Slovenský kanál JOJ Cinema bude vysílat v češtině a pod českou licencí

Slovenská obdoba filmového a seriálového programu Nova Cinema v podání někdejší sesterské stanice JOJ by měla vysílat na základě české licence. Provozovatel požádal o vsunutí názvu JOJ Cinema do jedné ze současných licencí.

tv-joj-studio-651

Joj už vlastní dvě české licence pro své slovenské programy

Televizní skupina Joj požádala o českou licenci pro své dva programy Joj a PLUS již před rokem. Oprávnění provozovat programy s tímto názvem vlastní společnost s ručením omezeným Doneal. Nyní hodlá jednu z těchto licencí využít pro potřeby nového programu Joj Cinema. Server Mediálne.sk ale upozornil na to, že roční lhůta k zahájení vysílání uplyne už v polovině června. Pokud by Joj skutečně chtěla využít svou licenci pro nový účel, bude muset vysílání filmového kanálu Joj Cinema spustit v nejbližších deseti dnech, jinak by licence propadla.

I pokud by nový kanál nezačal vysílat, provozovatel může kdykoliv požádat o novou licenci, ale bude muset uhradit další správní poplatek ve výši 90 tisíc korun. Skupina Joj původně požádala o dvě licence ke svým hlavním programům, aby právně mohla přesunout své vysílání do ČR. Zdejší vysílací zákon je mnohem liberálnější než slovenský.

Díky české licenci lze obejít jazykové kvóty i rušivé symboly

Český vysílací zákon například nestanovuje televizím žádné jazykové kvóty, ani nevyžaduje označení televizních pořadů rušivými symboly. Na Slovensku přitom musí tamní televize vysílat veškerý nový obsah dabovaný do slovenštiny a tudíž nemohou využívat služeb českých dabingových studií ani nakupovat český dabing. Tyto povinnosti lze efektivně obejít tím, že slovenské televize požádají o českou licenci a na Slovensku budou působit jako „převzaté programy“.

Vedení televize Joj prozatím oficiálně nepotvrdilo, zda má skutečně v úmyslu využít existující české licence pro svůj nový filmový kanál. Podle dostupných informací však hodlá většinu filmů a seriálů přinášet s českým dabingem. V takovém případě bude česká licence nutná.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,