Teletext nekončí, platforma Skylink jej ponechává u většiny českých a slovenských stanic

Vysílání teletextu v ČR a na Slovensku nekončí ani v roce 2017. Původně se očekávalo, že s přechodem na HD vysílání na satelitu bude teletext nahrazen platformou HbbTV. Největší televizní skupiny s výjimkou Novy ale textové služby na satelitu ponechaly.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Operátor služby Skylink přitom ulehčil divákům orientaci a postupně přidal vysílání teletextu na všechny programové pozice, které souvisí s konkrétní televizní skupinou. Jak informuje web Parabola.cz, teletext byl v posledních dnech zapojen u obou tematických stanic skupiny Markíza – tedy u DajTo a DOMA. Doposud museli diváci přepínat na hlavní kanál Markízy, pokud chtěli sledovat vysílání teletextu.

Televize už nyní vysílají jednu verzi teletextu pro všechny své programy. Výjimkou je slovenská RTVS, která má odlišný teletext pro svůj první i druhý program. Česká televize ale na satelitu zvolila jednu verzi, stejně tak Prima i Markíza.

Slovenská RTVS vysílá na svých dvou programech odlišný teletext

Slovenská RTVS vysílá na svých dvou programech odlišný teletext

České ani slovenské televize přitom původně s vysíláním teletextu na satelitu nepočítaly. K vypnutí těchto služeb mělo dojít s přechodem na HD vysílání. Důvodem měl být klesající zájem diváků, v jehož důsledku vypínají teletextové služby mnohé stanice v západní Evropě. Náhradou teletextu by měla být interaktivní platforma HbbTV. Ta ale vyžaduje neustálé připojení přijímače k (neomezenému vysokorychlostnímu) internetu a někdy diváky obtěžuje nevyžádanou reklamou.

Teletext je i v dnešní době vhodný pro starší generaci a může dobře posloužit na odlehlých místech s obtížným přístupem k vysokorychlostnímu internetu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .