Síť rádií Kiss požádala o sjednocení názvu, pravděpodobně dojde k přeformátování

GLOSA – Radio United Broadcasting požádala RRTV o změnu licenčních podmínek, z nich sice nevychází mnoho potenciálních změn. Jedna zásadní se tu však objevila, nové označení všech rádií ze skupiny bude „Kiss“.

Rádio Kiss, zdroj: www.kiss.cz

Rádio Kiss, zdroj: www.kiss.cz

Rok 2017 se nese ve znamení sjednocování

Letošní rok s sebou přináší konsolidaci na českém rozhlasovém trhu, řada rádií z rozhlasových rodin sjednocuje názvy (za všechny zmiňme Rádio Blaník, Fajn radio), změny to jsou v podstatě jen kosmetické, pro snadnější orientaci. Obě stanice zároveň omlazují své cílové skupiny a plánuje lépe profilovat program.

Relativně překvapivé novinky přinesly uplynulé dny do sítě rádií Kiss. Provozovatel plánuje sjednotit označení stanic na „KISS“. Což automaticky zavdá řadě spekulací a nabízí se otázka, zda dojde ke sjednocení programu všech rádií Kiss.

Kiss rádia v minulosti prošla řadou významných změn – od změn formátu (rocková hudba, taneční hudba) přes poměrně časté změny programu. Samotná poslechovost také poměrně často kolísá, některá studia Kiss jsou velmi progresivní a u poslouchačů velmi oblíbená, u řady z nich je vedení dlouhodobě nespokojeno s výsledky.

Historie sítě sahá na konec 90. let, kdy provozovatel začal budovat celorepublikovou značku Kiss, vždy tak trošku jiným rádiem byla pražská stanice Kiss 98 – v minulosti cílila zejména na ženy, postupně docházelo k obměnám, až před dvěma lety došlo k návratu k hudbě 80. a 90. let – rádio změnilo staniční hlas, došlo k vypuštění zpívaných jinglů. Poslechovost roste, dle posledních výsledků RadioProjektu si Kiss 98 alespoň jednou týdně naladí 114 tisíc posluchačů, před rokem to bylo přitom o 30 tisíc méně.

Kiss 98 vrací nostalgii – je hudba 80. a 90. let správným směrem?

Hudební formát rádia Kiss 98 je na českém trhu poměrně unikátní – v playlistu totiž najdeme jen minimum českých a slovenských skladeb, což může řadě posluchačů imponovat. Podobný žánr na českých rádiích neslýcháme ve velkém množství. Částečně může hrát na nostalgickou notu a připomenout rané mládí – cílovou skupinou jsou třicátníci.

Stanice angažuje v současné době známá jména – Hana Mašlíková s vlastní talk-show je jen jedna z nich, stejně jako Michal David a Martin Hájek. Petra Reisinger se po odchodu z Rádia Bonton věnovala mateřským povinnostem a aktuálně budí každý den posluchače. Tomáš Morávek je se stanicí dlouhodobě spojen, Martin Hovorka vystřídal rovněž řadu stanic (Rádio Bonton, Evropa 2, Rádio Impuls) či v neposlední řadě Petr Vojnar (Nikdo není dokonalý, Rádio Spin).

Dojde-li k centralizaci, potom se jako jedna varianta nabízí právě formát rádia Kiss 98 předat i dalším stanicím. Vůbec poprvé by měla všechna rádia ze sítě jednotný program, dosud se pražský Kiss vždy lišil. Tím, že současná podoba je úspěšná, je myšlenka tohoto směřování nabíledni. V portfoliu Radio United vlastně mainstreamové rádio prakticky není – country, rock, black music, alternative jsou úzkoprofilová.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Playlist rádií Kiss je nezaměnitelný – nabízí alternativu pro mladé

Tímto by však Radio United opustilo skupinu nejmladších posluchačů – taneční hudební formát nabízí alternativní hudbu ve srovnání s Fajn radiem, resp. Evropou 2, která se soustředí na hitové skladby. Navíc posluchačská základna je stabilní a posluchači mají k této značce velmi blízko. Krok by to byl riskantní.

Navíc v regionech je řada výjimečných osobností a všechna rádia Kiss jsou dlouhodobě líhní moderátorských talentů, jen namátkou zmiňme Jarda Košatka a Coco Jambo (Kiss Jižní Čechy, později Fajn radio), Roman Anděl (Kiss Jižní Čechy), DJ Basslicker (Kiss Jižní Čechy), Míra Hejda (Kiss Proton, TV Nova, TV Óčko), Zbyněk Janíček (Kiss Proton, TV Nova), Olda Gbelec (Kiss Morava), Monika Sztefková (Kiss Morava), Štěpo & Vojta (Kiss Delta), Igor Doležal (Kiss Publikum), Ondra Blažmenn Blaho (Kiss Hády, Dobré ráno s ČT) a řada dalších.

Původní myšlenku na formát všech rádií vycházející ze současné podoby Kiss 98 podporují i další faktory – například Kiss Delta omezuje delší dobu program a vymizely večerní speciály, například v pondělí končí program v 18:00. V playlistu se častěji objevují skladby 90. let a staniční hlas je od minulého roku stejný jako pražský.

Nový centrální model KISS by mohl přinést oživení na český trh

Oproštěno od emocí a z pohledu čistě racionálního by centralizace sítě Kiss byla jednoznačně ekonomicky rozumnou volnou, vedení by navíc mohlo více investovat do vylepšení programu, marketingu a dalších segmentů, čímž by na tuzemském trhu mohlo vytvořit novou sílu. Nostalgie však bude velmi silná a případná změna vzbudí určitě bouřlivé emoce. Není se čemu divit, řada posluchačů na programu rádií Kiss vyrostla a opustit ji by nebylo snadné.

Těžko v tuto chvíli určit, jak bude vypadat nová programová podoba, překvapivá je frekvence zpravodajství – v čase 9-18 bude vysíláno každých 30 minut, délka bude jedna minuta. Změna by se měla udát ještě v prvním pololetí letošního roku.

Autor článku:

Komentáře (4)

 1. Hyvrys

  Jj, pokud to tak dopadne a všechno bude jen pražské Kiss, tak je to škoda, protože jsem rád poslouchal brněnské Kiss Hády , nebo zlínské Kiss Publikum, kde se člověk aspoň dozvěděl něco z regionu a měl pocit že rádio vysílá z jeho blízkého města, a ne někde z Prahy…

 2. dannydandarkl

  Jsem dlouholetý posluchač rádia Kiss Jižní Čechy. A s tímhle nápadem o sjednocení rádií Kiss nesouhlasím. Jsem zastánce klasického populárního názoru, že to co je, je dobréa funguje to. To znamená, každý kraj má své rádio se svými zprávami, moderátoři se s Kissáky znají atd. Aspoň tak to teda funguje na KISS JC. Nebylo by nejhorší udělat velké celoplošné rádio Kiss kt. by konkurovalo rozhlasu nebo evropě ale myslím že promluvím za obrovskou řadu dlouholetých posluchačů všech rádií Kiss, když řeknu že takhle je to určitě lepší a myslím že velká řada lidí s tímhle nebude souhlasit a poslechovost se nejspíš prudce sníží.Vždyť přece, NEMŮŽETE NÁM ZRUŠIT NAŠÍ POBOČKU NAPŘ V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH,ZRUŠIT NAŠE DLOUHOLETÉ MILOVANÉ PROGRAMY NA KISS JC JAKO TŘEBA: KISSPARADA TOP20 S DJBASSLICKEREM NEBO KISSMANIA S DJBASSLICKEREM, JIŽNÍ RÁNO S ROMANEM,BÁROU A ADÉLOU. NAVÍC KISSPARADA TOP20 A KISSMÁNIE NA KISS JC TENHLE TÝDEN ANO 22.3.17 A 23.3.17 SLAVÍ 500,ANO 500. VYDÁNÍ OBOU POŘADŮ A VY NÁM JE CHCETE ZRUŠIT? NESPOKOJENOST POSLUCHAČŮ BUDE VELKÁ, TO VÁM MŮŽU ZARUČIT..
  A prosím vás na kolenou nedělejte to, nesjednocujte Kiss! Děkuji

 3. rgr

  Přesně jak píše dannydandarkl. Regionální posluchači chtějí své moderátory, kteří mluví její řečí (na moravě pražáky nemusíme) o jejich regionu, regionální zprávy, místní dopravu, předpověď počasí pro jejich region, …
  Přechodem na centrální vysílání poklesne v regionech sledovanost. Na moravě nejvíc.
  Co KISS (Praháá) ušetří na nákladech, to ztratí na poklesu sledovanosti.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .