Česká televize zachová ČT sport v DVB-T, omezí však doplňkové služby

Česká televize dnes poměrně zvláštním způsobem oznámila zachování svého sportovního programu v první generaci digitálního terestrického vysílání (DVB-T). Její tisková zpráva se omezila na doplňkové služby a zařazení stanic ČT :D a ČT art do veřejnoprávního multiplexu. O plánu vyřadit ČT sport se tiskové oddělení České televize vůbec nezmiňuje.

Studio ČT sport. Fotografii poskytla Česká televize

Studio ČT sport. Fotografii poskytla Česká televize

Diváci naladí všechny programy České televize přímo ve veřejnoprávním multiplexu 1

Událostí dnešního dne mělo být zachování kanálu ČT sport pro všechny diváky, kteří jej sledují prostřednictvím běžné antény. Až doposud se příliš nemluvilo o tom, že ČT plánovala ke konci května vyřadit tento program z nabídky DVB-T multiplexu 1 a hodlala jej šířit pouze prostřednictvím druhé generace terestrického digitálního vysílání.

Podle očekávání se ale tento krok nesetkal s pochopením u části odborné veřejnosti a patrně ani u diváků, ke kterým se tato informace dostala. V praxi by to znamenalo, že značná část diváků sledujících televizi přes anténu by od června sportovní kanál ČT nenaladila. V tomto případě můžeme mluvit o statisících lidí, kteří by najednou o tento program přišli.

Ano, diváci by měli možnost zachovat si příjem tohoto programu tím, že by přešli na příjem DVB-T2. Negativní publicita spojená s tímto krokem by však České televizi uškodila. Proto je správné, že na Kavčích horách nakonec plán přehodnotili a ČT sport bude v multiplexu 1 vysílat i nadále, byť za cenu omezení některých doplňkových služeb.

ČT sport měl z multiplexu 1 zmizet na konci května

Zvláštní ovšem je způsob, jakým to Česká televize oznámila. V dnešní tiskové zprávě není ani jedna přímá zmínka o hrozícím vyřazení a následném zachování programu ČT sport. Jakoby tato varianta nikdy nebyla ve hře. Zpráva pouze zdůrazňuje, že diváci nepřijdou o žádný program.

ČT pouze informuje o nutnosti omezit rozsah elektronického programového průvodce a teletextu. Rovněž bude nutné snížit obrazovou kvalitu všech programů České televize v DVB-T, aby vzniklo místo pro zařazení dětského kanálu ČT :D a kulturní ČT art.

Vyřazení těchto dvou značek z multiplexu 3 nedávno vzbudilo rozruch. Zájem diváků se projevil i na odborných webech. Články Programy ČT :D a ČT art už nenaladíte v multiplexu 3Nemůžete naladit ČT Déčko a ČT art? Poradíme vám patří k nejčtenějším textům na webu RadioTV.cz za měsíce březen, resp. duben.

Pokud by skutečně došlo k avizovanému vyřazení programu ČT sport na konci května, je zřejmé, že divácká odezva by byla mnohem masivnější než v případě dvou stanic určených menšinovému publiku.

Dobrá zpráva ovšem je, že ČT sport v nejrozšířenější terestrické platformě zůstává a bude i nadále dostupný pro více než 98 procent obyvatel ČR.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .