Vyřazení ČT sport by nedávalo smysl, Česká televize se rozhodla správně

ANALÝZA – Česká televize nakonec nepřistoupila k plánovanému vyřazení programu ČT sport z většinové platformy DVB-T. Znamená to, že diváci mohou sledovat tento program i nadále na běžnou anténu i na starších typech set top boxů. Toto rozhodnutí je snad jediné správné a je překvapivé, že v České televizi vůbec zvažovali, že by se sportovního programu „zbavili“. Negativní odezva by mohla být silnější než si dokážeme představit.

Studio ČT sport. Fotografii poskytla Česká televize

Studio ČT sport. Fotografii poskytla Česká televize

Ohlášený konec ČT sport v DVB-T se jevil jako špatný vtip

Když se před několika měsíci poprvé objevila zpráva o tom, že ČT sport by měl na konci května skončit v multiplexu 1, zprvu jsem to bral jako špatný vtip. Obětovat sportovní kanál jen proto, abyste do veřejnoprávního multiplexu vsunuli dětský program, se v první chvíli jevilo jako nepochopitelné rozhodnutí. Zejména proto, že v multiplexu 1 vysílají pouze čtyři programy.

Můžete namítnout, že v multiplexu 1 se vysílají i programy Českého rozhlasu. Najít tedy kapacitu pro pátý televizní program může být skutečně problematické. Jenomže v komerčním multiplexu 3 lze v různé kvalitě sledovat o několik televizních stanic více. A běžní diváci si na nižší obrazovou kvalitu nestěžují.

Navíc, Česká televize divákům dlouhodobě doručovala dětský kanál ČT :D právě v multiplexu 3. Tam ale nedávno skončil. Pokud ale televize potřebovala kapacitu pro tento program, nemělo smysl jej z třetího muxu stahovat.

Na druhou stranu chápu, že je ekonomicky výhodnější mít všechny programy v jednom multiplexu a neplatit komerčním subjektům další peníze navíc.

Veřejnoprávní sportovní program jako poutač na DVB-T2?

Když ČT přišla s plánem „obětovat“ sportovní program v DVB-T1 po skončení Mistrovství světa v hokeji, napadlo mě jediné uvěřitelné zdůvodnění. ČT chce tento program divákům vzít, aby je mohla motivovat k rychlejšímu přechodu na DVB-T2. Tam už ČT sport vysílá dokonce v HD rozlišení.

Sport sice dlouhodobě láká pouze nižší desítky procent diváků. I tak jde ale o dostatečně velkou skupinu, kterou tím můžete motivovat k nákupu modernější televize nebo set top boxu nové generace. Uvnitř ČT ovšem nedocenili, jaký značný ohlas může tento krok vyvolat.

Program ČT sport (původně ČT 4) byl totiž jedním z hlavních argumentů České televize při přechodu diváků z analogové televize na nynější digitální příjem. Pokud jste chtěli divákům v letech 2007-2009 zdůvodnit, proč si mají koupit set top box, ČT sport společně například s filmovým kanálem Nova Cinema měl být hlavním tahákem nastupujícího digitálního vysílání.

Později se k tomu se přidala ještě třetí plnoformátová televize Barrandov a mužská Prima COOL. Pro většinu lidí to byla dostatečná motivace.

Nenároční diváci jsou přesycení, DVB-T2 pro ně není motivační

Jenže, podobný postup už v dnešní době nemusí zabrat. Nenároční diváci, kteří sledují televizi na běžnou anténu, jsou přesyceni velkým počtem programů různé kvality a už je tak jednoduše nenalákáte na to, aby po deseti letech znovu investovali do modernějšího přijímače či set top boxu.

V tomto smyslu mohlo být vypuštění programu ČT sport z DVB-T dobrým motivačním prvkem, aby se diváci začali zajímat o DVB-T2. Jenomže tento krok by měl smysl pouze tehdy, pokud by se k České televizi přidaly i komerční skupiny Nova s Primou.

Zkuste ale divákům vzít jen ČT sport, a koledujete si o průšvih. Kavčí hory by oprávněně zasáhla silná vlna negativní publicity a dříve či později by vedení muselo sportovní program do DVB-T vrátit.

Ale kdyby z DVB-T multiplexů zmizely i doplňkové stanice Novy a Primy, šlo by o mnohem silnější motivační faktor. Lidé by si v hospodách zanadávali, ale pak by si „šmahem“ pořídili nové přijímače. Neměli by totiž na vybranou.

Jak vysvětlíte koncesionářům, že nemáte kapacitu pro pátý program?

Ve světle vyřazení samotného programu ČT sport ovšem Česká televize čelila ještě jednomu komunikačnímu problému. Jak hodláte divákům vysvětlit, že ve svém multiplexu nemáte kapacitu, když se v něm vysílají pouze čtyři programy? Podobná situace by byla dlouhodobě neudržitelná.

V tomto smyslu je tedy pozitivní, že ČT nakonec své plány přehodnotila – i v důsledku rodícího se veřejného tlaku. Na Kavčích horách to sice nepřiznají, ale dobře si uvědomovali, jakou vlnu nevole může jejich krok způsobit. Stačí se podívat na to, s jakým ohlasem se setkalo vyřazení dětského programu ČT :D z multiplexu 3.

Nyní se ukazuje, že kapacita v multiplexu 1 je přece jen dostatečná i pro pátý program. Ano, Česká televize bude muset snížit obrazovou kvalitu zbylých stanic. Bude muset omezit elektronického programového průvodce i teletext. Na druhou stranu, vysílání v DVB-T není ani dnes synonymem obrazové kvality. A většina běžných diváků ono snížení kvality nebo omezení doplňkových služeb ani nepostřehne.

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. JiriSedivy

    Souhlas. HD je sice budoucnost, ale na běžné koukání stačí SD. To jen maniaci do technologií to furt musí řešit. A za satelit nebo kabel bych nedal ani korunu, když na anténu chytnu okolo 30ti programů. Já jsem spokojený.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .