Seriály: Situační komedie v USA bodují

radiotv-archiv24I protentokrát zůstaneme v Americe, v dnešním seriálovém okně se sice zaměříme na komediální seriály, ale opustíme kreslenou tvorbu a podíváme se blíže na hranou. V našem hledáčku jsou krátké seriály amerických stanic CBS a ABC. Sitcomy v následujícím článku spojuje především jejich „věk“, letošní podzim dostanou do vínku teprve druhou, respektive čtvrtou řadu.

How I Met Your Mother

Netradičně vyprávěný sitcom ( „Jak jsem se seznámil s vaší matkou“ ) o pěti kamarádech z New Yorku se poprvé objevil na obrazovce CBS v září 2005, na svědomí jej mají tvůrci Craig Thomas (American Dad!) a Cartet Bays. Děj prozatímních 64 epizod se soustředí okolo Theodora Evelyna Mosbyho (Joshua Radnor), jenž svým dětem vypráví příběh o tom, jak „se seznámil s jejich matkou“. Vysílací čas je pondělí ve 20:00, od následující sezóny se posunuje na 20:30. I letní reprízy si našly na CBS své příznivce, téměř 2% diváků (18-49) při podílu na trhu přesahujícím 6%. Vystačí to na průměr stanice. Další premiérové díly mohou diváci zhlédnout již 22.září 2008 (opět pondělí).


zleva: Marshall, Lily, Ted, Robin a konečně Barney

Svůj příběh (odehrávající se v roce 2005) začíná hrdina vyprávět v roce 2030 (s hlasem Boba Sageta). Sedmadvacetiletý bytový architekt Ted žije společně v bytě s jeho dvěma nejlepšími přáteli z University – studentem práv Marshallem Eriksenen (Jason Segel) a učitelkou Lily Aldrinovou (Alyson Hannigan). Ted závidí spolubydlícím jejich lásku a hledá svou budoucí manželku. Zamiluje se do ambiciózní reportérky Robin Scherbatské (Cobie Smulders). V dalších dílech sledujeme na jedné straně rozvíjející se šťastný pár, na straně druhé kamaráda Marshalla se zlomeným srdcem. Poslední z hlavních postav je sukničkář Barney Stinson (Neil Patrick Harris) pracující u neznámé firmy. Ten právě hlavnímu hrdinovi pomáhá najít jeho životní lásku.

The Big Bang Theory

Teorie velkého třesku je žhavá novinka z produkce CBS. Svou první řadu se sedmnácti díly má již za sebou (první díl byl odvysílán v září 2007). Sitcom o mladých nemotorných vědcích pochází z pera dvou autorů a výkonných producentů zároveň – Chuck Lorre (Dva a půl muže, Roseanne) a Bill Prady (Gilmorova děvčata). Vysílací čas seriál byl původně vysílán v pondělí v 20:30, od září si prohodí místo se sitcomem How I Met Your Mother. „Dobrodružství“ mladých vědců si každý týden nenechá ujít téměř 17 milionu diváků, při podílu na trhu pohybující se mezi osmi až devíti procenty.


Penny sedící uprostřed je obklopena Leonardem (vlevo), Sheldonem (vpravo),
Howardem (zcela vlevo) a Rajeshem (zcela vpravo).

Hlavními postavami jsou, jak už bylo napsáno, dva nemotorní fyzici obývající byt ve třetím poschodí v domě, v němž snad nikdy nefunguje výtah. Centrem zájmu Leonarda Hofstadtera (Johnny Galecki) je především matematika a věda, ve svém obývacím pokoji má bílou tabuli, na níž něco neustále píše. Jeho IQ je „pouhých“ 173, spolubydlící Sheldon Cooper (Jim Parsons) se chlubí IQ 187. Sheldon je teoretickým fyzikem a stejně jako Leo má i on bílou tabuli na své výpočty. Na rozdíl od svého kamaráda není příliš společenský typ a často říká, co si myslí, nehledě na následky. Jejich poklidné bádání vyruší až jejich nová sousedka Penny (Kaley Cuoco) – nádherná číšnice zamíchá jejich poklidným životem více, než by si oni sami přáli. Seriálovou sestavu dotváří ještě dva nejlepší kamarádi Rajesh Koothrappali (Kunal Nayyar), velký stydlivec se zájmem o astrofyziku, a Howard Wolowitz (Simon Helberg), inženýr, jenž sestrojil satelit obíhající Jupiterovy měsíce.

Samantha Who?

Tento sitcom naši dnešní trojici uzavírá.  Zatím patnáctidílný seriál, vysílaný od října 2007, vytvořili Don Todd a Cecelia Ahern. ABC jim vyhradila pondělní půl desátou večerní a nejinak tomu bude i v další televizní sezóně. Sledovanost seriálu značně kolísá – z neuvěřitelný 28 milionů klesla sledovanost na necelých 20, podíl na publiku se nebezpečně přibližuje k deseti procentům. Podobně klesá také sledovanost v cílové skupině 18-49 let.


Samantha se svými rodiči – otcem Howardem a matkou Reginou

Hlavní postava Samantha Newly (Christina Applegate) je víceprezidentkou firmy zabývající se nemovitostmi. Po dopravní nehodě upadne do komatu a probudí se po více než osmi dnech s retrográdní amnézií. Náplní tvoří objevování své vlastní identity. V seriálu hraje mimo jiné i Barry Watson, který si zahrál jejího ex-přítele Todda Deeplera, ten stále žije v jejich společném bytě (zatímco Samantha bydlí u své matky ReginyJean Smart – a otce HowardaKevin Dunn). Dále v seriálu narazíme na postavu její nejlepší kamarádky a spolupracovnice Andreji Belladonny (Jennifer Esposito), nejlepší kamarádky z dětství Deny (Melissa McCarthy) a sarkastického domovníka Franka (Tim Russ si mimo jiné zahrál například v seriálu Star Trek: Voyager /nad/poručíka Tuvoka z Vulkánu). Samantha postupem času zjišťuje, že byla nesnesitelnou osobou a cítí příležitost vše napravit. Důvěru opět vkládá do svého expřítele, otázkou zůstává, jestli jí bude oporou i v případě, že Todd zjistí její nevěru.


Samantha a její bývalý přítel Todd Deepler

Foto: televizní společnosti CBS a ABC

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .