TV7. Jaká bude, pokud bude?

tv7logoO některých stanicích, které by v tomto roce měly obohatit nabídku v našich set-top-boxech, toho příliš známo není. Snad nejtajemnějším je projekt s názvem TV7 mediálního podnikatele Jaroslava Berky, respektive jeho společnosti EBD Holding.

Zatímco například o TV Barrandov bylo před jejím startem známo vše od programu až po délku kabeláže v budovaném sídle a u Primy Cool pronikl na veřejnost seznam nakoupených akvizic, tak u televize s číslem sedm v názvu panuje nezvyklé informační ticho.

Televize s kompenzační licencí

TV7 tak úplně nepatří do skupiny digitálních televizních nováčků, jako jsou zmíněná televize Barrandov, nebo zpravodajská Z1, ale její licence je tak zvaně kompenzační stejně jako u kanálů Nova Cinema a Prima Cool. EBD Holding licenci konkrétně získala jako kompenzaci za vypnutí analogových kmitočtů, které po názvem RTA (Regionální televizní agentura) sdílí s televizí Prima.

Skoro stejně tajemná jako TV7 je osoba podnikatele Jaroslava Berky, který za televizí stojí. Krom zmíněné sítě regionálních stanic RTA je například provozovatelem serveru Česká média nebo majitelem společnosti Czech info, která dodává Radě České televize měsíční analýzy vyváženosti a objektivity zpravodajství. Krom toho je Berka považován i za jednoho z nejsilnějších tuzemských mediálních lobbistů.

Televize, na kterou si počkáme

TV7 měla podle licence původně odstartovat nejpozději v polovině letošního května, ale už teď je jasné, že pokud se nového kanálu vůbec dočkáme, v nejbližších měsících to nejspíš nebude. Oficiálním důvodem opožděného stratu nové televize je neshoda mezi a EBD Holding a provozovatelem multiplexu Czech Digital Group, ve kterém se TV7 měla objevit. TV7 totiž chtěla ze začátku vysílat pouze v Brně a do dalších krajů rozšiřovat postupně. Na to ale CDG nepřistoupila a nabídla TV7 pouze možnost šíření signálu prostřednictvím všech svých vysílačů.

Neoficiálním důvodem, o kterém se pouze spekuluje, ale může být i nedostatek finančních prostředků. I když totiž v souvislosti s TV7 padala před časem jména jako RTL Group, nebo News Group Ruperta Murdocha, tak žádný z uvažovaných investorů do projektu nakonec nevstoupil.

Spekulacím o nedostatku finančních prostředků také nahrává už zmíněná touha TV7 začít vysílat s omezeným územním rozsahem, nebo fakt, že EBD Holding před časem požádala Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o změnu časového rozsahu vysílání spočívající v přechodném snížení denního rozsahu vysílání do doby než televize dosáhne 70% pokrytí obyvatel.

Televize plná regionálních zpráv? Ani náhodou.

Otázka, na kterou téměř nikdo nezná odpověď ale je, jaká by TV7 vlastně měla být. Zatím nepronikly na veřejnost žádné zprávy o nákupu akvizic, nebo přípravě grafiky, Jaroslav Berka i jeho spolupracovníci o podobě televize mlčí.

Kusé informace, které se doposud o projektu objevily, tak často vycházely z faktu, že EBD Holding získala licenci pro vysílání TV7 jako licenci kompenzační k licenci za analogové kmitočty sdílené s Primou a z předpokladu, že když je projekt spojen se jménem Berka mělo by se jednat o regionální zpravodajství.

I z toho mála informací, které zjistit lze, je ale jasné, že teorie o TV7 coby o televizi zaměřené na regionální zpravodajství je přinejmenším mylná. Na televizi věnující se regionálnímu zpravodajství totiž Jaroslav Berka, vlastní jinou licenci, která nadále počítá se sdílený vysíláním regionálních televizí a Primy. Podle projektu, který v roce 2005 Berka prezentoval Radě pro rozhlasové a televizní vysílání by TV7 měla být v podstatě stanicí plnoformátovou a podíl regionálního zpravodajství by měl být podobný tomu, jaký můžeme dnes najít ve vysílání Primy.

tv7_schema

Televize s víc než klasickým programem

Jak by tedy vysílání TV7 podle projektu mělo vypadat.  Ranní a dopolední vysílání by mělo být kombinací zpravodajství a publicistiky. V projektu se konkrétně uvádí jako stěžejní programové složky zprávy, sport, počasí, doprava. V překladu do normálního jazyka to může v praxi znamenat klasickou komponovanou ranní show, jak ji známe z vysílání ČT a Novy, kombinovanou s pořady pro ženy typu Sama doma. Ráno zároveň ve schématu najdeme jediný prvek regionálního zpravodajství v podobě odpojovaného půlhodinového bloku.

Od dvanácti do půl jedné diváky čekají obligátní zprávy. Odpoledne projekt popisuje jako kombinaci magazínů, zábavných pořadů a soutěží s klasickými prvky plnoformátového programu. To je geniální popis, který umožňuje téměř jakýkoli výklad, od vysílání plného odborných a vzdělávacích magazínů až po televizní poker a jeden seriál za druhým. Jak ukazuje praxe, můžeme spíš očekávat to druhé. První varianta je totiž nejen divácky neatraktivní ale především na výrobu výrazně dražší.

Od sedmnácti čtyřiceti až do půlnoci už si schéma na nic nehraje a přímo uvádí, že náplní vysílání bude klasický plnoformátový program, tedy především filmy a seriály. Od půlnoci si potom naše představivost musí vystačit s lakonickým konstatováním „reprízy“.

Víkendové vysílání by podle projektu mělo vypadat stejně, jako ho v praxi známe z programu Novy, nebo Primy. Ráno a dopoledne věnované dětem, odpoledne v kombinaci filmů a seriálů a večer pro změnu v kombinaci seriálů a filmů.

Televize s minimalistickou licencí

Licenční podmínky, ze kterých lze předchozí informace vyčíst, a které jsou ke stažení na webu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, na první pohled zaujmou nezvyklou stručností a až minimalistickým popisem programového schématu. Pro porovnání, zatím co licence TV7 má celkem tři strany, licence TV Barrandov jich má patnáct. U kompenzačních licencí ale nejsou stručné licenční podmínky žádnou výjimkou. Podobný rozsah mají i kompenzační licence Novy a Primy a takové minimalistické pojetí licence má pro provozovatele jednu nespornou výhodu. Umožňuje totiž až neuvěřitelně velkou flexibilitu při přípravě a změnách programu.

Pokud tedy TV7 nakonec skutečně odstartuje, bude zajímavé sledovat, jak si vedení v pořadí už páté plnoformátové televize licenční podmínky nakonec vyloží.

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. pevy

    Vzhledem k „důvěryhodnosti“ pana Berky se vůbec nedivím, že jakýkoliv vstup zahraničního kapitálu do TV7 selhal. To, že chtějí vysílat pouze v Brně je naprosto irelevantní. Mají celoplošnou licenci? Mají. Končí jim lhůta v květnu? Končí. Takže pane Berko, buď podnikejte, když jste po tom tolik toužil, nebo vraťte licenci. Toť vše.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .