Seriály: Scrubs – mladí lékaři baví

radiotv-archiv8Mezi nejznámější americké seriály současnosti patří beze sporu Ztraceni, Útěk z vězení, Dr. House nebo Zoufalé manželky. Přesto existuje nespočet dalších seriálů, které, i když u nás nejsou příliš známé, si naši pozornost zaslouží. Prvním z nich, jenž Vám chceme představit, se jmenuje Scrubs. Odehrává se snad v nejpopulárnějším seriálovém prostředí – v nemocnici.

Nejprve se zaměřme na samotný název. Scrubs v sobě totiž skrývá slovní hříčku. V angličtině má toto slovo hned několik významů. K seriálu se vztahují především dva – doktorský plášť a skupina nováčků. A právě o nováčky jde v seriálu především. Příběhy začínajících doktorů mohou diváci sledovat již sedmým rokem na stanici NBC. Původně jej měla vysílat americká ABC (má pod svými křídly například seriál Ztraceni), nakonec jej pouze produkovala. Celou situaci zkomplikovala stávka scénáristů. Sedmá série tak měla jen 11 dílů a NBC již nechtěla v seriálu pokračovat. Osmou sérii tedy nakonec diváci uvidí na ABC.

Hlavním hrdinou tohoto sitcomu a zároveň vypravěčem příběhu je lékařský praktikant – internista – John „JD“ Dorian (Zach Braff). Se svým kamarádem Christopherem Turkem (Donald Faison) – chirurgickým praktikantem – se dostávají do nemocnice, zde se setkávají s pohlednou a ostřílenou sestřičkou Carlou (Judy Reyes), praktikantkou Elliot Reid (Sarah Chalke) a údržbářem (Neil Flynn). „Údržbář“ vlastně ani nemá své jméno. V první sezóně dokonce nepromluví s nikým jiným než s JD (a podle autora by tak mohl být jen výplodem jeho fantazie). A jako jediný v seriálu nezastává povolání lékaře. V seriálu se hlavní hrdina setká se dvěma autoritami. Dr. Percival „Perry“ Cox (John C. McGinley) působí jako despotický lékař, který nenechá nikoho vydechnout, se nakonec stává Johnovi něčím jako druhým otcem. Naopak z primáře Boba Kelsa (Ken Jenkins) – na první pohled příjemný doktor se zájmem o mladé praktikanty – se vyklube snad nejhorší nadřízený, jakého si dokážete představit. Celým dějem prostupují Johnovy vnitřní monology glosující jednotlivé situace. Často se setkáváme s jeho představami, vzpomínkami či sny (a absurdní závěry nejsou žádnou výjimkou).

John, romantický snílek, je až po uši zamilovaný do neurotické praktikantky Elliot. Scénářem mu však byla přisouzena ještě jedna osudová postava – kamaráda Turka. S tím se znají prakticky od střední školy, společně studovali vysokou školu a shodou okolností dostali i práci ve stejné nemocnici. V seriálu je plno narážek na manželské soužití, narážky na něj mají na svědomí právě tito dva kamarádi. Přátelství rozhodně herci nepředstírají, i mimo natáčecí plac jsou skutečnými přáteli. Až na pár výjimek začínají názvy všech epizod slůvkem „my“ („moje“), ony výjimky nesou název „Her / His / Their Story“ („Její / Jeho / Jejich příběh“).

Dnes již bývalá nemocnice North Hollywood Medical Center se stala útočištěm seriálového prostředí, mimo první pilotní epizody, ta se natáčela v Glendale (Kalifornie). Celkově 150 epizod (každá o délce něco přes 20 minut) má na svědomí tvůrce Bill Lawrence. Jeho jméno si především spojíme se seriálem Všichni starostovi muži, jehož je spoluautorem. Seriál získal mnohá ocenění. Bezpočet nominací na cenu Emmy – od nejlepší režie komediálního seriálu, přes nejlepší casting, až po nejoblíbenější komediální seriál a dokonce i Golden Globe za nejlepšího herce. Nakonec se sitcom Scrubs dočkal mimo jiné ocenění Emmy za nejlepší střih a nejlepší střih zvukových efektů a cenu ALMA za nejlepší herečku získala v roce 2006 sestřička Judy Reyes. Na Emmy 2008 má však seriál pouhou jedinou nominaci – v kategorii nejlepší kamera.

Osmá série, jak už bylo řečeno v úvodu, bude uvedena na ABC. Měla by mít 18 epizod. Termín vysílání není doposud stanoven, pravděpodobně se tak stane až příští rok. Stanice ABC podpoří Scrubs rozsáhlou kampaní, televize se objednala krátké (2-4 minutové) epizody určené výhradně pro web. Seriál se poslední dobou potýká s prudkým poklesem sledovanosti, nejsledovanější druhou řadu si nenechalo ujít 16 procent diváků, poslední sérii pouhých 6 procent. Osmá série bude s největší pravděpodobností poslední. Seriál se v současné době vysílá například také v Rakousku (ORF1) a Německu (ProSieben).

Foto: www.nbc.com

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .