Neziskové rozhlasové stanice v České republice

Provoz rozhlasové stanice na neziskovém principu je díky dnešní multimediální době mnohem jednodušší než před 15-20 lety. Komunitní rádio nemusí nutně vysílat přes klasické FM vysílače. K posluchači se může dostat jednoduše i přes internet a mobilní telefony nebo přes digitální rozhlasové sítě.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

V českém FM éteru vysílají pouze dvě neziskové stanice. Ostatní využívají internet

Právě nové technologie snižují náklady na provoz neziskového rádia a umožňují uceleným komunitám, rozhlasovým nadšencům nebo občanským sdružením provozovat své vlastní rozhlasové programy a zpřístupňovat je i za hranicemi komunity.

České mediální zákony přímo nedefinují pojem neziskové rádio nebo komunitní stanice. Každý, kdo chce provozovat podobné rádio, musí sám sebe definovat jako komerční rádio, aby se tak vešel do zákonných mantinelů. To platí pouze za předpokladu, že dotyčný subjekt hodlá provozovat rádio s klasickou vysílací licencí.

Příklady úspěšných neziskových rádií

I přes tato omezení se na českém trhu vyskytuje hned několik neziskových rádií, které si můžete naladit různými cestami. Zde uvádíme několik příkladů.

Rádio Proglas – křesťanská duchovní stanice

První komunitní stanice na českém rozhlasovém trhu a zároveň největší neziskový rozhlasový projekt v našich podmínkách vůbec. Rádio Proglas využívá 16 FM vysílačů napříč republikou, 14 vysílačů digitálního rádia DAB, je k dispozici i v rámci televizní sítě multiplex 4, kde je možný poslech rozhlasového vysílání přes televizní přijímač. Dále vysílá přes satelit na pozici 23,5 st. východně, a samozřejmě i přes internet a mobilní aplikace.

R Radio – radio mikroregionu Rokytnice

Jedno z prvních mikroregionálních rádií vysílá od roku 2009 na jižní Moravě v obci Mokrá-Horákov. Držitelem licence a provozovatelem je Ing. František Krpenský, jemuž se i přes počátečné potíže povedlo vybudovat stabilní nízkorozpočtové rádio na neziskovém principu.

Radio R – studentské rádio

Internetové studentské rádio pod katedrou mediálních studií a žurnalistiky na FSS MU v Brně. Studentské rádio začalo svůj název využívat ještě před vznikem rádia téhož názvu v mikroregionu Rokytnice.

Rádio 7 – křesťanská duchovní stanice

Česko-slovenská křesťanská stanice. Vysílá prostřednictvím satelitu (pozice 23,5 st. východně) a využívá i několik FM frekvencí na Slovensku.

AWRadio – křesťanská duchovní stanice

Česká stanice zaměřená především na pokrokovou křesťanskou hudbu. Vysílá přes internet a mobilní aplikace.

Pokud provozujete neziskové rádio a chcete jej začlenit do tohoto seznamu, napište nám na redakční e-mail.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .