Seriálová konkurence prospívá trhu, ale původní seriály by neměly jít přímo proti sobě

Poslední červnová neděle neměla jednoznačnou odpověď pro to, který seriál je lepší. Zda Doktoři z Počátků nebo premiérové Svatby v Benátkách. Ukázalo se jen, že televize by neměly pouštět původní seriály přímo proti sobě.

Ilustrační foto - FTV Prima

Ilustrační foto – FTV Prima

Prima byla rovnocenným soupeřem

Z bitvy dvou seriálových titulů vzešla v neděli večer vítězně Nova. Její Doktoři z Počátků měli v absolutních číslech o 200 tisíc diváků víc než nový titul Primy Svatby v Benátkách. Podíl na trhu v klíčové cílové skupině byl sice těsně vyšší pro Primu, ale důležitější je právě počet diváků a v tom uspěla Nova. Byť její vítězství rozhodně neznamená, že by Primu srazila na kolena. Právě naopak.

Nedělní souboj odhalil tak trochu i to, co by na Barrandově určitě nechtěli vidět dlouhodobě. Prima byla totiž v souboji dvou seriálů více než rovnocenným soupeřem Novy. Částečně k tomu dopomohl i fakt, že šlo o premiérový díl úplně nového seriálu a tudíž řada diváků se na nové dílo podívala jen ze zvědavosti. Ale fakt, že komerční dvojka šlape na paty Nově díky jejím vlastním zbraním a navíc v přímém souboji, to v dlouhodobém horizontu nemusí být pro Novu dobrou zprávou.

Doktoři z Počátků porazili Svatby v Benátkách proto, že jde o zavedený titul, který má i své pravidelné publikum. Ale jak už několikrát napsala nejen Mirka Spáčilová, současné „vztahové seriály“ jsou si velmi podobné. A nelze se domnívat, že jeden titul vyhraje nad druhým pouze díky tomu, že je „lepší“. Ve skutečnosti publikum oblibující podobné typy seriálů není „nafukovací“ a když dvě televize postaví dva typově shodné produkty přímo proti sobě, mohou víc ztratit než získat.

Paralely s reality shows nebo talentovými soutěžemi

Když Nova s Primou soupeří stejnými zbraněmi, jeden ze dvojice obvykle zaostává. Když měl Big brother konkurovat VyVoleným, neuspěl. Stejně tak nedávalo smysl pouštět Talent mánii proti Česko Slovensko má Talent. I Prima poznala, že Cesty domů mohou fungovat pouze když nekonkurují Ordinaci přímo. A rovněž zjistila, že nemá cenu jít se Zprávami přímo proti Televizním novinám. Krátkodobě sice můžete uspět, ale dlouhodobě se tímto způsobem vyhrávat nedá.

Podobné konstatování platí o nedělních seriálech. Primě se napoprvé povedl risk s nasazením Svateb v Benátkách, když odmítla couvnout před posledním předprázdninovým dílem Doktorů z Počátků. Pokud ale chce udržet úspěch tohoto produktu i na podzim, měla by se vyvarovat přímým střetům. Vsadil bych se, že bez Počátků by Benátky měly ještě o několik set tisíc diváků více.

Druhou šanci budou mít Svatby v Benátkách už dnes – tedy v úterý večer. Mimořádnou reprízu prvního dílu zařadí Prima do hlavního vysílacího času.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,