Digi TV pro piráty neskončila, UPC Direct se může připravit

digitv-iconSatelitní platforma Digi TV ani po prvním květnovém týdnu neodpojila své původní prolomené kódování v systému Nagravision 2, a většina programů je i nadále dostupná prostřednictvím tzv. emulace, tudíž nelegálně. Jak se s tímto krokem vyrovná konkurenční UPC Direct, která spustila provoz na stejné orbitální pozici? Dokáže využít tento krok ve svůj prospěch a získat nové abonenty z řad „pirátských“ diváků Digi TV?

Problém, který se dotkne každého

Nelegální příjem placených satelitních programů se čas od času dotkne každého provozovatele satelitní televize. Památné jsou zejména roky 2006 a 2007, kdy měli satelitní piráti žně – k dispozici byla celá řada zahraničních placených programů prostřednictvím emulace z tehdejších platforem Premiere (Německo), Digital+ (Španělsko) nebo TV Cabo (Portugalsko). Mnohdy šlo o televizní programy, které by nebylo možné v České republice nebo na Slovensku zakoupit a sledovat legálně, protože nevlastní vysílací práva pro toto teritorium. Čeští a slovenští diváci tak mohli sledovat vysílání německých, španělských nebo portugalských stanic aniž by tamním provozovatelům způsobovali ztráty.

Nicméně v té době byly k dispozici i základní české a slovenské programy prostřednictvím emulace. Prolomenou starší verzi systému Cryptoworks tehdy využívala platforma CS Link a Skylink a to až do léta 2007. A v tomto ohledu se už dá mluvit o poškozování domácích provozovatelů satelitní televize protože část diváků to mohlo odradit od koupi legální přístupové karty. Žně ale netrvaly dlouho a po odpojení starého kódování byly české a slovenské programy na čas pro piráty nedostupné. Změnilo se to až po definitivním prolomení kódovacího systému jež používá platforma Digi TV. Ta nabízí velké množství atraktivních programů pro český a slovenský trh, ale i pro diváky v jiných oblastech. Výhodou této platformy bylo i to, že programově byla vždy o kousek napřed oproti největší konkurenci UPC Direct zejména pokud jde o nabídku českých a slovenských programů. I proto bylo prolomení jejího kódování zlou zprávou nejen pro Digi TV samotnou ale zejména pro UPC Direct.

NELEGÁLNÍ PŘÍJEM: Taktizuje Digi TV s odpojením pirátů?

internet_tv-zdroj_labnol_orgIlustrační foto: Labnol.org

Nelegální příjem funguje téměř tři roky

Příjem téměř celé nabídky Digi TV prostřednictvím emulace je u nás možný už téměř tři roky, prakticky od pozdního léta 2007. Tato skutečnost mohla ovlivnit i výsledky dalších provozovatelů satelitní televize, byť dopad tohoto vlivu nelze přesně vyčíslit. Faktem ale je, že konkurenční platforma UPC Direct ztrácela abonenty na všech trzích, kde působí, a oživení očekává až s přesunem na satelitní pozici 1 st. západně. Stagnaci ale můžeme připsat i běžným konkurenčním vlivům a rozšíření jiných vysílacích platforem, a tudíž nelze pokles počtu abonentů připsat pouze pirátskému příjmu Digi TV.

Samotná rumunská platforma Digi TV se potýkala i s řadou vážnějších problémů než byl samotný pirátský příjem. Nedokázala mnohdy uspokojit rostoucí poptávku po svých službách, čekací lhůty na instalace služby se neúměrně prodlužovaly a společnost neměla donedávna k dispozici dostatek satelitních kompletů pro uspokojení poptávky. Důvodem byl zejména fakt, že Digi TV umožňovala použití své přístupové karty pouze s jedním konkrétním typem přijímače, který sama dodávala. Na rozdíl od UPC Direct si tak divák nemohl svobodně zvolit, který přijímač bude používat, a nemohl Digi TV sledovat na vlastním přijímači v domácnosti.

Tyto problémy se zatím nepodařilo úspěšně vyřešit. Očekávané odpojení prolomeného kódování je ale opravdu v dohlednu. Platforma postupně odpojuje jednotlivé programy ze starého systému, byť zatím se nejedná o české ani slovenské stanice. Pro piráty ale postupně znepřístupnila maďarské mutace kanálů Zone Romantica a Sport 2 nebo rumunské pay-per-view programy DigiFilm 1 a DigiFilm 2. Český nebo slovenský divák si tak nemusel zatím ničeho všimnout.

Definitivní termín odpojení českých pirátů neznámy

Momentálně probíhá výměna přístupových karet i na českém a slovenském trhu. Definitivní termín odpojení prolomeného kódovacího systému ale zatím není známý. Mluvilo se o 30. dubnu letošního roku, ale tento termín nebyl dodržen. O jakémkoliv jiném termínu tak lze pouze spekulovat. Je ale fakt, že pokud by došlo k odpojení před prvním květnovým dnem, Digi TV by tak výrazně pomohla své konkurenci UPC Direct, která odstartovala na stejné orbitální pozici. Z tohoto pohledu tak lze spekulovat, zda prolomené kódování nebylo odpojeno čistě jen z technických nebo i strategických důvodů.

Je rovněž pravděpodobné, že Digi TV své nelegální diváky odpojí nečekaně ze dne na den, a prozrazování jakéhokoliv termínu předem by tak mohlo být kontraproduktivní. Účinnější by bylo propojit tuto aktivitu s cílenou marketingovou kampaní zvláště pro ty, kteří v poslední době vypověděli smlouvu v naději, že ji budou moct přijímat i nadále zadarmo. Platforma tak může část svých původních abonentů získat zpět, a zároveň může efektivně lovit i v konkurenčních vodách. Poté, co UPC Direct přestěhuje všechny své diváky z Astry 19,2E na Thor 1W, se dá očekávat daleko ostřejší souboj obou platforem na stejné pozici. A Digi TV může díky výhodnější ceně získat část abonentů UPC Direct, kteří už nebudou muset přetáčet své paraboly na novou pozici jako tomu bylo doposud.

DALŠÍ INFORMACE K TÉMATU: UPC Direct může mít problém kvůli nedostatku předplacených karet

tv-premier-league2Tahákem nabídky Digi TV můžou být přenosy anglické fotbalové Premier League, které platforma Digi TV bude vysílat od příští sezony exkluzivně.

UPC může získat konkurenční výhodu – předplacené karty

Sama UPC Direct má ale větší trumfy, díky kterým může získat část nespokojených zákazníků Digi TV nebo dokonce část pirátských diváků. Až doposud nabízela zajímavou výhodu pro zákazníky v podobě předplacených abonentských karet na 6-12 měsíců. Divák nepotřeboval k příjmu této platformy žádnou dlouhodobou smlouvu, jen si zakoupil přístupovou kartu na zvolené období a přijímal nabídku programů. Nyní ale tyto karty na trhu chybí. Pokud by zítra došlo k odpojení pirátů Digi TV, a část z nich by si chtěla urychleně zakoupit přístupovou kartu bez závazků, zůstanou jim k dispozici pouze platformy CS Link a Skylink na Astře 23,5. Platforma UPC Direct se o tuto konkurenční výhodu prozatím připravila.

Momentálně probíhá pouze doprodej předplacených karet UPC Direct, nové nejsou k dispozici. Provozovatel platformy zatím nerozhodl o pokračování prodeje předplacených karet, byť neoficiálně se s nimi počítá i nadále. Produkt ale již není v kompetenci společnosti UPC Česká republika, ale má jej na starost lucemburská společnost UPC DTH, která nově sdružuje satelitní aktivity operátora UPC v celé Evropě.

Diváci, kteří dnes vlastní předplacenou kartu ji můžou využívat i pro příjem programů z nové pozice, a to až do konce její předplacené životnosti. Karty ale momentálně nejsou k dispozici pro nové zájemce. Pokud chce někdo přijímat UPC Direct, musí se stát standardním abonentem se smlouvou na dobu neurčitou, a to může odradit část zájemců.

Autor článku:

Komentáře (7)

 1. Jose

  Plačíte a ještě píšete blbosti. Za prvé termín snad nedodržel nikdy nikdo. Co si tak pamatuji, tak o týden, o dva se to zdrželo snad u každého provozovatele. Neznám snad jediného, co by řekl, že to xx.yy. vypne a ono se tak doopravdy stalo. No a co i kdyby se to zdrželo o měsíc nebo o dva. Ono to přijde. Co vím, tak všíchni uživatelé Digi TV, co znám osobně, obdrželi karty minulý nebo předminulý týden. Nastane vypnutí každou chvilku, nevyvolávejte paniku. Už dlouho pštros Digi TV běhat nebude. Za druhé. Nikdy. Opakuji nikdy nedošlo k nějakému náhlému vypnutí u celého balíčku, prostě nedošlo ! Vždy docházelo k postupnému vypínání. Tak tomu bude určetě i zde. Jeden den zhasnou dvě, tři stanice. Další den, dalších pět. Další den tase nějaké. Až zhasne ta poslední. Vše./PS-ostatně mimochodem jestli to nevite tak už 4 ,,zhasly“./

 2. Jose

  První byly z N2 odpojeny dva filmové kanály DigiFilm, běhaly tam lukrativní filmy v angličtině, čili taková obdoba německé Direkt Premiere nebo itelské Prima Fila nebo španělské Taquilla nebo francouské, norské, finské Kiosque, či v TPS Multivison atd. Prostě v podstatě to nejlukrativnější a nejlepší, co tam měli, tak to zhaslo první. A teď tuším někdy minulý týden zhasly 2 další, teď už z hlavy nevím, co to bylo. Takže odpojování z N3 už začalo. To, že se může třeba ještě i na 2 měsíce protáhnout, to samozřejmě, může, ale buďte v klidu, na podzim už pštrosi Digi TV běhat nebudou, osobně počítám, že ani nedožijí začátku prázdnin.

  1. juko

   José, prosím vás, přečtěte si články pozorně než napíšete reakci. Většina faktů, které zmiňujete, se v článku nachází, včetně toho, že část programů už byla z N2 odpojena, jenže českých programů se to ještě nedotklo. A rozhodně si nemyslím, že bychom vyvolávali paniku. Spíš analyzujeme a polemizujeme, na tom není nic divného, když se člověk podívá na problém z různých stran, zvláště když víme, že jde o téma, které si žádají čtenáři webu (soudě podle analýz návštěvnosti a čtenosti :-)

  2. Jose

   No, možná to čtou, že žasnou nad tou pitomostí, že se tím ještě někdo vůbec zabývá…

  3. luho

   No jak vidno Jose tak vy jste si to precetl taky a zabyvate se tim. Predpokladam ze predchozi prispevek je tedy sebekritikou.

  4. Jose

   Jistě, udivila mne ta pitomost, co o tom chce a kdo a proč, ještě psát ? Tak jsem si to přečetl..

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .