME.sk.

Část redaktorů deníku SME zřejmě stáhne výpovědi

Dynamická situace i nadále panuje uvnitř redakce deníku SME. Koncem tohoto měsíce odejdou i zastupující šéfredaktoři a menší část redakce. Většině redaktorů, kteří podali výpovědi, plyne lhůta až do konce roku. Část ale zřejmě své výpovědi nakonec stáhne, pokud se nový investor, finanční skupina Penta, spokojí s menšinovým podílem.

Původní plán počítal s tím, že Penta převezme 50 procent akcí. Druhou polovinu měla mít investiční společnost, která vydavatelství před 20 lety zakládala.

Projekt N se v procesu vzniku podobá českému online deníku Echo 24

Vznikající periodikum Projekt N se v mnohém podobá internetovému portálu Echo 24, který založil bývalý šéfredaktor Lidových novin Dalibor Balšínek. Ten odešel z LN poté, co vydavatelství Mafra získal podnikatel Andrej Babiš a jeho skupina Agrofert. Část někdejších novinářů z Lidových novin nyní provozuje nezávislou publicistiku právě pod hlavičkou Echo 24.

Podobný cíle si klade i Projekt N. Zakládajícím členům redakce jde především o redakční i ekonomickou nezávislost.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .