Diváci Novy na Skylinku po vypnutí původních programových pozic přišli o teletext

Po vypnutí satelitního vysílání televize Nova ve standardním rozlišení v rámci služby Skylink přestal divákům této stanice fungovat teletext. Na programové pozici, kde se vysílá HD verze, není teletext k dispozici.

Teletext nemá u mladé generace perspektivu. Starší diváci jej i nadále využívají.

Teletext nemá u mladé generace perspektivu. Starší diváci jej i nadále využívají.

ČT a Prima vysílají teletext na satelitu i nadále

Upozornil na to web Parabola.cz v obsáhlém přehledu doplňkových služeb televizních stanic u satelitních operátorů. Z přehledu mimo jiné vyplývá, že Nova od vysílání teletextu upustila, a divákům místo skrytých titulků prostřednictvím teletextu nabízí volitelné DVB titulky.

U programů České televize a TV Prima je teletext vysílán i nadále. V případě HD stanic ale ČT přistoupila k vysílání stejné verze teletextu na všech svých programech – tato verze je shodná s teletextem ČT 1. Z technických důvodů ale Česká televize nemůže na sjednoceném teletextu vysílat skryté titulky. I v tomto případě se tedy titulky k divákům dostávají skrz DVB.

DVB titulky si obvykle navolíte na svém satelitním přijímači prostřednictvím žlutého tlačítka. V doplňkovém menu můžete nejen vybírat z různých zvukových stop (pokud je dotyčná televize vysílá), ale můžete rovněž vybírat titulky. Zahraniční stanice tímto způsobem zpřístupňují titulky v různých jazycích místo dabingu.

Teletext na rozdíl od HbbTV funguje i bez internetu

I přes nástup internetu, HbbTV, mobilních platforem a dalších informačních služeb je teletext stále oblíbeným zdrojem informací zejména u diváků střední a starší generace. Náhradou za teletextové služby má být hybridní vysílání HbbTV, k tomu ale divák potřebuje přijímač připojený k internetu.

Teletext má ve srovnání s HbbTV značnou výhodu v tom, že je zcela nezávislý na internetovém připojení. Naproti tomu je služba HbbTV závislá na vysokorychlostním připojení. Řada diváků ji může odmítnout i kvůli tomu, že některé stanice využívají HbbTV k nadměrnému zobrazování reklamy.

Právě nevyžádaná reklama může část diváků přimět k tomu, aby svůj přijímač odpojili od internetu. Přijdou sice o řadu doplňkových funkcí, ale odstřihnout tím i nevyžádanou reklamu. Teletext jim ale zůstane k dispozici.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .