RadioProjekt IV.Q 08 – I.Q 09: Impuls silně poskočil

kolac.jpgNejposlouchanější rozhlasovou stanicí je i nadále Radio Impuls. Alespoň jedenkrát týdně si jej naladí 2,238 milionu posluchačů, jedná se o nárůst čítající 75 tisíc nových posluchačů. Vyplývá to z průzkumu poslechovosti RadioProjekt IV.Q 2008 – I.Q 2009, který pro RS SKMO zpracovaly agentury STEM/MARK a Median.

Na dalších místech se „překvapivě“ pořadí neměnilo, přesto posuny v počtech posluchačů byly výrazně znát. Druhou příčku stále drží Evropa 2 s 73 tisíci nových posluchačů (1919 tisíc). Sesterská Frekvence 1 ztratila jen mírně (3 tisíce), přesto její situace v minulosti vypadala lépe, nové programové schéma přineslo posílení, zájem posluchačů o nové schéma mírně opadává. Na tradiční „bramborové“ pozici se i tentokrát umístil ČRo 1 Radiožurnál, jedná se o posílení na 1404 tisíc (+52 tisíc). Dalším celoplošným stanicím Českého rozhlasu se už tak nedařilo, ČRo 2 Praha ztrácí 24 tisíc (674), ČRo 3 Vltava drží stabilní výsledek (205 tisíc, nárůst o 1 tisíc). Programová síť BBC (57 / +4) a ČRo 6 (58 / -2) vyrovnávají. Citelnou ztrátu utrpěl program Rádio Wave (-8 tisíc na 16 tisíc). Po minulém odlivu z důvodu ukončení analogového vysílání, přichází další. Digitální Leonardo zůstává na 15 tisících, Rádio Česko posílilo o 4 tisíce (18 tisíc).

Všechna následující data udávají počet posluchačů v tisících, jedná se o týdenní ukazatel poslechovosti, tedy počet posluchačů, kteří si danou stanici naladili alespoň jednou týdně. Příští týden Vám nabídneme analýzu denní poslechovosti v jednotlivých krajích a tradiční ohlasy z rádií. Na závěr dodejme, že v tomto průzkumu poslechovosti nenajdete údaje rádií Černá Hora, Zlín, Jih, RockMax a rádia Krokodýl. Rádia obnovila smlouvu se zadavatel až na další sledované období. Zařazena jsou v sekci „ostatní rádia“, naladí si je až 920 tisíc posluchačů týdně (oproti 886 tisícům v minulém výstupu poslechovosti). Nyní se vydejme do jednotlivých regionů.

Praha a střední Čechy

Dominanci v tomto kraji i nadále drží Rádio Blaník, v tomto výstupu byla data pro celou rodinu rádií Blaník sčítána dohromady, nerozlišují se tak jednotlivé regionální mutace. Celkem si Blaník naladilo alespoň jednou týdně 957 tisíc posluchačů, uváděn je nárůst 206 tisíc. Musíme si uvědomit, že v minulém RadioProjektu byl Blaník uváděn podle jednotlivých regionálních stanic. Tentokrát je uváděn jednotným číslem. Pokud provedeme srovnání celkové týdenní poslechovosti, dostaneme u Rádia Blaník mírný pokles o 5 tisíc posluchačů. V kraji se výrazně daří také Country rádiu (371 / +33) podobně jako Rádiu Beat (337 / +17). Hranici jednoho sta tisíc pak překračují Rádio City (161 / +4), Fajn Rádio (147 / +8), Rádio Bonton (113 / -4) a v neposlední řadě Rádio Relax (111 / +9), to se dotáhlo na svého soupeře.

Výrazné posuny nastávají také u dalších stanic v kraji. Pod magickou hranici tentokrát spadlo rádio Kiss 98 FM, ztráta 9 tisíc jej stálo jednu pozici, alespoň jednou týdně stanici poslouchá 93 tisíc. Druhým největším „skokanem kraje“ lze dozajista jmenovat RockZone 105,9FM, od minulého výstupu poslechovosti si  stanice polepšila o 18 tisíc (na 90). Vyrovnanou pozici drží Kiss Delta (81 / – 3). Další pozice si vyměnila rádia Jizera (69 / -12) a Radio 1 (77 / +15). Na dalších místech už výraznější posuny zaznamenány nebyly, pohybují se v rozmezí 5 tisíc, počty posluchačů jsou vyrovnanější – Hey! Praha (56 / +5), ČRo Regina (53 / 0), Expresradio (51 / +1), Oldies Rádio (46 / +4), ČRo Region (40 / +1), Radio SPIN (40 / -1), Classic FM (38 / +3) a na poslední příčce se se ztrátou 2 tisíc umisťuje Radio DJ (4 tisíce).

Jižní Čechy

Na jihu Čech dávají posluchači největší přednost Hitrádiu Faktor, přesto stanici výsledky zrovna nepotěší. Suverénně sice hájí zlatou pozici, rádio ovšem opustilo 16 tisíc posluchačů, nyní si jej naladí jednou týdně 172 tisíce. V minulém projektu oslabilo o jeden tisíc. Posun kupředu naopak zaznamenává Kiss Jižní Čechy (126 / +12). Stabilní pozice hájí ČRo České Budějovice (138 / +2), Rock Rádio Jih (61 / +6) a rádio Orlík se 4 tisíci posluchačů.

Západní Čechy

Také tento region nepřál v uplynulém pololetí Hitrádiím, Hitrádio FM Plus opustilo 10 tisíc posluchačů, na druhou stranu v minulé vlně přibylo 19 tisíc nových. Celkem tedy rádio poslouchá 184 tisíc, na paty šlape ČRo Plzeň (174 / +2), posílilo v druhé vlně za sebou. Shodně 2 tisíce posluchačů odešlo od Kiss Proton (84) a Hitrádia Dragon (87). Beze změny s 99 tisíci vychází Rádio Egrensis, naopak o 5 tisíc posluchačů bohatší vychází Rock Rádio Šumava (88 / +5), stanice posiluje už v druhé vlně za sebou.

Severní Čechy

Na severu naší země posluchači upřednostňují Fajn North Music (123 / 0), po minulém vzestupu o 8 tisíc nastává stagnace. Následuje Rádio Contact Liberec (113 / 14), to se na první pozici nebezpečně přibližuje, v kraji zaznamenal suverénně největší navýšení počtu posluchačů. Následují ČRo Sever (84 / -1), Fajn Radio Agara (77 / +8), Hitrádio FM (73 / +1) a Hitrádio FM Crystal (61 / +1). Velmi dobře se vedlo i Hey! Sever (17 / +7), posluchači se ke stanici zvolna vrací, připomeňme, že minule nastal odliv 10 tisíc posluchačů.

Východní Čechy

V tomto kraji si nejlépe vede Rádio O.K., alespoň jednou týdně si jej naladí 325 tisíc, s porovnáním s předchozím je to o 3 tisíce méně. Nejedná se o žádnou „katastrofu“, vše bylo vykompenzováno v předchozím pololetí nárůstem o 23 tisíc. V dlouhém závěsu je i nadále Hitrádio Magic (145 / -4), i tato stanice výrazně rostla v předchozím roce (+13). Po další dlouhé odmlce se umístil ČRo Hradec Králové (89 / -6), následovaný Fajn Radio Life (71 / +13), ČRo Pardubice (44 / -3) a konečně Hey! Profil (33 / -1).

Jižní Morava

Top skokanem na jihu Moravy je pro tentokrát Český rozhlas a to hned dvě jeho regionální studia – ČRo Brno (312 / +16) a ČRo Region (55 / +23). K brněnskému rozhlasu se po prudkém odlivu posluchači opět vrací, na pozici nejposlouchanějšího rádia se stále nic nemění.  Výraznější posun zaznamenal ještě Kiss Hády (216 / +9) nebo Rádio Petrov (159 / +7). Další pozice v kraji vypadají následovně – Hitrádio Vysočina (204 / +5), Rádio Proglas (146 / +6), Kiss Publikum (92 / +6), Hey! Brno (74 / +1), Rádio Dyje (44 / 0), Hitrádio Magic Brno (30 / -2) a Free Radio 107 FM (20 / -4).

Severní Morava

Putování zakončíme právě zde. Rádio Čas (453 / +30) dominuje a posiluje opět nejvýrazněji. Stanici již v minulém projektu naladilo více o 36 tisíc, nyní se tedy přidává srovnatelné množství. Druhou příčku drží Hitrádio Orion (276 / -5). Pokles je minimální, rádio si libovalo v předchozím projektu poslechovosti, to posilovalo o 24 tisíc. Potěšující zprávy přináší průzkum pro Kiss Morava, to se může radovat (po minulém setrvačném stavu) z 15 tisíc nových posluchačů, kteří jej naladí alespoň jednou týdně. Silné rány přichází ze tří stanic – Rádio Helax (150 / -14), ČRo Olomouc (97 / -16) a Hitrádio Apollo (95 / -12). Poslední dvě jmenovaná se dostala pod hranici 100 tisíc posluchačů, přitom například Hitrádio Apollo posledně bodovalo s 25 tisíci nových posluchačů a stalo se jedním z nejvíce rostoucích rádií regionu.

Oblíbenou olomouckou stanicí je samozřejmě i nadále rádio Haná, po malém klopýtnutím v předchozí vlně nastává ostrý vzestup (144 / +11), podobně je na to také ČRo Ostrava (115 / +13). Krok s Hitrádiem Apollo srovnává tentokrát Rádio Rubi, i to může potěšit 9 tisíc nových posluchačů, celkem jej týdně ladí 95 tisíc. O jeden tisíc méně než Rubi pak ladí Hey! Ostrava (94 / +1).  Žebříček uzavírá Fajn Radio Hity (42 / +8) a Rádio Valašsko se 4 tisíci.

Autor článku:

Komentáře (4)

 1. Ovi

  Čísla Radia Ethno se doufám objeví v dalších výstupech, teď je asi ještě příliš brzy, ve sledovaném období 90,7 začala teprve vysílat. Ale docela mě zajímá, kolik Ethno nasbírá posluchačů, jestli dosáhne alespoň na 10 tisíc týdně, nebo to bude další utajená stanice jako např. Radio DJ. Zrovna v jeho případě jsem velmi zvědavý, jak dlouho Michelu Fleischmannovi vydrží trpělivost, než řekne dost a z claimu Urban Dance Radio vyškrtne první slovo. Čtyři tisíce týdně i denně na dvou frekvencích je zatraceně málo. Stále se však přesvědčuji o tom, že ti z mého pohledu zajímavější nemají nikdy závratná čísla s výjimkou Radia 1, které vykázalo slušných 77 tisíc žen a mužů.

  http://home.tiscali.cz/oviradio/

 2. ricpic

  Je vážně neuvěřitelné, co všechno může ovlivnit, pozměnit k horšímu a popřípadě zničit MediaBohemia. Např. kdysi nezávislý a slušný server radiotv.
  Takže k poslechovosti – kde je na JM rádio Krokodýl??? Holt má dobré čísla a MagicBrno mu nesahá ani po paty, tak Krokodýl prostě vymažeme z brněnského éteru, že? Holt je to špatný, když se investuje tolik peněz do ukradení AZ rádia a ono nic – Azetko mělo 48t a MagicBrno (pro neznalé – to je nástupce rockového AZ rádia) o rok později 30t WR a to asi někomu hodně vadí, takže do tabulky poslechovosti dáme poslední výsledek I-II Q 2008 a když už někde musíme zveřejnit poslední výsledky, tak tam nedáme Krokodýl…..
  Není vám hanba pane Petero?????

  1. Martin Šinkovský

   Dobrý den,

   dovolím si reagovat za kolegu Peteru. Skutečnost, že rádia Jih, Krokodýl, Černá Hora, Zlín a RockMax nejsou uvedena v aktuálním (a nebyla i v minulém) RadioProjektu, nijak nesouvisí s vámi viděnými spojnicemi. Vše je otázkou obchodních smluv mezi těmito rádii a těmi,kdo RadioProjekt financují.
   Tabulka poslechovosti je zrovna v úpravě a již brzy bude aktualizována.

   Přeji pěkný den.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .