Vánoční speciál RadioTV: Jak se slaví Vánoce na Slovensku?

markiza_zima

VIDEO UVNITŘ – Už za pět dnů nás čeká Štědrý den. Dnes vám představíme vánoční programové schéma slovenských televizních stanic a podíváme se též na slovenskou vánoční grafiku, kterou nasadily televize v uplynulých letech. Zmapujeme jak veřejnoprávní, tak i samozřejmě komerční výtvory. Máte nějaké zajímavé video? Pošlete nám jej a rádi je v tomto článku zveřejníme. První vánoční díl věnující se vánočním svátkům ve Velké Británii si nadále můžete přečíst.

V dnešní díle vánočního speciálu se podívejme společně na Slovensko, kde představíme zajímavou grafiku komerčních stanic TV Markíza a TV Joj, neopomeneme ani veřejnoprávní Slovenskou televizi.

Vánoční speciál RadioTV: Jak slaví televizní Vánoce ve Velké Británii?

Markíza: Letošní zima je pohádková

Televize Markíza po většinu roku vsází ve své on-air grafice na osobnosti známé ze svých obrazovek, už loni se však hlavními hrdiny stávají nejmenší diváci. Loni „malí nezbedové“ malovali prstíky po televizních obrazovkách. V roce 2011 nejmenší herci ztvárnili výjevy z nejznámějších pohádek.

Na co se můžeme těšit v programové nabídce? Už od rána čekají diváky rodinné filmy a vánoční speciály známých animovaných filmů – Shrekovy první Vánoce (09.35), Král Drozdí brada (10.00), Kung Fu Panda slaví svátky (11.40), Tučňáci z Madagaskaru: Vánoční mise (13.40). Později odpoledne se na diváky připravují české pohádky Byl jednou jeden král (14.30), Pyšná princezna (16.10), poté slovenská Perinbaba (17.40) a ani na Markíze nasmí chybět Tři oříšky pro Popelku (19.30). Program uzavírá speciální vydání reality-show Modré z nebe (21.10), která je podobná jako formát Splněné sny TV Barrandov.

DOPORUČUJEME: Wetten, dass..? Konec jedné televizní éry

25. prosince uvidíte na Markíze Císařůgv pekař – Pekařův císař (13.25), S čerty nejsou žerty (15.50), Princezna ze zlatou hvězdou na čele (17.35), Asterix a olympijské hry (20.00). Zajímavostí je, že 26.12. zhlédnou diváci na Markíze animovaný film Shrek (21.40), den předtím jej uvidíme na konkurenční teleivzi JOJ.

Silvestrovský program zahájí po osmé hodině Zita na talíři (osobnosti ze sitkomu Zita na krku vaří v kulinářské soutěži), poté Silvestrovská Partička a večer zakončí Let’s Silvester!, tedy zábavný pořad navazující na taneční soutěž Let’s Dance (ČT uvedla pod názvem Star Dance). Sesterská stanice Doma odvysílá reprízy speciálů Aj múdry schybí (TV Prima vysílá podobný formát Nikdo není dokonalý) a Uragán.


TV Markíza, Vánoce 2009


TV Markíza, Vánoce 2010


TV Markíza, Vánoce 2011

vanoce_radiotvVánoce České televize servírují téměř 50 pohádek, Micimutr hlavní hvězdou
Nova: Tradiční české Vánoce s Popelkou, animované speciály a více hudby na MTV
První den Primy Family odtajněn! Silvestra na Primě prožijete s Partičkou na pláži

Óčko na Vánoce s muzikálem Johanka z Arku, koncertem Kabátů a VIP Mixxxerem

Letošní Vánoce budou na Primě Cool “POSLEDNÍ”

3sat: Vánoce z celého světa a Silvestr s největšími hudebními koncerty

TV Joj: Vánoce bez reklamy

Zimní grafický vizuál slovenské komerční dvojky TV Joj vycházel v minulých letech z aktuálního identu stanice. Poslední roky však zimní grafika vsází jen na minimalistické pojetí. Letošní Vánoce se nesou ve znamení „Šťastných a zpomalených„. Známým lákadlem jsou „Vánoce bez reklam“, kdy po celý den TV Joj skutečně nezařadí do programu ani jednu reklamu, pouze sponzorské vzkazy. Letos ovšem tuto tradici poruší a reklamy zařadí, nenašel se totiž žádný zájemce.

Štědrý den otevírá Joj reprízou Paneláku – Vánoce 2010 (denní slovenský seriál). Na Vánoce se opět reprízuje Sám doma 2: Ztracený v New Yorku (12.45), Lví král (14.55), animovaná Divočina (18.00) od Walta Disneyho. Večer diváci zhlédnou premiéru v HD: Doba ledová: Mamutí Vánoce (19.50), po skončení tradiční Vánoční Panelák (20.15). Hlavním večerním filmem je Sám doma: Chceme náš dům zpět (21.00). První svátek vánoční nabízí Garfielda 2 (12.15), Shreka (17.15), animovanou pohádku Princezna a žába (20.00).

Silvestrovský program chystá pásmo sitcomu Profesionálové (16.25 – 19.00), poté Silvestrovský Panelák (20.00), speciál Mama hledá ženu (ohlédnutí za reality-show Mami, ožeň mě a Farmář hledá ženu). Večer zakončí koncert Karel Gott 70, původně měla JOJ vysílat stejně jako TV Prima silvestrovský speciál Česko Slovensko má talent.

Sesterská JOJ Plus zve na X Factor – Semifinále (15.10) a Finále (16.15), večerní program láká na snímky Čintamani a podvoník (18.00) a Bible (20.00). Poslední den rok se ponese ve znamení seriálů Život po lidech a Simpsonovi, střídat se budou od 8. do 19. hodiny večerní. Od 22. hodiny začíná více než sedmihodinový maraton sitkomu Mafstory.

TV Joj, Zima 2006

STV: Po letech nová grafika a Večerníček pro dospělé

Grafika veřejnoprávní Slovenské televize dlouhou dobu kvůli špatné finanční situaci jen stagnovala. Nyní se vrací se zcela novou grafikou. Připomeňme si však starší jingly z roku 2007 (za doby působení Richarda Rybníčka) a znělku Večerníčku.

Vánoce se na Jednotke Slovenské televizi ponese zejména v duchovním pojetí, nicméně večer je pro diváky připravena pohádka Kouzla králů (19.15), Vánoční dar (20.55) a Padlý anděl (22.20). Dvojka od 18.30 nabízí dětem prodloužené pásmo Večerníček a to po celé vánoční svátky.

V poslední den letošního roku představí Slovenská televize poměrně bohatý program. Anděla na horách zhlédneme na Jednotke už ve 14,55, pokračuje speciál Tajemství mé kuchyně (16.20), Sváko Ragan (17.00), dále se chystají mimořádná vydání 5 proti 5 (19.15), Kdo mluví pravdu (21.05). Do půlnoci ještě umístí Jednotka „Legendární slovenské hity“ (22.00). Dvojka od 23.10 servíruje Večerníček pro dospělé:  Dědeček a víla (23.10).


STV, zima 2007

STV, Večerníček – zima

Autor článku:

Komentáře (5)

 1. -Beny-

  Z digitalizací na Slovensku jsem měl obavu, že jejich digitální vysílání vůbec na Moravě nenaladíme. Opak je pravdou, komerční multiplex jde ladit velmi dobře, a vysílají v MPEG 4 takže není problém sledování pořadů v HD. Bohužel jsme však přišli o terestrický příjem veřejnoprávních kanálů, škoda, vysílač na Velké Javorine má zřejmě slabší signál, než měl analog.

  1. buko1

   To je dosť blbý vtip – jediné čo sa v DVB-T vysiela na slovensku v MPEG-4 je STV1HD vo verejnoprávnom muxe. Komerčný ide stále v MPEG-2.

   Buď ste sa pomýlili, alebo nerozoznáte poliakov v MPEG-4 od slovákov v MPEG-2.

  2. buko1

   Mimochodom – v komerčnom muxe nie je žiadna stanica vysielaná v HD – to že má stanica pri niektorých reláciách v logu HD neznamená, že program je aj v HD dostupný. HD verzie sú k dispozícii v drvivej väčšine len u IPTV a niektorýhc digitálnych káblovkách (a Markíza HD aj v Skylinku), ale v žiadnom prípade nie v komerčnom muxe DVB-T. Ak by ste použili na svojom diaľkovom ovládači simbol INFO, tak by ste zistili že aj HD programy sú vysielane´v rozlíšení 576, nie 1080i.

  1. Martin Petera Autor příspěvku

   A máte pravdu :) Už jsem to bralo jako tradici a ono ejhle, děkuji za upozornění. Letos se prý nenašel sponzor.

   Ad STV: musím říct, že jsem byl mile překvapen, že STV opět nesáhla po databankových záběrech a byla tolik kreativní. Chtěl jsem přidat video, ale bohužel jsem ho nedostal do YouTube. Zájemci ho najdou na Facebooku RTVS.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .