Pohled k našim sousedům aneb Seriálový podzim na Slovensku

slovenskeANALÝZA – Nová televizní sezóna je sice v plném proudu, některé novinky se však na světlo televizního světa dostaly teprve před 14 dny. Protože slovenské komerční stanice vyzbrojily svá programová schémata mnohými novinkami, z nichž valná většina stojí za zhlédnutí, rádi bychom vás s nimi podrobněji seznámili. A ačkoli třeba nemáte možnost je sledovat, nezoufejte si.

Nemáte-li možnost příjmu JOJ či Markízy, existují webové stránky stanic, na nichž je uložen bohatý archiv včetně seriálové tvorby. Zatímco v České republice se mnoho kvalitních seriálových novinek neurodilo (výjimkou jsou snad jedině Přešlapy a pro některé Vyprávěj, na nějž panují v naší redakci rozdílné názory), slovenští komerční vysílatelé zásobují své diváky mnoha seriály.

O podzimních novinkách v televizích jsme psali:
Přehled podzimních programových novinek (Česká republika)
Americký podzim ve znamení novinek i osvědčených seriálů

Podívejme se však postupně na jednotlivé stanice. A začneme u veřejnoprávní televize, ta nejen, že nepřinesla žádnou seriálovou novinku, navíc její novinkové pořady vlastně moc nové nejsou.

U každé televizní společnosti jsme kromě slovních informací připravili i kompletní programové schéma v prime-time (čas 19:00 – 00:00). Budete-li si jej chtít přečíst, stačí kliknout myší na logo příslušné stanice. Světle modrá znázorňuje vlastní dramatickou tvorbu, žlutá zahraniční seriály, zábavu najdete pod oranžovou a konečně modrá barva symbolizuje zpravodajské formáty.


JEDNOTKA – Nuda, nuda a ještě větší nuda

jednotkaPři pravidelném monitoringu webů jsem narazil na velmi výstižný titulek charakterizující aktuální situaci ve slovenské veřejnoprávní televizi: „STV pod Nižňanským … drahá hračka v rukách amatéra„, napsal to tuším deník Týždeň. Myslím si, že výstižněji už situaci v STV popsat ani nejde. Původní tvorba veškerá žádná  – nepočítám-li „veleneúspěný“ projekt Obchod se štěstím, jehož x-tá repríza asi už skončila, dobří herci seriál ne vždy zachrání. Naprostý propadák STV několikrát přesouvala a nepovedlo se (v 21:30 seriál začínal, propadnul, přesunut byl na 18:30, 17:30 a stále nic). Vedení slibovalo, že seriál rozhodně neskončí a provedou úpravy… a opět nic.

Je sice pravda, že v STV je kritický nedostatek peněz, obávám se, že je to kvůli špatnému hospodaření. Ovšem to, co STV předvádí nyní, snad ani nelze komentovat. Pan ředitel se neustále ohání tím, že vytváří pořady ve veřejném zájmu, novinky však rozhodně veřejným zájmem nejsou. Inu posuďte sami:

Festival TV zábavy – název by mohl budit dojem, že se jedná o velkolepou zábavu. Ve skutečnosti jen televize recykluje mnoho let staré zábavné pořady, velmi často jsou reprizovány silvestrovské galaprogramy. Takže tato novinka jen „látá“ díru ve schématu.

Ooops! Načerno – těžko říci, jak tento pořad vlastně definovat. Na komerční Markíze tento pořad nedosahoval valných výsledků (zhruba pětina podílu na publiku), dvojice „komiků“ obstarávala skutečně trapnou zábavu, po pár neúspěšných vydáních byl formát stáhnut a ujala se ho STV. Dává šanci, jak sama říká, mladým a neotřelým tvářím. Těm se daří oslovit zhruba desetinu publika, ale na sledovanosti jim přeci nezáleží.

Mini talent show – podobný formát vysílala před lety i televize Prima, malé děti zpívající na playback poměrně zaskočili a oslovují zhruba 25-30% diváků. I tu se STV chválí veřejnoprávním zájmem, no budiž. Přesto kýčovitost přímo číší.

Zůstane to v rodině – rodinná zábavná soutěž měla nahradit 5 proti 5, moderátor Andrej Bičan přišel s novým námětem, rodiny hrají například pexeso a další jednoduché hry. Formát, který nikoho neurazí, ale ani určitě neomráčí, však propadá a přesouvá se z 16:30 na dřívější čas 14:30.

Jedna z mála věcí, která v STV funguje z hlediska divácké odezvy, jsou snad jedině telenovely, dvojitá porce Síly lásky dokonce vytláčí „veřejnoprávnější formáty“. Kratší stopáž dostávají Zprávy v 16:00 z koláče si pravidelně ujídají více než hlavní zprávy v 19:30. Ale telenovela je důležitější, no ne? Proto i po stošestapadesáté mění svůj vysílací čas Večerníčku. Pamatujete, jak se u nás řešilo, zda přesun Večerníčku z 19:00 na 18:45 na ČT neuškodí dětem? To slovenské jsou mnohem odolnější, Večerníček rotuje pravidelně, 18:15, 19:00, 17:45, 18:45, 19:00, … a tak dále, a tak dále.


MARKÍZA – Snaha by byla…

markizaNa paty šlape Markíze televize JOJ čím dál více, i proto se rozhodla vstoupit do společného projektu s TV Nova. A Česko Slovenská SuperStar jí skutečně pomáhá. Přesto nálepku neohroženého lídra už nemůže nosit s takovou pýchou, jako tomu bylo doposud. No deseti procentní náskok na vítězství zatím stačí. Podívejme se novinkové seriály blíže, jen předesílám, že Ordinace v růžové zahradě není novinka.

Rádio Fresh – ve skutečnosti také není novinkou. Jedná se o poslední závan naděje televize v lepší čísla. Seriál (původně uváděný pod názvem Radio) se jednoduše neujal. Na počátku vedení šlo do boje s tím, že tento seriál „nemůže být neúspěšný“. Ptáte se proč? Stál tolik peněz, že si to prostře nemůže dovolit. No dovolil si to. V konkurenci denního seriálu TV JOJ Panelák propadával a to následoval Ordinaci, diváci odmítali tento žánr přijmout. První refresh seriálu následoval záhy, zkrácení délky epizod následoval hodně pozdní nedělní čas, kde dosahoval mírného nadprůměru. Nedaří se mu ani v nové sezóně. Důvod? Těžko říci.

První série nebyla nijak zajímavá (a už vůbec ne pro lidi, které zajímá zákulisí rádia). To start v letošním podzimním schématu bylo jiné kafe. Seriál si pravidelně nenechám ujít. Jedná se sice o vztahový seriál, ale nějak se to tu dá přetrpět, no děj se hýbe dopředu… ačkoli! Jisté skutečnosti mne zarážejí. Nechápu, jak by si profesionální moderátoři mohli dovolit to, co v tomto seriálu. Přenášet své soukromé problémy do práce a navíc do vysílání (se železnou pravidelností). Ani se nedivím, že má seriálové rádio tolik problému s penězi, když má tolik nedisciplinované zaměstnance. A nestačí na ně ani přísná manažerka Markéta Hrubešová.

Herecké obsazení lze řadit k lepším, Markíza sice většinou sáhla k nepříliš známým tvářím, no herecké výkony podávají celkem solidní. Dějová linie není nejdokonalejší, pokud však máte plné zuby nekonečných seriálů, směle se můžete pustit, snad vás nebude nudit. Mám však bohužel takový pocit, že se ho u nás nedočkáme. TV Nova oznámila, že v případě úspěchu by se mohl objevit i u nás.  Nevypadá to tak.

První krok – seriál z tanečního prostředí není vlastní seriál TV Markíza. Natočila ho TV Nova a dočkají se ho i diváci v České republice. V hlavních rolích se představí například Klára Issová, Pavel Kříž nebo Veronika Žilková. Chtěl jsem se podívat na tento seriál v archivu TV Markíza, no nepoštěstilo se mi, bohužel. Místo toho se mi jen zobrazil titulek „Nelze sledovat mimo území SR„. Není se čemu divit, diváci by se podívali teď a při české premiéře by se k televizi nemuseli dostat. Na druhou stranu nutno dodat, že archiv nefunguje ani v SR, i tu se zobrazí stejný nápis :-)


JOJ – Nejvíce seriálů na Slovensku, Česku,…

jojDlouho se TV JOJ tvářila jako Popelka, nyní je z ní mladá a nebojácná dračice s ambicemi ukořistit televizní trůn. Kdyby mi někdo při vzniku této televize řekl, že si jednou bude troufat na lídra televize, asi bych se mu vysmál. Dlouhá léta sváděla boj s veřejnoprávní Jednotkou, tu za sebou nechává (týdně sleduje JOJ 20-21% diváků, STV1 pak 14-15%) už dlouhé týdny a nyní si brousí zubí na Markízu. Jen ale aby je neobrousila moc.

JOJ má nejvíce původních seriálů v hlavním vysílacím čase – denní seriál Panelák (všední dny), Odsouzené (úterý, čtvrtek), sitcom z prostředí mafie Mafstory, sitcom z policejního prostředí Profesionálové a nesmí chybět seriál Kutyil s.r.o. od „nejvytíženějšího“ člověka na Slovensku – Andy Krause (kromě scénáře v seriálu i hraje, potom píše Panelák či Keby bolo kedy). Tolik seriálů nestojí rozhodně malé peníze…

Seriál Keby bolo kedy nosí titul „Nejdražšího seriálu na Slovensku“. Není se čemu divit (viz níže). A nemalé vynakládání peněz se musí vyplatit. Seriál většinou dosahují nadprůměrných výsledků (20-30%). Nabízí se však otázka, zda JOJ nejde do boje o vítězství za každou cenu. To by ji mohl připravit o životaschopnost, i když tomu nic nenasvědčuje.

Odsouzené jsou snad nejznámější slovenskou novinkou, není se čemu divit, když ji do své nabídky zařadila i TV Barrandov. Nebudu moc připomínat děj, ostatně seriálu jsem se věnoval v komentáři „Seriály odsouzené k úspěchu či zapomnění?„. Na českých obrazovkách se mu sice příliš v původním čase (pondělí a středa 20:05) ne příliš dařilo, no odsun na devátou prospěl. To nám ostatně potvrdil i Janis Sidovský, místopředseda představenstva / ředitel marketingu a PR,: „Odsouzené vykazují solidní výsledky, když uvážíme, že jde o seriál bez bulvárních hvězd a 80% dialogů zní ve slovenštině. Jejich share osciluje kolem 1,6%, některé díly ale přesáhly i 2,1%. Překvapivý úspěch dosahují na našem webu, například poslední díl spustilo na 15.000 uživatelů. Přesun do méně konkurenčního času seriálu určitě prospěl.“

Opravdu musím říct, že seriál je na česko-slovenské poměry nadprůměrný. Kvalitní herecká esa ztvárňují role s bravurou sobě vlastně, dějová linie má možná nějaké mouchy, ale divák chtějící alternativu si přijde na své. A navíc… seriál bude mít jen 30 dílů, takže dějová rozplizlost snad nehrozí. Upřímně za tento seriál děkuji. Jen podotknu jednu věc. Ze zájmu jsem zhlédnul jeden díl Paneláku, všichni herci z něj se přesunuli do vězeňského seriálu Odsouzené, že by nedostatek herců? ;-)

Keby bolo kedy (v ČR má být uvedeno pod názvem Nikdy neříkej nikdy) – oficiální stránka.

A pět pochvalné ódy budu i nyní. „Nejdražší seriál na Slovensku“ není nadarmo nejdražší. JOJka vybrala nejlepší herce ze všech seriálů své televize i z TV Markíza, vše natočila filmovou technikou a vzniknul projekt, na který se bude možná dlouho vzpomínat. První díl dokonce pohřbil lídra trhu, ostatně uvedl to i web Mediálně.sk, ve stejné době uvádí Markíza seriál Prvý krok. První díl tanečního seriálu si vybralo 28%, druhý skoro 31%. Třetí díl však konkurenční tlak neustál a ztratil na 17,6%, Keby bolo kedy odešlo s 32,6%! (Sledovanost prvního dílu však zpravidla o ničem moc nevypovídá.)

Je tento seriál skutečně tak dobrý? Obraz a zvuk jsou natolik kvalitní, že snese i uvedení v kině (vždy v neděli před epizodou je uveden v kině). Jednoduše se jedná o skutečně filmovou kvalitu, stejně jako tomu bylo u nováckých Soukromých pastí. Herci také nadstandard – jedna z nejpopulárnějších slovenských hereček – Zuzana Fialová – září. Ke slovu se dostávají i čeští herci – Aňa Geislerová či Tomáš Hanák. Zatímco Aňa mluví česky, Tomáš Hanák mluví slovensky… lépe řečeno se o to snaží a vůbec mu to nejde, bije přímo do uší. Velmi slabá složka seriálu, naštěstí jen vedlejší role lékaře.

Dějová linie opět nikterak složitá, dva bratři a jejich manželky jsou velmi dobrými kamarády. Když však dojde k nehodě bratra (sanitář) a švagrové. V době autonehody však druhý bratr (realitní makléř) podvede svou choť s Aňou Geislerovou (tedy švagrovou). Není sice příliš originální, přesto diváky si vždy najde a je to takměř sázka na jistotu. Hluchá místa tu jsou, no pravý slovenský luxusní seriál z luxusního prostředí v luxusním čase… pardon, to jsem se nechal unést… diváci jen tak neopustí.

V seriálu hraje i další zajímavá herečka – Alžběta Stanková, „okupuje“ hned několik seriálů současně. Na České televizi v seriálu Vyprávěj hraje studentku Zuzanu, na Primě ji můžete vidět coby hospodyni v Přešlapech (mluví slovensko-maďarsky) no a tady jako sekretářka Simonka (mluví slovensky). Původně jsem si myslel, že je to Česka (hrála už například v Rodinných poutech kamarádku jedné z hlavních postav, ale nechtějte prosím po mě její jméno). Mluví nádherně česky i slovensky. Smekám.

A dočkáme se jej i u nás? S největší pravděpodobností zamíří již brzy na TV Barrandov, ačkoli potvrzená tato informace není. Janis Sidovský však pro server RadioTV potvrdil, že Odsouzené nejsou jediný společný projekt: „Spolupráce je zatím efektivní pro obě strany. Nyní se chystáme na další projekt, jehož podrobnosti ještě nemůžu prozradit. Ukazuje se, že slovenština na obrazovce není takovou překážkou, jak by se mohlo zdát. Přispívá k tomu i úspěch československé Superstar.“


Když dva dělají totéž

Tento podzim přinesl na obrazovky ještě plno další zajímavých projektů, na které se tu bohužel už nedostane místo. JOJ spustila denní kriminální seriál 1.oddělení, seriál má spád a působí poměrně realisticky, hrající neherci ztvárňují své postavy celkem realisticky. Horší je to na TV Markíza, zde je rovněž uváděn denní krimiseriál – Ve jménu zákona – herecké výkony tu jsou však velmi rozpačité a děj už není natolik dynamický. Po dvaceti minutách vychází z vítězství JOJ, nejen podle mě, ale i podle podílu na trhu.

České televize by si mohly vzít příklad a také vyprodukovat nějaký podobně zajímavý seriál. VKV a Ordinace už bylo dosti.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .