V územní oblasti Jeseník končí 31. října analogové vysílání

digitalne_panacekZatímco v roce 2008 při startu digitalizace vysílalo v České republice téměř 1750 analogových vysílačů, nyní toto číslo činí pouze 397. Už 31. října skončí analogové televizní vysílání v Jeseníku, 11. listopadu nastane stejná událost v Ostravě. Ve Zlíně nastane definitivní analogová tma 30. června 2012. V noci z třicátého prvního října na prvního listopadu přesune vysílač Praděd analogové vysílání televize Nova.

Konec analogu v Jeseníku se blíží

Digitalizace televizního vysílání pokračuje územní oblastí Jesenicko, k ukončení zemského digitálního vysílání zde dojde 31. října 2011.  Vypnutí se týká všech, kdo přijímají zemské analogové televizní vysílání z vysílače velkého výkonu Jeseník – Praděd. Změnu pocítí i na něj napojené menší vysílače, dokrývače a opakovače signálu, jedná se o vysílání programů ČT1 a Nova. Po žářijové tak proběhne na konci tohoto měsíce říjnová vlna vypínání analogu. V pondělí 31. 10. 2011 ukončí provoz 7 analogových vysílačů ČT1 velkého výkonu a 71 analogových vysílačů ČT1 a ČT2 malého výkonu.

K TÉMATU: Sedm nových digitálních dokrývačů ČT

U 9 analogových dokrývačů ČT1 a ČT2 s původně avizovaným termínem 31. 10. 2011 bylo po dohodě s obcemi vypnutí posunuto na 30. 11. 2011: ČT2 Halenkov (40. kanál), ČT2 Huslenky – U Sivků (55. kanál), ČT1 Jablůnka – Pálenisko (30. kanál), ČT2 Leskové (56. kanál), ČT2 Malé Karlovice – Tišňavy (kanál R12), ČT1 Valašská Bystřice (32. kanál), ČT1 a ČT2 Velké Karlovice-Podťaté – Ježůvka (40. a 51. kanál), ČT1 Žulová (33. kanál). U 3 analogových dokrývačů ČT1 byl termín vypnutí korigován z 30. 11. 2011 nově na 31. 10. 2011: ČT1 Brtnice (31. kanál), ČT1 Okrouhlice – Vadín (41. kanál), ČT1 Ústí nad Orlicí (26. kanál),“ uvedl Štěpán Janda z tiskového útvaru České televize.

ZAUJALO VÁS: Teleshopingová reinkarnace TV Public se jmenuje STIL

digitalnehttp://blog.digitalcontentproducer.com

Druhý vysílač velkého výkonu v této oblasti, Olomouc – Radíkov, ze kterého vysílá ČT1 a Prima, bude vypnut 30. 11. 2011, zároveň s definitivním ukončením analogového vysílání všech programů ČT v celé České republice,“ informuje státní informační server Digitalne.tv. Také příští víkend 5. a 6. listopadu bude v provozu telefonická infolinka digitalizace v souvislosti s vypnutím zemského analogového televizního vysílání v územní oblasti Jeseník. Na čísle 800 90 60 30 se mají dozvědět lidé vše podstatné v době od 8. do 19. hodiny. Nadále samozřejmě linka funguje ve všední dny.

PŘEČTĚTE SI: ČT v sobotu ukončí vysílání reklamy, ředitel znepokojen “neobvyklou rychlostí Rady”

Jak uvádí Zdeněk Duspiva, národní koordinátor digitalizace v ČR, „Padesátý třetí kanál bude nadále vysílat už pouze digitálně a stále si na něm naladíte Novu. Analogové vysílání televize bude nově dostupné na padesátém kanálu.“ Josef Uher, technický ředitel TV Nova, dále dodává: „Abychom našim divákům umožnili po nějakou dobu souběh analogového a digitálního vysílání a dovybavit se set-top-boxy, tak přecházíme na 50. kanál, který se uvolňuje, a budeme tam vysílat analogově. Pro naše diváky to znamená, že vlastně na předvolbě, kde mívali Českou televizi, budou mít Novu.“

digitalne_bannerZdroj: Digitalne.tv

V listopadu definitivně končí analog na Ostravsku

K ukončení zemského analogového televizního vysílání v územní oblasti Ostrava dojde 11. listopadu 2011. Informační kampaň k přechodu na digitální televizní vysílání probíhá již od konce roku 2008. Její celostátní podoba vždy graduje tři měsíce před ukončením zemského analogového televizního vysílání z konkrétního vysílače v daném regionu, který pokrývá. Územní oblast Ostrava představuje vysílače velkého výkonu Ostrava Hošťálkovice,  Frýdek-Místek – Lysá hora a Nový Jičín – Veselský kopec.

SOUVISEJÍCÍ: Teleko zprovoznilo DAB na severní Moravě a ve Slezsku

V případě společných televizních antén neboli STA, je třeba nechat provést úpravu antény specializovanou firmou. „S úpravou STA je třeba začít co nejdříve. Kapacity specializovaných firem jsou zcela dostatečné, ale pokud je třeba vyměnit i anténní rozvody, zabere úprava delší čas a opozdilci tak mohou dočasně přijít o možnost sledovat televizní vysílání,“ upozorňuje Tadeáš Novák, tiskový mluvčí projektu digitalizace TV vysílání, pro server Digitalne.tv.

digitalne_ceskaZdroj: www.digict.cz

Česká televize pokračuje s vypínáním analogu

Ve středu 30. listopadu 2011 budou vypnuté analogové vysílače velkého výkonu ČT1 Zlín – Tlustá hora (22. kanál) a ČT1 Vsetín – Bečevná (28. kanál). Jejich vysílání bude od 44. týdne označené obvyklými grafickými prvky velnutými přímo do obrazu Jedničky – piktogramem v podobě čtyř čtverečků vpravo dole na obrazovce (viz ilustrační snímek v příloze) a průběžně se zobrazující textovou lištou se základními informacemi o vypnutí. Diváci tedy jednoduše poznají, že přijímají signál, jehož vypnutí se blíží.

PSALI JSME: Satelitní a kabelové společnosti nabízí nové balíčky a služby

K 30. 11. 2011 Česká televize vypne také veškeré zbývající analogové dokrývače. Celkem 25 analogových vysílačů ČT1 malého výkonu a 6 analogových vysílačů ČT2 malého výkonu (viz detailní přehled v příloze). Piktogramem a textovou lištou budou před vypnutím označené signály 13 analogových dokrývačů (od 44. týdne), ostatních 18 bude z technických důvodů bez označení těmito grafickými prvky,“ informuje Štěpán Janda z tiskového útvaru České televize. Listopadové vypínání analogových vysílačů České televize se týká již jen územních oblastí Zlín (25 vysílačů) a Jeseník (8 vysílačů).

Autor článku:

Komentáře (6)

  1. UPC

   Jo – tomu jsem se taky zasmál, to je titulek skoro na úrovni „šíření poplašné zprávy“ :-)

  2. juko

   Stane se :) už je to opraveno, nicméně perex byl úplně v pořádku, jen titulek se nepoved.

 1. violista

  „Za tři měsíce definitivně končí analog na Ostravsku
  ——————————————————–
  K ukončení zemského analogového televizního vysílání v územní oblasti Ostrava dojde 11. listopadu 2011.“

  Hmm, to je dobrá kombinace … u mě je Listopad 2011 už zítra, takže kdy? :-) Je to jakési volaké …

  1. Martin Petera Autor příspěvku

   Dobrý den… ach jo, zase jsem perlil. Moc se omlouvám… ačkoli mě to neomlouvá, psal jsem tam info z poněkud starší tiskové zprávy pro doplnění v nevalném psychickém a zdravotním stavu :) Díky za pochopení. Snad jste se aspoň pobavil.

  2. violista

   Nic se neděje ;-)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .