freeSAT začal uplatňovat geoblokaci. Týká se i klientů s vlastními přijímači

Satelitní služba freeSAT provedla důležité změny v kódování své programové nabídky. Na českých kartách přestaly fungovat některé slovenské a maďarské televize. Rovněž Slováci už neuvidí určité české programy. Blokace se dotkla i atraktivních maďarských sportovních stanic.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Blokace doposud probíhala pouze na dotovaných přijímačích, nyní se už týká všech abonentů

freeSAT uplatňovat geoblokaci i v minulosti, ale vždy šlo o blokaci programů pouze přes dotované set top boxy. Klienti, kteří získali satelitní přijímač přímo od freeSATu, tak neměli slovenské ani maďarské programy vůbec k dispozici. Pokud jste si ale zakoupili vlastní přijímač a do něj vložili přístupovou kartu freeSAT, mohli jste sledovat programovou nabídku ze všech tří zemí. Tomu je nyní konec.

Server Parabola.cz na základě vlastní analýzy informuje, že od začátku července nemohou klienti freeSATu v Česku a na Slovensku sledovat populární maďarské sportovní kanály Sport1 Hungary a Sport2 Hungary. Na Irdeto a ICE kartách UPC bylo u těchto programů aplikováno regionální omezení a to maďarský region. České ani slovenské karty tento region nesplňují a jsou proto zmíněné programy našim divákům zablokovány.

Další úprava v kódování se týká klientů freeSATu v České republice. Zákazníkům s českou kartou byl zablokován mužský kanál Dajto provozovatele slovenské komerční televizní skupiny Markíza.

Jak přijímat české a slovenské programy současně? Řešením jsou dvě předplacené karty

Toto opatření freeSATu je zklamáním zejména pro ty klienty, kdo využívají jeho služeb za účelem sledování českých, slovenských i maďarských stanic na jednom přijímači a v rámci jednoho předplatného. Pokud si budou chtít ponechat alespoň české a slovenské programy, mohou tak učinit pouze když si předplatí programovou nabídku z obou zemí.

Jednodušší způsob kombinace příjmu českých a slovenských programů se nabízí přes platformu Skylink, kde lze vyskládat levnější předplatné se dvěma aktivními kartami. Divák sice bude muset platit tzv. Servisní poplatek dvakrát – ten je ale mnohem levnější než platba dvou základních programových balíčků u konkurenčních platforem.

Pro část abonentů může ale změna satelitního operátora znamenat nutnost přetočení paraboly. freeSAT totiž poskytuje svou programovou nabídku z pozice 0,8 st. západně, zatímco Skylink lze sledovat z pozice 23,5 st. východně.

Autor článku:

Komentáře (3)

    1. Harry

      Spolecny digitalni prostor konci tam kde zacinaji zajmy lobbistu. Tam konci i svoboda jednotlivce.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .