Inu, jal jsem se do vod Urban Dance… přežil jsem!

cox_guettaV úvodu bych rád vysvětlil, cože jsem to zažil, kde a proč (kdy není důležité, ale také vám to povím). Rádio DJ uvedlo do svého vysílání sety známých DJs, nejznámějšími jsou asi Carl Cox a David Guetta.

Nepovažuji se sice za žádného hrdinu, ale občas se divím, co všechno zvládnu poslouchat. Taneční muziku (takové to duc duc) opravdu dvakrát nemusím, nevidím v tom z velké části žádné umění, proti gustu však žádný dišputát. Například Evropa 2 a její Dance Extravaganza můj šálek kávy není, no příznivce určitě má.

S mírnou dávkou nevole jsem se v pátek ponořil do vln tanečních rytmů Carla Coxe. Kupodivu tóny a zvuky linoucí se z reproduktorů mohu směle označit za téměř libozvučné. Ano, kousky typu „boy, boy, boy, boy,…„, sice o kvalitě nevypovídají… ale o dalších skladbách v rámci DJs setů jsem mohl směle říci, že patří k těm nejlepším.peterakresba

Zajímavou taneční hudbu jsem dostal i v sobotní hodinovce Davida Guetty. Dosud jsem o něm jen věděl, že vyprodukoval poměrně kvalitní věc „Love Don‘t Let Me Go„. I hodina pod jeho taktovkou ve mně vzbudila dojem, že i taneční muzika nemusí být jen hrůzu nahánějící, ale schopna vyloudit melodické zvuky.

Netvrdím, že budu poslouchat pravidelně bez vynechání jediné pikosekundy, no občas se vrátím. Ještě chci otestovat zbylé dva jezdce (Eddie Halliwell a John Digweed). S velkou pravděpodobností Carla Coxe do svého počítače ještě někdy pustím.

A jak jsem se dozvěděl na fóru Radia DJ, tak bude připraven i podcast těchto pořadů. Nepůjde stáhnout, ale i poslech se cení.

Autor článku:

Komentáře (4)

 1. Jose

  V každém případě s porovnáním, kdo hraje nejlepší Dance, to budete mít podstatně jednodušší, nežli s porovnáním, kdo hraje nejlepší rock. V tomto oboru totiž naleznete takové stanice v ČR na FM pouze dvě. A to Radio DJ v Praze a Radio Helax v Ostravě.( O kterém se navíc zde diskutovalo, že má ,,zaručeně“ končit. I když, zdá se, se zatím, nic takového nestalo.)Stanice jako E2 nebo Kiss nelze samozřejmě použít, protože jejich výlety, do této oblasti, jsou pouze sporadické a jsou to běžné popové stanice. Sice u nás máme ještě jednu velmi známou stanici, která se sice specializuje na Dance, tedy Dance rádio, ale to zase není na českém FM a operuje pouze na internetu a v kabelových systémech. Tedy porovnání je velmi snadné. Jen dvě stanice na výběr, na českém FM, v této oblasti.

  1. Jose

   Když by Vás náhodou napadlo ještě pokračovat a popsat, kdo hraje nejlepší country, tak až začne vysílat SAMSON, tak budete mít na výbět 3. Tedy Country rádio z Prahy, Samson na jihu a Čas-Brněnsko. Když by jste se rozhodl popsat, kdo hraje nejlepší R&B, budete mít na výběr jediné a to Spin v Praze. Když by jste se rozhodl popsat, kdo hraje nejlepší World Music, budete mít zase na výběr jediné a to ETHNO rádio v Praze. Když by jste se rozhodl popsat, kdo hraje nejlepší vážnou hudbu budete mít na výběr opět jediné a to Classic FM z Prahy. Když by jste se rozhodl popsat, kdo hraje nejlepší alternativu, budete mít na výběr opět jediné a to RADIO 1 v Praze.(Wave není na FM.)A, když by jste se rozhodl popsat, které hraje nejlepší jazz, nebudete mít na výběr žádné. Když by jste se rozhodl popsat, kdo hraje nejlepší POP, můžete tam s klidem popisovat všechna ostatní v dvaceti dílech, mimo vyjmenovaných v tomto příspěvku, minulém příspěvku a příspěvku pod prvním dílem o tom, kdo hraje nejlepší rock. A takhle to české FM bohužel vypadá. Žádný výběr.

   Jazz = 0
   Alternativa = 1
   Vážná hudba = 1
   World Music = 1
   R&B = 1
   Dance = 2
   Country & Folk = 3
   Rock = 9 (Započítávám i Oldies Radio a plánovanou odnož Čas-Rock v Třinci.)
   Pop = všichni ostatní

   Závěr:

   Pokles Country & Folku ze 6 na 3. Protože v době největšího rozmachu Country & Folku na českém FM jich bylo 6. Pravda bylo i hůře. Tedy byla doba, kdy bylo jen jedno jediné a to COUNTRY RADIO v Praze. Tedy C.& F. napřed spadl ze 6 na 1 aby po té prodělal mírný vzestup z 1 na 3. Snad to vytáhne zpět na 6, protože to je tak rozložení sil, tedy potřeby v ČR.

   Neuvěřitelný vzestup Rocku z 1 na 9. Pouze Rock Max /pod názvem AZ Rádio/ jel rock od samého začátku. 9 bych řekl, že je odpovídající potřebám a řekl bych, že více rockových stanic už je přílišné nošení dříví do lesa a není to už potřeba, větší kapacita rockových posluchačů, nežli tak těch 9 už tu zase asi nebude.

   Dance, víceméně stagnace. Tedy 2 byla. Helax a Triangl. Dvě jsou. Helax a Radio DJ. Toto je s podivem a vypovídá to o strachu z Dance ještě většího nežli z Rocku, protože kapacita v zemi je jednoznačně daleko vyšší. Tak na 3-6.

   Alternativa, zůstává při jednom a kapacita je vyšší, tak na 2-3. A bylo tomu tak. Např. Hády, Panag. Chce to vrátit na FM, Wave.

   Vážná hudba 1. To je asi normální.
   World Music 1. To je asi normální.

   Jazz. Žádné. To normální není. Bylo jediné Cobra. Není. Netroufnu si odhadnout kapacitu v zemi, ale jsou země, kde jsou 3-5, např. Španělsko, Francie. Alespoň jedno by být mělo.

   Takže shrnuto. Podtlak zde je u Country & Folku, u Dance, u Alternativy a u Jazzu.
   Srovnané je to u Rocku, World Music a Vážné hudby.

   A popu je stále opravdu nechutný nadbytek a přebytek. Tolik popových posluchačů zde není.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,