Potřebuje Slovensko novou hazardní televizi?

tv8-logo-slovenskoMEDIÁLNÍ DIÁŘ – S televizemi placenými „přes telefonní linku“ se na Slovensku roztrhl pytel. Po kanálech Ring TV a TV Živa, které vysílají nekódovaně v platformě Skylink, se v pondělí 1. února ozve další kanál, který má ambici vydělávat prostřednictvím telefonických her – TV8. Uživí malý slovenský trh další podobně zaměřenou televizi? O kterých tématech se po tomto týdnu bude ještě mluvit?

Ring TV a Živa dostanou novou konkurenci

Slovenská společnost Phonotex, která provozuje audiotextové služby, se rozhodla založit vlastní nekódovaný satelitní kanál pro slovenské a české publikum. Jde o televizi s názvem TV8, která již zkušebně vysílá na pozici 0,8 st. západně, kde působí i několik dalších slovenských televizí a rozhlasových stanic. Kromě telefonických soutěží plánuje provozovatel vysílat poradenství, lehkou erotiku a další žánry s účastí diváků. Dosud se ve dne na podobný program zaměřovala pouze televize Živa známa i jako Nautik nebo Televízo. V nočních hodinách vysílá interaktivní obsah i televize Ring TV, která se dělí o kanálovou pozici s TA3.

J. Koiš: Nová slovenská televize za několik dní

Otázkou tedy je, zda Slovensko potřebuje další podobně zaměřenou televizi. Na českém trhu měla původně vysílat Call TV s podobným formátem. Její provozovatelé si to však na poslední chvíli rozmysleli po zhodnocení možností českého trhu. Na Slovensku je zřejmě situace divočejší, když si tolik provozovatelů troufá na tentýž formát. I nejznámější Ring TV, která vysílá v nočních hodinách na společné programové pozici s TA3, měla zpočátku výrazný potenciál. Nejprve vytlačila z trhu maďarskou společnost Telemedia, která produkovala telefonické soutěže pro STV a TV Joj. Po tomto úspěchu začala produkovat vlastní telefonický program, který se ale brzy vyčerpal, a počet živých relací byl postupné omezen. Nyní Ring TV přežívá jen díky tomu, že poskytuje svůj produkt velkým televizím – samostatný jeden program na satelitu by ale neuživila, případně by negarantoval dostatečně rychlou návratnost investice.

Z tohoto pohledu je tedy spuštění nové konkurence překvapivým a smělým krokem. Pozitivem pro slovenské i české diváky je fakt, že dostanou další srozumitelnou a neplacenou televizi na satelitu. Otázkou je, nakolik půjde o zajímavý program a zda se nebude jednat jen o další zbytečnou výplň, jakých jsou na satelitu stovky. Ale opticky se zvýší počet slovenských satelitních programů, což určitě potěší nadšence a fandy této platformy.

BLOG: Dočkáme se na Slovensku televizního kasina?

ilust-tv8-usa-vestibulAtraktivní název TV8 bude na Slovensku využívat „audiotextová“ televize. Na fotografii je pohled do prostor televize se shodným názvem v USA. Foto: www.tv8vail.com

Končí analog na Sušicku a další „ostrůvky“ ČT

Zemské analogové televizní vysílání v územní oblasti Sušice skončí již za měsíc, 28. února. V této územní oblasti proto vrcholí informační kampaň, kterou připravuje Národní koordinační skupina společně se svými partnery. Kromě klasické reklamy a PR se o digitalizaci mohli občané územní oblasti Sušice dozvědět z řady dalších komunikačních aktivit – v distribuci je leták Diginoviny, v regionu operují „Digihlídky“, upozornění obdrželi i zástupci bytových družstev kvůli společným anténám.

Redakce: NKS upozorňuje na konec analogu na Sušicku

Česká televize oznámila, že vypne další analogové vysílače programu ČT2 ve své síti. K 1. únoru ukončí provoz analogový vysílač programu v Brně – Barvičova (35. kanál), i návazné převaděče Brno-Husovice (42. kanál) a Lelekovice (41. kanál). Dále ČT informovala, že 31. března spustí DVB-T opakovač multiplexu 1 z vysílače Karlovy Vary – Tři kříže a na stejné kótě ukončí analogové vysílání programů ČT1 a ČT2. Ukončení analogového vysílání proběhne z technických důvodů bez varovného piktogramu nebo textové lišty.

ilust-ct-piktogram-listaVarovný piktogram neuvidí diváci v Karlových Varech. Ilustrace: Česká televize / RadioTV

Programové novinky v rádiích

V tomto týdnu jsme vám na RadioTV přinesli přehled programových novinek Hitrádií a Rádia City. Můžete si je přečíst v této exkluzivní analýze, kterou zpracoval redakční kolega Martin Petera. Dále jsme informovali o ojedinělém projektu pražského alternativního Rádia 1, které se ohlédlo za minulým rokem očima hudebních kritiků v projektu s netradičním názvem „Rok mudrlantů“. Pokud ale patříte mezi příznivce jiného alternativního rádia s názvem Expres, i pro vás je určena soutěž o sladkosti. Vyhrávat můžete dorty, bonbóny a další sladké věci. Další zajímavosti se točily kolem Evropy 2, která slaví 20 let na tuzemském rozhlasovém trhu. Připomínat si své výročí však Evropa 2 chce především muzikou a výběrem nejzajímavějších kousků z Ranní show. Jako bonus přináší několik novinek v oblasti webu.

Rádio Dálnice se probouzí na webu

V listopadu 2009 se začala smršť udílení kmitočtů pro Rádio Dálnice, které jich postupně získalo několik desítek, ačkoliv ještě nevysílá. Jak nás upozornil jeden z našich pravidelných čtenářů, od ledna 2010 se na doméně www.radiodalnice.cz objevilo logo připravovaného projektu a oznámení o tom, že se stránky připravují – bližší informace přinášíme zde. Brzy se tak zřejmě dočkáme specializovaného dopravního rádia se specifickým vícejazyčným dopravním zpravodajstvím a stručným všeobecným zpravodajstvím. Tedy to alespoň slibují licenční podmínky stanice. Jak to bude vypadat ve skutečnosti? I nad tím se v dnešní poznámce zamýšlí redakční kolega Juraj Koiš.

POZNÁMKA: Čím nás překvapí Rádio Dálnice?

TIP: Podívejte se na mapku pokrytí Rádia Dálnice

ilust-dalnice-mestoCílovou skupinou Rádia Dálnice budou řidiči a spolujezdci. Ilustrační foto: Flickr.com – capsul

Brněnští diváci dostanou novou televizi – TV7

Společnost EBD, která připravuje vysílání nové plnoformátové televize TV7, ji může za několik týdnů reálně spustit. Po několika měsících se podařilo vyřešit spor této televize s provozovatelem multiplexu 3, společností Czech Digital Group. TV7 začne vysílat v omezeném režimu na jižní Moravě, tlačí ji k tomu licenční lhůta pro zahájení vysílání.

J. Koiš: Digitální TV7 může začít vysílat, prozatím pouze v Brně
J. Koiš: Spor mezi CDG a TV7 je u konce

Spor provozovatele televize s operátorem multiplexu 3 řešil Český telekomunikační úřad. Ten provedl cenovou kontrolu u všech operátorů zemského digitálního vysílání a nakonec rozhodl v prospěch televize TV7. Celoplošná licence tak není důvodem k tomu, aby jakákoliv nová televize vysílala celoplošně, pokud jí Rada pro rozhlasové a televizní vysílání upraví licenční podmínky. A k tomu nakonec došlo, takže nová televize skutečně může začít vysílat jen v části sítě třetího multiplexu, konkrétně v Brně, odkud se postupně rozšíří do dalších regionů.

Víte o další zajímavé události tohoto týdne? Podělte se v diskuzi pod tímto článkem…

Autor článku:

Komentáře (1)

 1. Jose

  Zajímavé byly i jiné věci:

  1)Česká audio stopa u National Geographic byla odložena na neurčito.
  2)Zcela neočekáváně se objevila česká audio stopa u kanálů
  Discovery World a Discovery Sciece a už běží.
  3)Do platformy Digi TV ohlásil brzký příchod dětský kanál Boomerang.
  4)Patforma Digi TV patrně spustí nový sportovní kanál,
  kde nabídne přenosy Premier League.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .