Survivor – reality show o přežití je v USA již 22. sezóny

survivor

Na české obrazovky se na podzim vrátí americká reality-show Survivor, kterou uvede Prima Cool od září pod názvem „Kdo přežije„. Vysílat bude 11. až 16. sérii a vystřídá tak populární Faktor strachu. Formát není českému diváku nijak neznámý, vidět jej mohli diváci kabelové stanice AXN. Formát se dokonce dočkal vlastní české mutace, TV Prima jej vysílala v září 2006.

Formát Survivor vytvořil Charlie Parsons, který je autorem řady dalších úspěšných televizních formátů. Poprvé se na televizní obrazovce objevil ve Švédsku v roce 1997, mezinárodní úspěch se dostavil po premiéře na americké televizní stanici CBS v květnu roku 2000. V současné době se na CBS vysílala již 22 série. Survivor pak pronikl do celého světa – doposud byl formát prodán do 48 zemí a odvysílán ve 106 sériích – mimo jiné například v Německu, Rakousku, Francii, Velké Británii, Maďarsku, Švýcarsku, Polsku, Švédsku, Rusku, baltských zemích a v mnoha dalších.

Americká verze má 305 dílů, potvrzeny jsou dvě další série

Pravidla hry nejsou neznámá, skupina lidí je rozdělena na kmeny, který mezi sebou soutěží v jednotlivých disciplínách, vítězný tým vždy získá nějakou odměnu ulehčující pobyt v divočině (klasickou postel, mobilní telefon a jiné). Soutěžící se musí vypořádat s nástrahami místní přírody, postarat se o to, aby přežili, musí si zajistit obydlí i potravu. Každou třetí noc všichni soutěžící odchází do džungle, do základního tábora, kde nominují jednoho z účastníků, se kterým už dále nechtějí být. Nejčastěji jmenovaná osoba pořad opouští. Je zhasnuta její pochodeň (coby pomyslný plamen života) a odjíždí zpět.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ DÍLY LETNÍHO SERIÁLU RadioTV:
Legenda Klíče od pevnosti Boyard stále žije, ve Francii už 22. rokem

Pátrejte s námi „Po stopách Xapatanu”
Aréna národů, pramáti Her bez hranic, se chystá na obrazovky TV Prima

Křišťálové bludiště aneb tak trochu bláznivá Pevnost Boyard

trosecnik_cbs002Moment vyřazování, soutěžící byla ostatními vyřazena. Moderátor zhasíná plamen svíčky, čímž symbolicky ukončuje její setrvání v soutěži.

Některé verze byly natáčeny například na malých opuštěných exotických ostrovech v Čínském moři (Pagong, Tagi), nebo v Malajsii na ostrovech Mensirip a Tengah), nechyběly ani pustiny – například Australská poušť.  Ten tým, jenž prohraje, musí následně mezi sebou vybrat nejslabšího a vyhodit jej. Původně se formát zcela inspiroval švédskou předlohou, několik změn pravidel (jako příklad uveďme jiný počet kmenů než dva).

Největší slávu prožívá Survivor v televizních sezónách 2000/2001 až 2005/2006, prvních jedenáct sezón se zařadilo mezi deset nejsledovanějších pořadů vůbec, hned druhá série dosáhla v úvodní epizodě 45,37 milionu diváků, finále zhlédlo 36,35. První sezóna začala na 15,51 milionech, skončila ovšem na nejvyšším číslem 51,69 milionu. Formát se stal také jakýmsi průkopníkem v oblasti reality-show, protože vůbec jako první pořad tohoto druhu oslovil větší publikum ve Spojených státech. Samozřejmostí jsou ocenění, několik nominací na ceny Emmy (ocenění za zvuk v roce 2001). Průvodce Jeff Probst získal sošku za moderátora pořadů reality-show.

Aktuálně dokončil formát Survivor 22. sezónu, ta se odehrávala na pláži San Juan del Sur v Nikaragui. Potvrzeno je pokračování a to minimálně na další dvě řady (tedy jeden rok, každý se totiž vysílají dvě sezóny), v obou případech se vrátí na Samoa. Spolupráci se stanicí CBS obnovil i moderátor Jeff Probst. První sezóna a poslední tři vysílá CBS každou středu ve 20:00 (jedna sezóna od září, druhá od února), Survivor 2-20 získal čtvrteční okno ve 20:00. Je nutno dodat, že s přibývajícími sériemi zájem klesá, zatím poslední sezóna zasáhla v průměru „jen“ 12,59 milionu diváků, i tak se jedná o nadprůměr televize CBS a show se umisťuje pravidelně v žebříčku nejsledovanějších hodnot.

Každá sezóna Survivor v jiné destinaci

Štáb reality-show zavítal během dvaadvaceti řad do různých koutů světa, konkrétně zavítal do Afriky (Keňa, Gabon), Asie (Čína, Thajsko, Malajsie), Austrálie a Oceánie či Střední a Jižní Ameriky. Zajímavé je sledovat, jak se rozrůstá zázemí, zatímco v první řadě Survivor čítal počet členů štábů 75 členů, o 22 řady později se číslo rozrostlo na 325 lidí.

Úspěch formátu zapříčinil vydání několika DVD s těmi nejzajímavějšími díly, ale rovněž celou sezónou. Mezi výčtem nechybí ani počítačové hry, internetové hry nebo atrakce v zábavních parcích.

trosecnik_cbs001Každá sezóna se odehrává na jiném místě.

Prima Cool nasadí 11. až 16. sezónu, prozatím

Od září zhlédnou diváci Primy Cool celkem šest řad reality-show Survivor. V programových přehledech najdete formát pod názvem „Kdo přežije„. Konkrétně se bude jednat o řady s pořadovým číslem jedenáct až šestnáct. Formát vystřídá zavedený Faktor strachu. Během šesti sezón zavítáme postupně do Guatemaly, Panamy, na Cookovy ostrovy, Fiji, Číny a Mikronésie.

Na začátku 13 sezóny, odehrávající se na Cookových ostrovech, se mluvilo o tom, že kmeny budou rozděleny podle rasy. Důvodem byl fakt, že dosud nebyl formát Survivor dostatečně etnicky vyvážený. Na to reagovali čelní sponzoři (mezi nimi i Coca Cola nebo General Motors) tím, že opustili podporu formátu. S kritikou se podíleli tvůrci v sérii Survivor odehrávající se na Fiji, jelikož soutěžící nevybírala produkce z přihlášených (s jedinou výjimkou), ale vybrala vlastní lidi. Tvůrci obhajovali krok větší rozmanitostí soutěžících. Reality-show však potkávají i příjemnější situace, za všechny zmiňme darování výhry na charitu.

V případě úspěchu u diváků Primy Cool lze očekávat, že stanice zakoupí další sezóny, obdobně tomu bylo u již zmíněného Faktoru strachu. Zhlédnout jednotlivé epizody budou moci diváci od září ve všední dny v 19:20.

trosecnik_primaReality-show Trosečník na obrazovkách TV Prima neuspěla, lidé byli formátem přesyceni.

Trosečník na Primě neuspěl, v roce 2006 lidé přesyceni

Jistě máte ještě v čerstvé paměti českou adaptaci formát Survivor, v září 2006 uvedla TV Prima do svého programu reality-show Trosečník, jejímž průvodcem byl známý herec Marek Vašut. Účastníci pobývali na ostrovech Perlového souostroví v zálivu Panama a museli se starat o své přežití, plněním úkolů si museli zabezpečit základní potřeby nutné k životu. Mezi sebou soupeřily týmy Krabi versus Ještěrky.

Do soutěže se přihlásilo téměř 6 800 zájemců, z nichž nakonec komise TV Prima vybrala do soutěže Trosečník 16 soutěžících. Jeden jediný účastník zvítězil a získal od TV Prima odměnu pět milionů korun. „Trosečník je další velkou reality show, kterou uvede Prima v České republice jako první. Jsem přesvědčen, že diváky u nás pohltí stejně, jako se tomu stalo všude ve světě, kde byla vysílána. Půjde o dramatickou, velmi atraktivní podívanou,“ řekl v době uvedení bývalý generální ředitel televize Prima Martin Dvořák.

Formát Trosečník byl prioritou v době uvedení, stanice mu věřila natolik, že jej nasadila na sobotu v 19:55. Bohužel reality-show diváky příliš nezaujala, soutěž následně TV Prima přesunula na čtvrtek po deváté hodině. Sledovanosti přesun sice prospěl (místo 480 tisíc show sledovalo 630 tisíc), i tak se stal z Trosečníka propadák. Předchozí formát Inkognito (předchůdce Hádej, kdo jsem!), vysílaný ve čtvrtečním programovém okně oslovil přes 850 tisíc diváků.

Jedním z důvodů neúspěchu mohlo být přesycení diváky formátem reality-show, za sebou jsme měli dvě řady VyVolených (20. srpna 2005 a 20. února 2006), tu následovala letní reality-show Bar, a tak divák byl na formát prakticky alergický. S odstupem času však lze pohlížet na tento pokus TV Prima jako spíše povedený. Podzimní návrat formát (ač v americké verzi) mnoho diváků osloví.

Upoutávka na českou adaptaci reality-show Trosečník.

Dvacátá sezóna reality-show Survivor.

Autor článku:

Komentáře (3)

 1. Jihomoravak

  Tak jsem včera viděl na Primě COOL začátek soutěže „Kdo přežije“ (Survivor), jednalo se o verzi, která se odehrává v Guatemale.

  Vypadá to velmi dobře, aspoň jsem si připomněl ty časy, kdy to dávala TV Nova.

  Jinak, dneska, to jest 20.09.2011, začíná rovněž na Primě COOL „Poslední bojovník“ (Last Man Standing), o kterém se zde rovněž psalo.

  1. Martin Petera Autor příspěvku

   Musím souhlasit, „Kdo přežije“ je hodně dobrá soutěž. Na Posledního bojovníka jsem zvědav, vyzkouším.

 2. Jiří Kuchta

  Survivor je jedna z mála reality na které se dá dívat. Ale rozhodně ne na ten paskvil co z toho udělal dabingem Prima. Tohle je typ programu, který se nedá dabovat aby to dopadlo kvalitně. Ideální je český titulkovaný originál od AXN.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .