Ztratila CME nebo její rozhodující vlastník důvěru vůči domácím manažerům?

tv-ilustrace-grafika-651

Šéfka Zuzana Ťapáková skončila ve slovenské Markíze a krátce nato oznámil svůj odchod i Jan Andruško z Novy. Oba byli na nějakou dobu posledními místními manažery v nejvyšší funkci kdysi nejvýkonnějších stanic CME. Na Slovensko nastoupil Rakušan Matthias Settele, do české Novy se vrací Američan David Stogel, který je oficiálně zástupcem generálního ředitele.

Výměna stráží na nejvyšších postech v Nově a Markíze ale není zas tak překvapující. Dlouhou dobu se očekávalo, že až americká skupina Time Warner manažersky ovládne CME, zřejmě nasadí své lidi i do většiny dceřiných společností. Takže krátce poté, co nejvyšší šéf CME Adrian Sarbu ohlásil svůj odchod, museli – nebo zřejmě chtěli – odejít i šéfové dceřiných firem, které tam on dosadil. I když v případě Jana Andruška se říkalo, že je spíš člověkem od Ronalda Laudera než Adriana Sarbua.

I tak ale v českých a slovenských částech firmy vládli na nejvyšším postu jen domácí manažeři. V Nově to byl Vladimír Železný – který mimochodem téměř připravil CME o holou existenci – po něm Petr Dvořák a Jan Andruško. Na Slovensku řídil Markízu její zakladatel Pavol Rusko, následně do ředitelské židle instaloval svou tehdejší pravou ruku Vladimíra Repčíka, poté přišel Václav Mika a éru domácích manažerů zakončila Zuzana Ťapáková.

Nova s Markízou nejsou v posledních letech v dobré kondici. Z tohoto pohledu tak lze chápat krok polovičního vlastníka CME, který chce dát přednost zkušeným manažerům a konzultantům, jimž důvěřuje. Na druhou stranu lze silně polemizovat o tom, zda za problémy Novy s Markízou skutečně mohou jejich dosavadní generální ředitelé, nebo zda jde o dílo „superšéfa“ obou stanic Adriana Sarbu a jeho poradenského týmu, který měl takřka ve všem rozhodující slovo.

Jedinou jistotou je, že výměna vrcholových manažerů určitě není posledním zásadním krokem, který můžeme od skupiny Time Warner očekávat. Nejbližší týdny ukáží, jak výrazně se obmění další členové vrcholového managementu a jakým směrem se uberou obě televize, tak aby posílily své pozice na obou trzích.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .