Satelitní operátoři se připravují na geoblokaci českých a slovenských stanic

Geoblokaci postupně zavádějí všichni významní operátoři satelitních služeb. Slovenské kanály na českých kartách zablokovala služba DIGI CZ, úspěšně ji testuje i freeSAT. Skylink ji zatím uplatňuje pouze v určitých případech.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Nova s Markízou usilují o omezení příjmu na území druhého státu

U největších satelitních služeb se blokace momentálně týká zejména programů slovenské Markízy na českých kartách. Satelitní operátoři se postupně připravují na možnost, že budou muset tyto programy českým divákům definitivně vypnout a potřebují mít po ruce efektivní technické řešení.

Geoblokaci úspěšně otestoval například freeSAT, který na českých kartách zablokoval například atraktivní maďarské sportovní kanály nebo slovenskou televizi DajTo patřící Markíze. Někteří diváci v různých fórech sice hlásí, že jim programy nadále fungují, ale je jasné, že operátor k blokaci dříve nebo později přistoupí.

Podobná situace nastala u klientů DIGI CZ koncem minulého týdne. Operátor jim znepřístupnil tři programy skupiny Markíza – tedy hlavní kanál Markízy a programy televizi DOMA a DajTo.

Skylink neblokuje, ale ani negarantuje dostupnost

V neposlední řadě se zájmům televizím bude muset přizpůsobit i dominantní operátor Skylink. Ten prozatím blokuje pouze mezinárodní verze Novy a Markízy tak, aby je nebylo možné sledovat na území druhého státu. Ostatní kanály jsou podle našich informací dostupné na všech aktivních kartách, byť Skylink jejich dostupnost na území jiného státu negarantuje.

Skylink oficiálně tvrdí, že slovenské kanály českým divákům nenabízí a rovněž oficiálně nemá v nabídce ani základní české kanály pro Slovensko. Geoblokaci ale zatím uplatňuje pouze ve výjimečných případech – například v době sportovních přenosů. Je ale pouze otázkou času, kdy jej samy televize přinutí blokovat obsah s ohledem na jejich komerční zájmy.

U Skylinku pomůže změna regionu nebo dvě karty současně

Klienti Skylinku mají ale jednodušší situaci v tom, že si mohou jednoduše pořídit druhou přístupovou kartu i pro území jiného státu pouze za cenu základního servisního poplatku. V takovém případě si mohou zachovat garantovanou dostupnost slovenských stanic na českém území a naopak. Z obchodního hlediska by zřejmě operátor podobnou „migraci klientů“ i uvítal, jelikož část domácností by mu platila servisní poplatek dvakrát – jednou za ČR a podruhé za Slovensko.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .