RadioProjekt I.-II.Q 2009: Impuls překonal rekord

3velkyANALÝZA TÝDENNÍ POSLECHOVOSTI – Nejposlouchanějším rádiem v České republice je i nadále Rádio Impuls, alespoň jednou týdně jej naladí 2,263 milionu posluchačů. Vzestupem o 25 tisíc posluchačů překonalo svůj dosavadní rekord. Vyplývá to z průzkumu poslechovosti RadioProjekt I.Q – II.Q 2009, který pro RS SKMO zpracovaly agentury STEM/MARK a Median.

Druhou pozici i nadále drží Evropa 2, stihnul ji však výrazný pokles 36 tisíců, jednou týdně ji pak naladí 1,883 milionu posluchačů. Sesterská Frekvence 1 jí začíná šlapat na paty (1 827 / -5). Příjemně na tento výstup poslechovosti rozhodně nebude vzpomínat dům veřejnoprávního Českého rozhlasu, tři největší celoplošné stanice zastihnul odliv. ČRo 1 Radiožurnál se musí spokojit s 1,363 miliony týdně (-41 tisíc), ČRo 2 Praha (636 / -38) a konečně ČRo 3 Vltava (185 / -20). Další programy rozhlasu zůstaly více-méně na svých hodnotách – ČRo 6 (60 / 2), Radio Wave (20 / +4), D-dur (5 / -3), Leonardo (15) a Rádio Česko (18) zůstávají beze změny.

Všechna následující data udávají počet posluchačů v tisících, jedná se o týdenní ukazatel poslechovosti, tedy počet posluchačů, kteří si danou stanici naladili alespoň jednou týdně. Právě pro Vás chystáme tradiční ohlasy z rádií. Na závěr dodejme, že v tomto průzkumu poslechovosti už najdete údaje rádií Černá Hora, Zlín, Jih, RockMax a rádia Krokodýl. Rádia obnovila smlouvu se zadavatelem až na toto sledované období. Nyní se vydejme do jednotlivých regionů.

Praha a střední Čechy

Blaník zdolal hranici jednoho milionu posluchačů týdně a stává se tak suverénně nejsilnějším regionálním rádiem na území České republiky. Alespoň jednou týdně jej naladí 1,019 milionu posluchačů, na konto mu přibylo 62 tisíce nových. Druhou příčku razantně upevnilo Country rádio, 55 tisíc nově příchozích posluchačů pomohlo k dalšímu překonání hranice (426 tisíc). Ještě více tak odstoupilo od rádia Beat (338 / +1). O polovinu méně lidí na kontě má Rádio City (165 / +4) či Fajn Radio (155 / +8). Vice jak sto tisíc posluchačů mají ještě Rádio Relax (125 / +14), Rádio Bonton (117 / +4) a po silném posílení po čtvrt roce i Kiss 98 FM (115 / +22).

Výkyvy poslechovosti dalších stanic se pohybují v jednotkách procent. Stanice RockZone 105,9 FM (84), ČRo Region (34) a Classic FM (32) shodně ztratily 6 tisíc, o tisíc více tratí Hey! (49) a Expresradio (44). Kiss Delta přišlo o 4 tisíce (77). Posílena z této vlny poslechovosti vychází tato rádia – Radio 1 (83 / +6), Rádio Jizera (76 / +7), Oldies Rádio (53 / +7), Rádio Spin (50 / +10) a Radio DJ (5 / +1). První výsledky zná i Rádio Ethno, jednou týdně jej naladí 4 tisíce posluchačů.

Jižní Čechy

Posíleným lídrem jihočeského trhu je opětovně HItrádio Faktor se 180 tisíci, na konto přidává 8 tisíc dalších. Pořadí na stříbrné a bronzové pozici se tentokrát změnilo. Před rokem poslouchalo ČRo České Budějovice dvojnásobný počet posluchačů než Kiss Jižní Čechy, nyní je všemu jinak. Kiss Jižní Čechy posílilo 6 tisíc nových posluchačů, nový výsledek činí 132 tisíc. Naopak regionální studio ČRo přišlo o 12 tisíc (126). S velkým odstupem se drží Rock Rádio Jižní Čechy (70 / +9), na konci tabulky posílené Rádio Orlík (7 / +3).

Západní Čechy

I přes ztrátu 4 tisíc se na špici udrželo Hitrádio FM Plus (180 / -4), dopomohlo mu k tomu i oslabení ČRo Plzeň (159 / -15). Na rovných 100 tisíc zaokrouhluje Radio Egrensis (100 / +1). Vyrovnané pozice i výsledky drží dolní polovina tabulky – Hitrádio Dragon (88 / +1), Rock Rádio Šumava (86 / -2) a Kiss Proton (83 / -1).

Severní Čechy

I sever republiky byl svědkem změny pozic rádií. Novým držitelem zlaté medaile je nově Rádio Contact Liberec (127 / +14), o prsa poráží Fajn North Music (126 / +3).  Jiné zásadní posuny se neodehrály – ČRo Sever (84 / 0), Fajn Radio Agara (72 / -5), Hitrádio FM (69 / -4), Hitrádio Crystal (58 / -3). Tabulku uzavírají Hey! Čechy (18 / +1) a Rádio Dobrý den. První výsledky ukazují, že k tomuto rádiu hlásí jeden tisíc lidí.

Východní Čechy

První příčku neopouští Rádio O.K. (320 / -5), na paty mu šlape Rádio Černá Hora (299), meziročně získalo rádio 33 tisíc posluchačů. O polovinu posluchačů méně má Hitrádio Magic (142 / -3). Další místa svádí nelítostně vyrovnaný souboj. První z nich se koná mezi stanicemi Fajn Radio Life (81 / +10) a ČRo Hradec Králové (86 / -3). Druhý z nich mají na svědomí stanice Hey! Profil (30 / -3) a ČRo Pardubice (39 / -5).

Jižní Morava

Jihomoravskému trůnu i nadále vévodí ČRo Brno (311 / -1). S velkým odstupem následují Kiss Hády (219 / +5) a Hitrádio Vysočina (202 / -2). Po delším časovém odstupu se dovídáme také výsledek Rádia Krokodýl – alespoň jednou týdně jej naladí 202 tisíce, meziroční vzestup činí 39 tisíc. Hranici jednoho sta překračují Rádio Petrov (156 / -3) a Rádio Proglas (111 / -35), jedná se o jeden z největších poklesů ve srovnání s minulým výstupem vůbec.

Rádia, která se nedostala do předchozích dvou vln poslechovosti, z větší části meziročně posilovala. Konkrétně Rádio Jih poslouchá týdně 128 tisíc (meziroční nárůst 18 tisíc) a RockMax pak 91 tisíc (+21 tisíc). Rádio Zlín se 110 tisíci meziročně ztratilo jen 4 tisíce. Z dalších stanic výraznější posuny nelze vyčíst – Kiss Publikum (84 / -8), Hey! Brno (79 / +5), ČRo Region (55 / 0), Rádio Dyje (44 / 0). Tabulku uzavírá Hitrádio Magic Brno (22 / -8).

Severní Morava

Neohroženě tu i nadále kraluje Rádio Čas (444 / -9). Následující tři místa velmi cílevědomě posilovala, konkrétně se jedná o Hitrádio Orion (312 / +36), Kiss Morava (209 / +17) a Rádio Helax (171 / +21). Dobře se dařilo i na dalších příčkách – Rádio Haná (148 / +4), ČRo Olomouc (108 / +11). Posledně zmiňované regionální studio tak dokonce srovnalo krok s ČRo Ostrava (108 / -7).

Kolem hranice jednoho sta tisíc se pohybovalo Rádio Rubi, během posledních dvou let ji však nebylo s to překročit. Nyní se to po nárůstu 8 tisíc podařilo, alespoň jednou týdně jej naladí 103 tisíce posluchačů. Hey! Ostrava si z konta musí odečíst 3 tisíce (91). Dramaticky klesalo Hitrádio Apollo (78 / -17). Naopak posilovalo Fajn Radio Hity (52 / +10). Rádio Valašsko si připisuje novou tisícovku na prozatímních 5 tisíc posluchačů týdně.

Autor článku:

Komentáře (17)

  1. tenisak

   Ano, intelektuálové poslouchají jenom Eevropu 2 a Hit Fajn.

  2. Pavel RŮŽIČKA

   No, posuzovat úroveň národa podle toho jakou poslouchají rozhlasovou stanici to mi přijde teda komické, dlouho jsem se tak pěkně neusmál. Dle tvého nicku budeš pravděpodobně ve věku okolo 18 let. Když jsem byl ve tvém věku, byl jsem také zaměřen více na typ stanic jako je Evropa2. Ale jak člověk roste a zraje tak nakonec často od stanic jako je Evropa2 pomalu přelaďuje na jiné stanice. Rád si poslechnu Frekvenci1, Impuls, Blaník, Country radio, ale občas i Kiss Proton atd. Věřím, že s tvým přibývajícími léty budeš taky nakonec ladit jiné stanice …

  3. Ovi

   S názorem DJe Dicka souhlasím. Posluchačsky růst a zrát neznamená nutně rezignovat na kvalitu a pestrost, zabřednout do nekonečného opakování již opakovaných písní z mládí.
   Já jsem poslouchal Frekvenci 1 v polovině devadesátých let, tj. ve věku kolem šestnácti let. I ta Evropa 2 pro mě měla význam, ale hlavně proto, že v té době šlo na střední Moravě o neznámou, exotickou stanici. Hudebně přitažlivá podle mých tehdejších měřítek příliš nebyla, hrála totiž alternativnější kytarovky.
   Přelom tisíciletí byl již ve znamení vyhraněnějších rádií s dance music (např. Hity, Kiss Morava). Většinové formáty se zoufale obehranými skladbami a novinkami bez nápadu se mi začaly dost zajídat. Posledních pět šest let, nyní na prahu třicítky, vyhledávám menší, alternativní stanice. Zestárnul jsem od Frekvence 1 k Radiu 1 a od Evropy 2 k Radiu DJ či Wave.
   http://home.tiscali.cz/oviradio/

  4. DJ Dick

   Pavle, děkuji za lichotku, 18 je krásný věk a v té době jsem se opravdu chtěl věnovat DJingu profesionálně. Před nedávnem jsem ale oslavil 32, živím se něčím jiným a z těch krásných dob mi zbyla jen ta přezdívka. Evropu 2 neposlouchám, Fajn jen výjimečně, moje nejoblíbenější stanice jsou Egrensis, Dance Radio a Fun1 Station. Ano, je pravda, že dříve jsem byl skalní fanda Kiss Protonu. Nepřestal jsem ho poslouchat kvůli věku :-), ale kvůli tomu, že v roce 2004 ze dne na den změnili hudební zaměření. Teď v poslední době si Kiss občas naladím, ale je fakt, že ty kecy moderátorů mi moc nesedí, takže spíš večer… Ale ani to se moc nezměnilo, trapný kecy mi vadily už před 10 lety, to jsem poslouchal ráno FM Plus a Kiss až později. Bohužel z FM Plus je sterilní hitrádio, do relativně seriózního ranního vysílání přidali důchodce Eduarda Kachličku a podobné kraviny, a hudebně už jsou taky někde jinde, takže to už mě prakticky neoslovuje.

  5. DJ Dick

   Ovšem v případě Blaníku a Impulsu je můj názor naprosto nekompromisní. Slogany „hezky česky“, „české písničky, které máte rádi“ atd. dekóduju jako „totalitní vykopávky pro ty, co neumějí anglicky“. Blaník by se dal i chvíli poslouchat, nebýt toho, že kromě značného podílu české muziky má program definovaný jako „pomalé, max. střední tempo“. A to je teda peklo… I když, jednou jsem třeba na Blaníku slyšel Vítr od Lucky Vondráčkové. Pomineme-li, jaká je to zprasenina originálu, tak je to docela slušný nářez. A jednou, když jsme seděli v nějaké hospodě, a servírka tvrdošíjně odmítala přeladit na jinou stanici (blbá blondýna – pozn. redakce), tak cca v 21 hod. zahráli Code Red – Kanikuly. Na poli taneční hudby je to sice propadák, ale v tu chvíli jsem zůstal zírat s otevřenou pusou. Nicméně hodně rychle mi došlo, že to je pouze důkaz toho, jaký je Blaník příšerný kočkopes.

  6. DJ Dick

   A co se týče Impulsu: Na jednu stranu nemají v programu takové nesmyslné omezení jako Blaník, a pokud hrají zahraniční věci, tak to má docela úroveň. Svého času dokonce hrávali např. French Affair – Comme Ci Comme Ca, Right Said Fred – You’re My Mate apod. Ovšem při výběru té české muziky zacházejí fakt do krajností. Dříve jsem Impuls i bral, ovšem jen do té doby, než zavedli rubriku „Písničky z Impulsovic krabičky“. Tuhle krabičku by měl někdo uložit do betonového sarkofágu hodně hluboko pod zem, aby se ty hrůzy už nikdy nemohly dostat do éteru…

 1. Jaroslav Eret

  Přál jsem si aby Hitradio Dragon šel poslachovosti na 98 tisíc nahoru bohužel jeto jinak radio Egrensis na 3 nísťe no cose dá ďelat ne moc mi zajimá kolík má posluchačů ? Radio Baník Zapadní Čechy to se už se nedozníme . Jo Hitradia Dragon a FMLUS mají stejné moderatory jsou brachové áť se spojí tojí přeju čau Jaroslav Eret na Dragonu jsem ďelál ahoj

 2. Pavel RŮŽIČKA

  Velice jsem se těšil na nové výsledky poslechovosti. Nejvíce jsem se těšil, že specializovaný server RadioTV uvede podrobnější výsledky poslechovosti jak by se slušelo a patřilo. Bohužel jsem se spletl. Čekal jsem, že do zveřejněných výsledků budou zahrnuty i stanice, které jsou na dalších místech, ne jen na těch nej. Co se týče mého bydliště zajímalo by mi jak si v Plzni vede Impuls, F1, Evropa2, ČRo1, Fajn, Beat, Blaník aj. Místo toho jsem se dozvěděl co jsem více méně čekal, tedy Hitrádio FM Plus, ČRo Plzeň a Rock Rádio. Nebude RadioTv.cz do budoucna uvádět podrobnější přehledy jako tomu bylo v minulosti i s grafy?

  1. Petr Kružík

   Pavle, prolouskej server JIDXC. Snad najdeš co hledáš. Ještě více informací samozřejmě existuje, třeba poslechovost podle okresů, pohlaví, věku, atp. Žel tyto již nejsou určeny široké veřejnosti.

  2. Pavel RŮŽIČKA

   Petre, diky za odkaz, nasel jsem tam co jsem hledal

   ( http://www.dxradio.cz/jidxc/radioprojekt_14_cznuts.xls )

   Z prehledu vyplyva, ze v Plzni je 1. Blanik – 2. FM Plus – 3. CRo Plzen – 4. F1. No a pak hledejte vysledky, kazdy si to prepere podle sve skatulky. Podstatny je celkovy pocet posluchacu a ne jen jedna skupina lidi.

 3. UPC

  Je vidět, jak je ten výzkum mizerné udělaný a našel jsem tam několik do očí bijích věci – jednu za všechny – Proglas nemůže mít výkyv větší než 3000 posluchačů – to je naprostá blbost – jeho posluchačská základna není sice
  velká, ale troufnu si říct, že je stálá (vzhledem k tomu, jak dlouho vysílá).

 4. Jaroslav Eret

  Dobrý den všem tady v Habartově u Sokolova je poslechovost radijich takto
  1 Hitradio Dragon
  2 Evropa2
  3 radio Egrensis
  4 ČRo Plzeň – Karlovy vary
  5 Impuls
  6 Frekvence 1
  7 Hitradio FMPLUS
  7 Ňemecké radia
  Radio Kiss Proton nic
  radio Blaník Zapadní Čechy nic
  Fanradio nic
  Rokradio Šumava nic

  1. Jaroslav Eret

   8 ČRo 1
   9 ČRo 2
   10 Čro 3

  1. Martin Petera Autor příspěvku

   Přeji hezký den.

   Velmi se omlouvám, ale k výsledkům Free Radia 107FM jsem se dostal až nyní. V týdenní poslechovosti si stanice polepšilo o sedm tisíc na 27 tisíc posluchačů. Denně tuto stanici pak ladí 12 tisíc, což je o tisíc více než v předchozí vlně poslechovosti.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .