Nový žurnalistický Projekt N zveřejnil cíle a ceny předplatného

noviny-n-651

Na českém trhu spustil své tištěné vydání projekt Echo 24, tři čísla má za sebou i magazín Reportér. Na Slovensku v příštích dnech odstartuje Projekt N. Co mají tyto projekty společné?

Především jde o média, která byla založena bývalými šéfredaktory nejčtenějších seriózních novin. Na českém trhu vznikl měsíčník Reportér, který založil bývalý šéfredaktor Mladé fronty Dnes Robert Čásenský. Jeho někdejší kolega z mediální skupiny Mafra, exšéf redakce Lidových novin Dalibor Balšínek nejprve spustil online deník Echo24.cz, aby následně přišel i s tištěným týdeníkem. Oba šéfredaktoři opustili své dřívější redakce kvůli tomu, že mediální dům Mafra ovládla skupina podnikatele a politika Andreje Babiše.

Podobnu cestu volí i bývalé vedení slovenského deníku SME, které opustilo list na protest vůči finanční skupině Penta, která je nepřímo novým minoritním akcionářem tamního vydavatelství Petit Press. Zanedlouho přijdou na trh s online deníkem Projekt N, jehož součástí bude i tištěné periodikum. Zatím není jasné, zda v papírové podobě půjde o deník nebo týdeník, nicméně redakce hodlá větší část peněz utržit přímo od předplatitelů.

Nejlevnější online předplatné vyjde na 29 euro. Za tuto sumu získá čtenář přístup k obsahu online na půl roku. Na 69 eur vyjde pololetní předplatné deníku, nebo roční předplatné týdeníku dle toho, která z tištěných forem se nakonec prosadí. Potenciální čtenáři mohou vydavatelství poslat i vyšší sumu, od 99 do 5000 euro. Následně se stanou součástí klubu podporovatelů Projektu N.

Redakce již publikovala i první tištěné vydání v souvislosti s výročím sametové revoluce. Plnohodnotná redakce bude fungovat až od 1. ledna. Tou dobou se na trhu uvolní několik desítek zkušených novinářů, kteří jsou nyní součástí deníku SME a jsou ve výpovědní lhůtě.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: