Typy a ceny přijímačů (FM, AM, DAB, NET)

Rozhlasový trh prošel v posledních několika letech dynamickým vývojem, kde hraje výraznou roli internet a digitální technologie. Pokud máte zájem o přijímač čistě za účelem poslechu rádia, máte několik možností podle toho, jakým způsobem hodláte rádio poslouchat.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

VKV / FM

Jde o nejběžnější způsob příjmu rozhlasového vysílání. Velmi krátké vlny podporuje naprostá většina spotřebitelských přijímačů a autorádií na trhu a FM tuner je přítomen u většiny mobilních telefonů. Ceny těchto přijímačů začínají od několik stovek po několik tisíc korun. Pokud máte zájem pouze o poslech běžně dostupných rádií, nemusíte nijak zvlášť hledat. Můžete sáhnout po kterémkoliv přijímači na trhu.

Střední vlny – AM

Poslech rádia na středních vlnách je v dnešní době záležitostí většiny starších přijímačů. Jelikož analogové vysílání na středních vlnách je ekonomicky náročné a kvalita zvuku je podprůměrná, většina nových rádií tuto funkcionalitu neobsahuje. Výhodou středních vln je ale možnost dosažení většího pokrytí. Zároveň jde o pásmo, kde můžete najít i různé mezinárodní stanice, nebo žánrově specifická rádia – například Rádio Dechovka, Český Impuls nebo rádio mluveného slova Český rozhlas Plus.

Pokud máte zájem poslouchat rádio na středních vlnách, můžete vybírat z desítek různých přijímačů na trhu. Jejich cenové rozpětí by mělo být podobné jako u klasických FM přijímačů. Jen se při koupě ujistěte, že vámi zvolený přijímač skutečně obsahuje AM.

Digitální přijímač – DAB / DAB+

Digitální vysílání rádia přes standardy DAB/DAB+ je v České republice novinkou posledních několika let. S tím souvisí i omezený počet vhodných přijímačů na trhu, který se ale postupně rozšiřuje. Digitální rozhlasové vysílání je zatím dostupné jen v některých regionech – a zde na webu RadioTV.cz je mu věnována samostatná sekce.

Pokud máte zájem poslouchat rádio tímto způsobem, ujistěte se, že ve vašem regionu je k dispozici signál DAB / DAB+. Dále je potřeba rozlišovat, zda digitální rozhlas vysílá v pásmu L nebo v pásmu III (L-Band, III-Band). Na trhu je k dispozici několik přijímačů, které podporují obě pásma. Cena těchto přenosných zařízení začíná na 1600 Kč. Podrobnější informace a ceny konkrétních přijímačů nabízí web DigitalRadioDAB.cz.

Rádio přes mobil a wifi

Tablety a mobilní zařízení se profilují jako velice vhodná alternativa k poslechu rádia. Díky rozvoji internetu, wifi sítí a datových služeb lze mobil nebo tablet považovat i za rozhlasový přijímač.

....

Přijímač pro poslech rádia přes internet – NET

Nejjednodušší způsob poslechu rádia přes internet je PC nebo notebook. Pokud hledáte přenosné zařízení, nejlepším kompromisem je chytrý mobilní telefon, kde si můžete konkrétní rádio „naladit“ prostřednictvím specializovaných aplikací.

Pokud vás zajímá klasický pokojový rozhlasový přijímač určený k poslechu internetových rádií, můžete vybírat z několika digitálních přijímačů, které podporují i poslech přes WIFI. Jejich cena obvykle přesahuje 3000,- Kč.

Další informace získáte na webu DigitalRadioDAB.cz nebo nám napište do redakční pošty – rádi vám poradíme.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .