Amazon.com představil Cloud Player – odstartuje „cloud“ mánii?

cloud_computingO tom, že internet se rozroste i do netušených možností, se mluví dlouhou dobu. Poslední dobou se začíná mluvit o tzv. „Cloud-based aplications“ nebo o tzv. „Cloud computing„. Že jste tyto pojmy ještě neslyšeli? Nevěšte hlavu. Zatím se s těmito pojmy příliš nepotkáte, možný boom mohou zaznamenat zatím spíše jen ve Spojených státech amerických. Přesto se společně podívejme, kam se možná bude ubírat internet.

V úterý 29. března spustil portál Amazon.com novou aplikaci Cloud Player, ta umožní uživatelům nahrát svá hudební data na internet a mít tak k nim přístup přes celou škálu zařízení. Služba na tzv. „cloud“ bázi ovšem byla dlouho očekávána jak od společnosti Apple, tak od Google. Cloud Player zatím bude působit ve Spojených státech, pokud se osvědčí, dočkáme se zajisté zajímavé služby.

Co je vlastně „Cloud computing“?

Možná ještě nevíte, co pojem „Cloud computing“ obnáší. Pokud nevíte, pak vězte, že se jedná o poskytování výpočetních zdrojů na vyžádání přes počítačovou síť. Jednoduše řečeno, nemusíte si například instalovat požadované softwarové aplikace. Stačí se registrovat přes internet k odběru nějakého softwaru, ten potom na své PC nemusíte nikdy instalovat, nemusíte se starat o aktualizace ani další věci s tím spojené.

DOPORUČUJEME: Další úskalí zpoplatněného obsahu na českém a slovenském internetu

Paralelou může být odběr elektřiny, plynu či poskytování telefonních služeb. Všechny tyto produkty jsou zákazníkovi poskytnuty, aniž by musel rozumět tomu, jak a proč fungují, jsou prezentovány jednoduchou formou. „Cloud computing“ zbavuje uživatele nutnosti vědět bližší podrobnosti o fungování. Slovo „Cloud“ (v češtině „mrak“) odkazuje na metaforu pro internet (založena na malbě mraků, která se dříve využívala ke znázornění telefonní sítě). „Computing“ lze přeložit například jako „výpočetní“. Historie se začíná psát již v šedesátých letech minulého století, kdy se uvažovalo, že v budoucnu by se mohla výpočetní technika sdílet. Obchodníci tak nebudou například muset zakoupit velké množství softwaru a mohou využít právě „Cloud computing“.

Cloud Player od Amazon.com se představuje

On-line služba Cloud Player dovolí uživatelům nahrát svůj existující hudební knihovnu (čítající i řádově tisíce písní). Tu pak mohou využívat přes službu Apple s názvem iTunes, ale Cloud Player bude možný využívat na počítačích nebo chytrých telefonech Android.

Společnost Amazon.com uvedla, že ji k tomu vedly podněty od uživatelů. Jak uvedl Bill Carr, viceprezident Amazon.com pro hudbu a filmy, pro Daily Telegraph, zákazníci nechtějí stahovat hudbu do svých pracovních počítačů nebo mobilů, protože se během dne pohybují u různých zařízení umožňující přehrávat hudbu. Nyní tak mohou uživatelů odkudkoli zakoupit hudbu, uložit ji na internet a přehrát si ji všude tam, kde budou mít přístup k internetu.

SOUVISEJÍCÍ: Amazon chystá on-line přehrávání hudby

Jak už jsme vás informovali, uživatelům bude nabídnut prostor 5 GB (což odpovídá zhruba jednomu tisíci songů), ten, kdo využije Amazon MP3, získá navýšený prostor na 20GB. Další rozšíření prostoru bude stát dvacet dolarů ročně.  Apple i Google plánují podobnou službu během letošního roku.

Problémem ovšem je, že tato služba bude zatím dostupná pouze na území Spojených států amerických. Zatím není ani jasné, kdy se objeví například ve Velké Británii. Na jeho příchod k nám si tak ještě budeme muset nějaký čas počkat.

Radioplayer od BBC: Digitální rádio budoucnosti?

Ve čtvrtek 31. března byla spuštěna další zajímavá aplikace. Tentokrát ji má na svědomí britská veřejnoprávní stanice BBC. Podobná služba nemá zatím téměř obdoby. „Radioplayer změní váš počítač v rádio,“ hlásá Tim Davie zodpovědný za rozhlasové stanice BBC. Tato služba nabídne téměř 150 britských rozhlasových stanic, cílí na komunitu těch, kteří poslouchají rádio prostřednictvím internetu.

GLOSA Z ARCHIVU: Webová rádia jako prolog k digitalizaci

V průběhu následujících týdnů se připojí dalších 150 regionálních a komunitních rozhlasových stanic. Každá stanice zapojena do projektu bude mít na svém webu odkaz na tuto službu. V čem je výjimečná? Co přináší? Radioplayer sjednotí webová rádia, cílem je zpřehlednit přehrávání rádií přes internet. Hlavním důvodem jsou prý stížnosti uživatelů na zmatek ve využívání tohoto media, nelíbí se jim například, že při „přelaďování“ na jinou stanici musí zadat novou adresu. Aplikace umožní jednoduché přepnutí a kromě živých streamů bude možno integrovat podesty se záznamy z vysílání.

Je ovšem pravda, že několik obdobných programů funguje již nyní. Pro uživatele je dostupný program Raima Radio nebo TapinRadio. Nevýhodou je, že uživatel musí nejprve zadat do tohoto programu odkazy na streamy stanic, které chce v budoucnu užívat. Právě v tomto tkví výhoda RadioPlayer.

RADIOTV GLOSUJE: Má ještě smysl digitalizovat rozhlas? Nepředčil jej už dávno poslech přes internet?

Budoucnost rádia se má podle Davieho nést ve znamení hybridu, nechce se vydat jen směrem DAB (digitálního rozhlasového pozemního vysílání), ale i přes internet.

Ptám se tedy znovu, má ještě smysl digitalizovat rozhlas? Nedáme přednost poslechu přes internet? Co když ovšem vypadne internet…?

Cloud Computing umožňuje využívat aplikace bez nutnosti instalace výhradně přes internet.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .