Rádio na míru mému vkusu (recenze YouRadio a Last.fm)

Pamatujete si na doby, kdy mohl být posluchač rádia i hudebním dramaturgem? Ve druhé polovině 90. let a prakticky i v dalším desetiletí přinášela prakticky každá rozhlasová stanice i blok písniček na přání. Stačilo zavolat do studia, vybrat si skladbu, a pokud byla většinově přijatelná, rádio ji zahrálo.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Online média ztrácí písničky

S příchodem online médií ztratil podobný formát na síle, nicméně i dnes ještě část rádií nabízí písničky na přání. Většina posluchačů ale své oblíbené písně v rádiu nehledá – tedy alespoň ne v ucelené podobě. Hudební program na míru svému vkusu konzumuje primárně na YouTube nebo na jiných podobných platformách.

Jenomže svět hudby se netočí pouze kolem YouTube. Právě v rozhlasovém světě jsou k dispozici desítky aplikací, které vám naladí rádio přímo podle vašeho vkusu. A pak existuje i několik platforem, které vám váš oblíbený formát rovnou vytvoří.

Typy a ceny přijímačů (FM, AM, DAB, NET)

Rozhlasový trh prošel v posledních několika letech dynamickým vývojem, kde hraje výraznou roli internet a digitální technologie. Pokud máte zájem o přijímač čistě za účelem poslechu rádia, máte několik možností podle způsobu příjmu.

....

Last.fm a YouRadio hraje, jak si budete přát

Nejznámější podobná služba se jmenuje Last.fm. Princip je jednoduchý – vyberete si některou píseň a podle ní vám systém servíruje další podobné nahrávky. Případně můžete začít volbou vhodných žánrů a nálad, na základě kterých vám systém vytvoří playlist na míru.

Podobná služba funguje i na českém trhu. Provozuje ji mediální skupina Lagardere a má název YouRadio (dříve Musiline). Právě tam si díky tomuto postupu můžete pustit rádio přímo na míru vašemu vkusu nebo poslechnout si jeden z mnoha žánrově přizpůsobených playlistů.

Dobrá zpráva je, že tyto aplikace jsou nyní přizpůsobeny i pro digitální rozhlasové přijímače a mobilní telefony. Mobilní aplikace YouRadio vám umožní poslouchat hudební proud dokonce i offline, kdy vám do zařízení stáhne několik desítek minut navíc.

Máte wifi? Pak máte vyhráno

Last.fm je zas doménou digitálních přijímačů s podporou WIFI, ale existuje i ve formě mobilní aplikace.

Rádio na míru sice už nemá moc společného s klasickým rozhlasovým vysíláním, ale posluchači jej jistě ocení. Pro většinu populace i přesto zůstává hlavním denním společníkem klasické rozhlasové vysílání, v němž se svěřují do rukou „klasického“ hudebního dramaturga.

Rádio přes internet: možnosti posluchače

Internetové vysílání je nejmodernější způsob příjmu rozhlasového vysílání. Jeho největší výhodou je široká dostupnost a prakticky neomezená programová nabídka rozhlasových stanic. Přes internet můžete poslouchat víceméně každé rádio z celého světa.

....
Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .