Sledovanost televizních pořadů na internetu vychází v průměru na 67 minut na osobu

V lednu letošního roku byl zahájen nový Projekt crossplatformního elektronického měření sledovanosti a konzumace obsahu (PCEM) na období 2018–2022. Asociace televizních organizací nyní zveřejnila první údaje z měření.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Projekt PCEM pro Asociaci televizních organizací zpracovává výzkumná agentura Nielsen Admosphere. Největší novinkou je měření sledovanosti pořadů a videoreklamy na internetu. Projekt navazuje v oblasti měření sledovanosti televizního vysílání na televizorech na projekt z let 2013–2017. Peoplemetrový panel byl od letoška navýšen z 1 850 na 1 900 domácností a roční vzorek Kontinuálního výzkumu z 9 na 12 tisíc dotázaných domácností.

Hlavní novinkou je však nová digitální část „PEM D“, která rozšiřuje projekt o měření konzumace obsahu šířeného pomocí internetu na digitální zařízení typu počítače, tablety, mobilní telefony, a také na chytré televizory prostřednictvím platformy HbbTV.

Technologie měření je založena na instalaci měřicích kódů do různých digitálních platforem, tedy do videopřehrávačů webových portálů nebo mobilních či HbbTV aplikací zapojených televizních subjektů. Technologie také měří konzumaci tzv. statického obsahu, včetně HbbTV.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Prima KRIMI už vysílá zkušebně v multiplexu 3

Nový kanál Prima KRIMI spustil vysílání testovací obrazovky v multiplexu 3. Řádné vysílání bude zahájeno v pondělí 2. dubna. V pořadí osmý program televizní skupiny Prima se zaměří na detektivní a kriminální tvorbu. …

....

Data digitálního rozšíření projektu lze analyzovat samostatně v různé míře detailu, či díky tzv. harmonizaci dat je možné analyzovat data digitální sledovanosti společně s peoplemetrovými daty, a to v jedné analýze uživatelského software s rozdělením na sledovanost živou a odloženou.

Nový projekt reaguje na probíhající změny ve způsobu sledování televizního vysílání, přičemž kontinuita výzkumu zůstává zachována. V mezinárodním srovnání se projekt ATO řadí ke špičkovým televizním výzkumům,“ uvedla k novému měření jednatelka ATO Vlasta Roškotová.

Z naměřené internetové sledovanosti videoobsahu za měsíc únor 2018 připadá 78 % na počítače, 9 % na mobilní telefony, 7 % na televizory (z většiny pomocí platformy HbbTV) a pouze 5 % na tablety.

Rozpočteno na všechny obyvatele České republiky byla v únoru 2018 změřena sledovanost pořadů v objemu 67 minut na osobu. Ze 62 % šlo o sledovanost odloženou (archivy pořadů) a z 38 % o živou.

Živě se na internetu sleduje nejvíce sport a zpravodajství. Nejsledovanějším živým přenosem bylo hokejové olympijské semifinále Česko–Rusko, které přes internet sledovalo v průměru 164 tisíc diváků.

U odložené internetové sledovanosti vedou stejné žánry jako u odložené sledovanosti na televizorech: seriály, reality show a zábavné pořady. Nejsledovanějšími pořady z nabídky České televize byly seriály Vzteklina a Dabing Street, na Nově reality show Robinsonův ostrov II a seriál Ulice a na Primě seriály Ohnivý kuře a Modrý kód, na TV Barrandov Týden s prezidentem a Kauzy Jaromíra Soukupa.

V rámci digitálního rozšíření projektu je měřena i sledovanost videoreklamy.

Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, únor 2018

Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, únor 2018

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .