Jak vnímat kroky redakce nejčtenějšího slovenského listu SME? Může se v dnešní době uživit nový celostátní deník?

Po včerejšku se na Slovensku zřejmě přepíše historie médií. Do vydavatele nejčtenějšího slovenského deníku SME vstupuje finanční skupina Penta. Vedení redakce podalo výpovědi a hodlá založit nové periodikum. Co se bude dít dál?

Karikatura v dnešním vydání deníku SME, autor: Martin "Shooty" Šútovec

Karikatura v dnešním vydání deníku SME, autor: Martin „Shooty“ Šútovec

Redaktoři SME plní co slíbili. Podávají výpovědi.

Členové redakce avizovali podání výpovědí už před týdnem, pokud by se ukázalo, že skutečným vlastníkem vydavatelství Petit Press a slovenského deníku SME bude skupina Penta. Včera se tato informace potvrdila, když dosavadní poloviční vlastník vydavatelství, německá skupina Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft (RBVG), že svůj podíl prodá zprostředkovaně finanční skupině Penta.

Druhým spolumajitelem vydavatelství zůstává Prvá slovenská investičná skupina (PSIS), která měla na zbylý podíl předkupní právo. Agentura ČTK sice informovala, že tato skupina svého práva nevyužila, nicméně skutečnost není tak jednoznačná. Skupina PSIS totiž německé straně podala nabídku, ta ji ale neakceptovala, jelikož prý byla podána v rozporu s předchozími dohodami. Nicméně skupina PSIS se ještě může domáhat svého práva soudní cestou, což by znamenalo, že vstup Penty do vydavatele deníku SME se alespoň opozdí.

Nový majitel uvedl, že s „vybílenou redakcí“ počítá

V redakci však včera zavládlo jednoznačné odhodlání – odejít. Celé vedení deníku SME podalo výpovědi a očekávají se další desítky výpovědí řadových redaktorů. Následně jim začne plynout výpovědní lhůta, která by měla vypršet začátkem příštího roku. Zde se otevírá prostor k vyjednávání buďto o zachování redakce nebo o tom, že by se skupina Penta z obchodu stáhla.

Jeden ze spoluvlastníků Penty Jaroslav Haščák nicméně uvedl, že skupina počítá s odchodem části redakce. V deníku SME nyní působí přes 100 lidí, výpověď zvažuje 60-70 z nich. I nový majitel ale zřejmě bude mít zájem většinu lidí udržet, buďto nabídkou vyšších platů nebo lukrativnějších pozic v redakci. Navíc je zřejmé, že na trhu neexistuje médium, které by umělo zaměstnat 70 novinářů na plný úvazek. Je tedy velice pravděpodobné, že značná část si bude muset najít úplně jinou práci.

penta-logo-651

Jaké jsou šance pro úspěšnou existenci nového tištěného deníku?

Je zde pochopitelně i možnost, že odcházející redaktoři založí společně nový deník. Ten by vznikl na podobném základu jako před 20 lety SME. Tehdy celá redakce opustila deník Smena (pod kontrolou státní moci) a založila soukromé noviny, které následně původní Smenu pohltily. Je pravděpodobné, že odejití redaktoři se nyní pokusí scénář zopakovat. Otázkou je, s jakým výsledkem.

Čistě technicky by mohl nový deník vzniknout na zelené louce i v průběhu několika týdnů. Problémem je ovšem financování. Deník SME si totiž drží svou ekonomickou pozici i díky zpravodajskému portálu SME.sk. Pokud by se redaktoři rozhodli založit nové papírové noviny, budou se zřejmě potýkat s ekonomickými problémy, které plynou z nejisté situace na trhu.

Pravděpodobnější je, že většina redaktorů nakonec přece jen zůstane

Lze sice předpokládat, že nová redakce získá velkou část stávajících čtenářů listu SME, ale i tak bude náročné zachovat stejné podmínky a standard pro všechny členy týmu, kteří by se rozhodli stát součástí nového projektu.

Mnohem pravděpodobnější je, že nakonec odejde pouze menšina autorů. Šéf vydavatelství Alexej Fulmek se nicméně vyjádřil, že slovenská část majitelů je i nadále připravena odkoupit podíl, který hodlá převzít skupina Penta. V následujících dnech se povedou jednání s cílem dostat Pentu do minority, případně ji z vydavatelství úplně vytlačit.

Penta hodlá odkoupit i soukromou tiskovou agenturu

Zajímavý je rovněž fakt, že Penta nekupuje vydavatelství deníku SME přímo, nýbrž prostřednictvím soukromé tiskové agentury SITA a její dceřiné společnosti. Penta sice tuto agenturu přímo nevlastní, ale předpokládá se, že ji rovněž brzy ovládne. V takovém případě by na slovenském trhu neexistovala formálně nezávislá tisková agentura, jelikož veřejnoprávní TASR je pod vlivem státem dosazených manažerů.

Soukromá tisková agentura není sice tak vlivným médiem, jakým by pro finanční skupinu mohl být deník SME, její přítomnost v mediálním portfoliu Penty však má svůj smysl. Penta totiž nedávno koupila i vydavatelství ekonomických titulů Trend Holding a vydavatele řady bulvárních a společenských titulů 7 Plus. Agentura SITA může těmto klientům dodávat zpravodajství, přičemž tržby za tyto služby budou končit v rukou téhož majitele.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: