Komunitní rádia na internetu – šance pro mobilní operátory?

rozhlasovestudiovelkeSe vznikem komunitních stanic souvisí nejen obsahové zaměření a financování, ale i vhodné obsloužení určité posluchačské nebo zájmové komunity. Případný vysílatel ale nemůže na takovou komunitu jen pasivně spoléhat, měl by ji i aktivně budovat. Toho lze docílit i případnou spoluprací s mobilními operátory. Pro efektivní zásah komunitních rádií je důležitá nejen komunita samotná ale i ochota jejich členů k podpoře a poslechu dotyčné rozhlasové stanice.

Efektivní zásah komunity i cílená podpora

Jelikož prostor na vlnách VKV je velice omezený a digitální rozhlasové sítě prozatím nemají dostatečnou penetraci, cesta pro podobné rádio se črtá ve vysílání přes internet. Jenomže jak dostat toto vysílání k posluchačům, aniž bychom spoléhali na počítač a pevné internetové připojení v domácnosti nebo kanceláři?

Jednou z možností je spolupráce s mobilními operátory, která by přinesla pozitiva pro všechny strany. Participace mobilních operátorů na podobném projektu na první pohled postrádá smysl. Nicméně druhý pohled už naznačuje, že právě mobilní sítě by mohly být tím správným zázemím pro šíření komunitních stanic. Mobilní internet má sice svá omezení, nicméně vhodné nastavení komprese streamu umožňuje kvalitní zvuk i při velice nízkých přenosových rychlostech. A mobilní telefon může pomocí speciální aplikace fungovat jako „rozhlasový přijímač“.

PŘEČTĚTE SI: Patří komunitní rádia do éteru nebo na internet?

wave-studio-newStudio veřejnoprávního Radia Wave, ilustrační foto – Český rozhlas

Mobilní služby jsou předražené, ale existuje cesta

Možná namítnete, že datové služby přes mobil jsou v Česku předražené a operátoři navíc omezují uživatele nesmyslně nastaveným FUP. To ale platí pouze u jednotlivců a fyzických osob. Pokud jste větší firma nebo společenství, mobilní operátoři vám nabídnou daleko levnější a lepší služby na míru. To souvisí i s mobilním internetem. Pokud by komunitní rádio mělo zájem zajistit pro své posluchače a podporovatele přijímače (smartphony) s mobilním internetem, mohlo by si pro skupinu stovek posluchačů vyjednat zvláštní cenové podmínky a vyšší FUP.

Tímto způsobem by část marže za služby mohla jít přímo ve prospěch provozovatele rozhlasové stanice. Posluchači by sice platili mobilnímu operátorovi za datové a možná i hlasové služby, ale část z této sumy by šla do pokladny dotyčného rádia. Tento scénář, ať zní jakkoliv absurdně, je úplně reálný. Na českém trhu již dnes působí řada tzv. „šedých operátorů“, kteří přeprodávají služby tří velkých mobilních operátorů se ziskem. Podmínkou ale je, aby speciální skupinové tarify nebyly nabízeny veřejně a neubírali zákazníky stávajícím operátorům.

DOPORUČUJEME: Komunitní rádia, podmínky pro žadatele

ethno-radio-studio-hosteEthno radio, specializovaná stanice v komerčním prostředí. Ilustrační foto – Ethno radio

Mobilní telefon jako rozhlasový přijímač?

Svět komunitních rádií je tedy výzvou i v této oblasti. Chcete poslouchat a podpořit své oblíbené rádio? Můžete tak udělat přes služby mobilních operátorů, které stejně využíváte. Nebo vám provozovatel komunitní stanice může zajistit jednoduchý smartphone „za babku“ pouze s datovým tarifem a pouze za účelem poslechu dotyčné stanice přes specializovanou aplikaci. Tímto způsobem se stanete nejen posluchačem, ale i podporovatelem vysílání pro komunity.

Pochopitelně je možné, že nakonec vše bude úplně jinak. I tento text ale může být pro některé zájemce o komunitní média zajímavou inspirací.

DALŠÍ INFORMACE: Komunitní média a jejich financování

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .